Zamyšlení nad Vra¾dami z Midsomeru
Zamyšlení k poøadu, který v televizi bì¾el minulý týden ve ètvrtek.
Vra¾edný závod
Tak se nazývá episoda z 10 let starého britského krimiseriálu. Inspektor Barnaby byl svìdkem, jak se vítìzný bì¾ec závodu devingtonské školy v cíli zhroutil mrtev. Byl pobodán.
Rozbíhá se vyšetøování, v nìm¾ se postupnì odhalí zákulisí této vìhlasné školy. Studenti se sdru¾ují do presti¾ního pudingového klubu, který má svá pøesná pravidla vedoucí k výluènosti jeho èlenù. To vše komplikuje vyšetøování, které se pokouší vedení školy svést na prosté vesnièany, jimi¾ studenti i profesoøi pohrdají. Absolventi školy jsou delegováni díky mnohaletým tradicím a stykùm do diplomatické slu¾by a jejich úkolem je školu podporovat a obohatit školní sbírky o historické artefakty ukradené v zemích, kde pùsobí. Ty pak slou¾í k financování školy a výchovì jejich nástupcù.
Film je pro nás zajímavý právì koloritem staré školy naplnìné ¾áky z bohatých rodin a pedagogy, kteøí školu absolvovali. Studenti musejí peèlivì dodr¾ovat stanovená tradièní pravidla a ka¾dé vyboèení je trestáno nejen opovr¾ením svých druhù, ale i smrtí. Mezi ¾áky však obecnì panuje dru¾nost, vzájemná podpora, a opovr¾ení vùèi spoleèensky ni¾ším vrstvám, které si pak odnášejí do dalšího ¾ivota. Je to nìco, co v naší relativnì demokratické a rovnostáøské spoleènosti neznáme, i kdy¾ u¾ se také zaèínají objevovat prvky sociální nadøazenosti, kterou pøinesl rapidní rùst sociálních rozdílù.
Øekl bych, ¾e je to cosi, co vyplývá z anglosaských tradic a co se bezpochyby pøelilo i do zdánlivì demokratických Spojených státù. Také tam existují presti¾ní university Harvard, Yale èi Princeton, které vychovávají dìti z vlivných a bohatých rodin. Pøi studiu vznikají zvláštní vztahy, studenti se sdru¾ují do exkluzivních klubù s pøesnì definovanými pravidly. Ten, kdo tyto školy úspìšnì absolvuje, se pøednostnì zaøazuje na významná místa v politickém, finanèním, hospodáøském a správním systému USA. Na škole získává celo¾ivotní konexe a absolventi si vzájemnì vycházejí vstøíc. Tady bychom asi mohli hledat koøeny vlivových skupin, o nich¾ mluví stoupenci konspirativních teorií jako o skrytých tvùrcích Nového svìtového øádu.
Svrchu jsem napsal, ¾e podobné elitáøské školy budoucích lídrù politiky, ekonomiky, financí èi státní správy v naší zemi zatím neznáme. Domnívám se, ¾e to u¾ není tak docela pravda. Vcelku se sympatiemi jsme pøijali zprávu o vzniku elitního gymnasia miliardáøe Petra Kellnera, který tam pøijal nejen ¾áky rodièù schopných platit exkluzivní školné, ale i pár inteligentních dìti rodièù ménì majetných. Dokonce jsem èetl, ¾e vznikla i jeho škola pro mladší dìti. Lze pøedpokládat, ¾e absolventi této školy rovnì¾ získají presti¾ní postavení, a ¾e nebudou na svého dobrodìje vzpomínat jen s láskou…
Ivo Krieshofer