®ena – z pohledu mu¾e
Bylo by nespravedlivé, nepokusit se vyjádøit, co je ®ena, kdy¾ jsme u¾ zkusili popsat Mu¾e. Pøiznávám, je to úkol daleko t쾚í a nutnì bude poznamenán ne zcela nestranným pohledem mu¾e. Zkusme to nejprve nìèím poetickým „®eny jsou bìlouèký cukr v tom hoøkém kafi ¾ivota“ øíká Jaroslav Seifert, a Miroslav Horníèek dodává „®ena je nejen vìènou, ale prvotní inspirací nejen v umìní, ale ve všem konání.“ Jsou, pravda, i názory protichùdné.
Jeden z názorù ¾eny na ®eny jsem nalezl na internetu, autorku se mi nepodaøilo zjistit.
®ena: Pokud si pokládám otázku, jaká má být ¾ena, tak odpovìï mi pøijde jediná mo¾ná. ®ena by se mìla sna¾it být co nejatraktivnìjší. Atraktivita je souètem mnoha velièin. Mìla by svým vystupováním reprezentovat sebe i svého partnera. Mìla by být také co nejvíce vzdìlaná a sobìstaèná. Mìla by se sna¾it být co nejkrásnìjší a nikdy nevypadat zanedbanì. Ani na jednu oblast by ¾ena nemìla zapomínat. Nìkteré ¾eny jsou krásné a krása je jejich nejvìtší výhoda. Jiné jsou zase více inteligentní. V¾dy ale ¾ena musí rozvíjet všechny stránky své atraktivity. Je jasné, ¾e nìkdo je pøirozenì krásnìjší, nìkdo ménì. Je chybou ale rezignovat na to, abych se v ka¾dém smìru ze sebe pokusila vytì¾it maximum. A je chybou zamìøit se jen na jednu svou výhodu a ostatní nechat být.
Wikipedie k ¾enì pøistupuje jako k Mu¾i, pomìrnì všednì a nezajímavì
®ena je dospìlý èlovìk samièího pohlaví. Slovo ¾ena se pou¾ívá pro oznaèení pohlaví èlovìka nebo role ve spoleènosti. Èlovìk opaèného, tzn. samèího pohlaví je mu¾. ®ena, která porodila dítì, je matka. Dítì samièího pohlaví je dívka, i kdy¾ tento termín se dnes u¾ívá i pro mladé ¾eny (to všechno by nás asi vùbec nenapadlo – ale, je to vìdecky pøesné).
Ji¾ od pravìku mìly ¾eny, podobnì jako mu¾i, rozdílnou roli ve spoleènosti. V lovecko-sbìraèských spoleènostech ¾eny mìly témìø výhradnì na starosti sbírání rostlinné potravy, kde¾to mu¾i lovili pro maso. Bìhem starovìku a støedovìku se ¾eny staly vìtšinou podøízenými ve vztahu k mu¾ùm a vykonávaly pøedevším práce spojené s udr¾ováním domu a výchovou dìtí. Výdìlek zajiš»oval pøedevším mu¾. (O tom u¾ jsme rovnì¾ hovoøili v souvislosti s mu¾em).
Dnes se tato role mìní. Bìhem 20. století vìtšina zemí umo¾nila volební právo ¾en a zmìnìné ekonomické podmínky v nich umo¾nily a podporovaly nezávislost ¾en. Aèkoli vìtšina ¾en se stále stará o dìti a domácnost, jejich role u¾ není tak vyhranìná.
Wikicitáty o ¾enách jsou pomìrnì bohaté, ale o ®enì vypovídají jen nepøímo a jsou mnohdy protichùdné.
Jak si vykreslují ¾enu snù mu¾i jednadvacátého století – a co nato vìdci?
Zmìnil se jejich názor na ideální partnerku nebo se jejich pøedstavy stále toèí kolem vy¾ehlené košile a š»avnaté peèenì servírované u fotbalového zápasu? Podobné otázky si kladl výzkum provedený na Univerzitì v Iowì, který se sna¾il rozkrýt pøedstavy moderního mu¾e.
Mu¾ jednadvacátého století prozøel. Pochopil, ¾e inteligentní ¾ena se sice nikdy nenauèí, k èemu slou¾í všechna zajímavá tlaèítka na jen zøídka kdy pou¾ívané troubì, do spoleèného ¾ivota však toho vzdìlaná ¾ena pøinese mnohem víc. A tím se myslí nejen bohaté znalosti a zkušenosti, ale také peníze.
Ano! Moderního mu¾e pøestala bavit hra na odvá¾ného lovce a tichou slepièku, která hlídá hnízdo. Mu¾ nového milénia se ji¾ nechce vy¾ívat v roli samo¾ivitele. Od své partnerky naopak oèekává, ¾e bude ambiciózní a z rodinného rozpoètu si bude nejen brát, ale pøedevším do nìj pøispívat.
A další názor: Našim babièkám staèilo, kdy¾ umìly upéct vynikající bábovku a byly pìknì ustrojené, hodné a poslušné, takové je toti¾ chtìli jejich mu¾i mít. Dnešní pánové jsou ale o nìco nároènìjší. Nespokojí se s tím, ¾e jejich man¾elka je hospodyòka poøádná, která o dvanácté obìd podává, ale tou¾í po ¾enì inteligentní, ambiciózní a oduševnìlé.
Nakonec jsem se pokusil pøece jen shrnout, co napadá mì, slyším-li pojem ¾ena
A závìr?
Ještì ¾e jsou, jsou pøita¾livé a¾ svùdné, ne zcela prohlédnutelné, ne zcela vypoèitatelné, ale ¾ivot bez nich by byl nesmírnì fádní, bez š»ávy, bez vzruchu, bez pøekvapení…
A vlastnì by ani nebyl!
Ilustrace: wikipedia, http://obrazky.superia.cz/zeny
Další èlánky autora: