Cesta do Øíma a Neapole - 2
Tak tedy co mám o Øímu napsat. Všechno co zde vymyslím u¾ nìkdo nìkde napsal, vìtšina lidí to u¾ nìkdy nìkde èetla a mnozí pøede mnou to napsali tak výbornì, ¾e já u¾ to lépe urèitì nenapíšu. Mám tedy psát? Zkusím to. Jak by lidé poznali, ¾e je nìco dobré, kdyby se nedalo srovnávat s tím horším. Koneckoncù napíšu pøece jen svùj pohled na kus svého ¾ivota a ne politickou úvahu. Budu psát jen pravdu a ono to nìjak dopadne. A zaènu nejradìji zaèátkem – našim vjezdem do Øíma. Ano, zaènu tedy tím…
Vjí¾díme do Øíma
No, vlastnì, vjí¾díme my vùbec do Øíma?! Skoro ¾ádná souvislá výstavba a ani horizont co je ta èára na obzoru není plný domù, u¾ vùbec ne chrámù, ale ani výškových budov. Ba ani ten automobilový, koòský, letecký a vlakový provoz není zrovna silný. Pravda, je pátek ráno, nìco po sedmé a to není ta nejexponovanìjší doba na provozy. Ale pøece jenom…
Kolem silnice jsou dost èasto neposekané louky, obèas dùm, ba nìkde i dva. No koneènì! Támhle jsou tøi antické sloupy. Jako namalované. Je to Øím! A vpravo moderní budovy. Skoro moderní. Pavla nám vysvìtluje, ¾e to je výstavba z éry Musoliniho. Tak¾e vlastnì ne zas tak moderní. Ale je to jediná moderní výstavba v Øímì.
Øím má asi dva miliony obyvatel – „bai oèko“. Vá¾nì to na nìm není vidìt. Je na svìtì jen málo mìst s tak dlouhou a souvislou historii. Napadá mì jen Jeruzalém, Athény, Alexandrie….
Asi by jich ještì pár bylo, ale opravdu jen pár. Z mladých a nadšených dorosteneckých let si moc dobøe pamatuji film Romulus a Remus. S kulturisty Steve Revesem, Gordonem Scotem a krásnou Virnou Lisiovou. No tenkrát byla doba kulturistù. Pamatujete? Asi jste ten film taky vidìli a tak víte, co vypráví povìst o vzniku Øíma.
Ten byl zalo¾en roku 753 pøed Kristem. Alespoò tak rozhodli historici. Dokonce urèili i den. Øím skuteènì stojí na sedmi pahorcích jako v tom filmu a na tom jednom pastýø Faustulus vychoval dva nalezené a adoptované syny. Ty, které odkojila vlèice. Mauglího a Tarzana.
Ne, pardon, trochu jsem se spletl. To byl jiný film. Z té doby vykopali archeologové i dùm na Palatinu. No dùm to zrovna ne, ale nìco, co by mohlo zbýt po domì. Teï u¾ se jen èeká na nález kostry vlèice s pøípadnou vlèí známkou a pøíbìh bude uznán za pravdivý a vìdecky podlo¾ený.
Ka¾dá povìst má pøece nìjaký pravdivý základ. Za tu dlouhou dobu existence lidstva se u¾ všechno muselo stát. Vše u¾ se mù¾e jen opakovat. A já si teï opakuji - gracie, per favore, bon d¾orno, poso, cafe americano, senza una dona, gelato a uvìdomuji si, ¾e si italsky zrovna moc nepopovídám. No co¾. Nìco zkusím francouzsky, nìco nìmecky a všechno ostatní ruènì. Na krku se mi houpá mùj novì koupený fotoaparát a v kapse mì tlaèí ten mùj starý. S novým ještì neumím a se starým neumím ještì. Jsem jako ten chlap, co nosí kšandy a pásek. Nikdy nevíte, co kdyby. Mezi spolucestujícími vyvolávám zájem, jako bych byl profesionální fotograf. Nìjaký pán mì zavaluje odbornými dotazy a já mu neodbornì vysvìtluji, ¾e mám ten nový asi tøi týdny a ¾e jsem úplný amatér. Pán mì pak zavaluje odbornými radami a já kývám hlavou jako houpací kùò. Je to pro mne pohodlnìjší a rychlejší ne¾ ho vnímat. Pak u¾ skuteènì pøijí¾díme na kraj Øíma, kde je autobusové nádra¾í a koneèná stanice metra trasy B Laurentina.
Po Øímì se vyplatí cestovat metrem. Má jenom dvì trasy. Asi proto, ¾e je nevýhodné v Øímì cokoliv stavìt. Kamkoliv se kopne je nìco cenného a archeologové vám pak na dlouhou dobu stavìní zatrhnou, nezatrhnou-li vám ho u¾ nav¾dy. Navíc nikdy nevíte, kde se vám tunel nebo stavební jáma propadne, kde se vám vyvalí stìny a kdy znièíte neš»astným otevøením neznámých prostor památku nekoneènì cennou a nekoneènì starou. Prostì v Øímì nestavìt! Ale ty dvì trasy spolehlivì obslou¾í všechny, kteøí v Øímì ¾ijí a hlavnì ty kteøí pøišli Øím obdivovat a objevovat. Kdekoliv je zastávka, tak tam je nìjaký architektonický skvost, nìjaké výjimeènì krásné místo a koneèné stanice jsou zároveò èasto stanicí nástupní pro pøímìstskou dopravu. A ta vás dopraví na další výjimeèná místa v okolí Øíma. A za jedno euro (!) - no nekupte to…
Vystupujeme z autobusu, chvíli postáváme, jsme pouèeni od prùvodkynì jak a co, kupujeme si ka¾dý ètyøi lístky na metro a vrháme se do víru velkomìstské dopravy. Jsme pøekvapivì ukáznìní a nikdo se neztratí ani pøi pøestupu. Øímské metro je jaksi omšelé. Od u¾ívání. Ale je to dáno i pøirozeností Italù si s nièím moc nelámat hlavu a o nìco se moc starat. Neradi mìní zvyky, neradi mìní domy, neradi mìní man¾elky a neradi mìní i vlaky metra. Neberte Itálii podle Berlusconiho nebo Cicoliny. Ke cti Øímanù lze napsat, ¾e metro není viditelnì špinavé. Jen tu není ten nìmecký èi anglický poøádek. Trochu mì baví pozorovat s jakou absolutní suverenitou se vrhají Øímané na volná místa. V jejich oèích je spravedlivé rozhodnutí a zadostiuèinìní, ¾e právì oni mají na toto místo nárok, nebo» tu jsou doma. A to napøíè vìkem i pohlavím. Já jsem Øíman a jsem nìkdo! Urèitì mají pravdu. Ve všech výše napsaných aspektech.
A tak Øíme, u¾ jsme tu. Nepøijeli jsme ti škodit, nepøijeli jsme tì pokoøit, ale jsme tu, abychom tì obdivovali a tøeba i milovali. A ty nám, prosím tì, uka¾ svou krásnou, starobylou a laskavou tváø. Tøeba tváø baziliky Svatého Petra.
Ale o tom a¾ pøíštì…
Jiøí Suchánek