Zámek Lysice najdete na západním okraji Moravského krasu. Le¾í v mìsteèku Lysice mezi mírnými kopci a lesy. Pùvodnì zde stála tvrz, která podle záznamù z roku 1308 patøila Heraltovi z Kunìtátu. Lysická vìtev rodu vymøela Janem z Kunštátu a z Lysic v roce 1451 a tvrz pøešla do dr¾ení jiné vìtve rodu, do lestnické, ale ne na dlouho. I tato vìtev vymøela, tak¾e dalším majitelem se stal Ludvík Zajímaè z Kunštátu a ten tvrz prodal. Panství získal rod Èernèických z Kácova. Diviš Èernèický tvrz pøebudoval do podoby renesanèního zámku, z toho se zachovalo pouze západní køídlo dnešního zámku. Výstavba pokraèovala dále. Nápisu na zámeckém portálu a letopoèet 1589 ukazuje na výstavbu ji¾ního a východního køídla zámku. Tato stavba byla provádìna za majitele Hrona Bøeznického z Náchodu. Jemu patøil zámek do roku 1593.
Upravovala se i zahrada. Ta se v hrubých rysech zachovala do dnešního dne. Byla to pùvodnì renesanèní zahrada na italský zpùsob s oborou. Potom se na panství majitelé dost støídali. Jiøí Bøeznický z Náchodu s man¾elkou Helenou ®erotínovou, Ferdinand Bøeznický, jejich syn. Potom panství pøešlo do majetku hrabìcího rodu Serényù, na poèátku 18. století. Také rod Piatiù zde krátce pobyl. Za jejich panství byla krvavì potlaèena selská rebelie v roce 1783. Nakonec panství získal rod Dubských z Tøebomyslic, na zaèátku 19.století. Ti byli posledními majiteli zámku do roku 1945. Za nich se vedl na zámku bohatý spoleèenský a kulturní ¾ivot. Proslulé bylo divadlo a hudební pøedstavení. Ve tøicátých letech 18.století získal zámek dnešní podobu. Zahrada byla také upravena do dnešní podoby. Vznikla oran¾érie s terasami, západnì od zámku. Dost se pøestavovalo, tøeba vznikla sloupová kolonáda, kterou vzniklo pøímé spojení se zahradou.
Postavily se hospodáøské budovy, dùm pro panského správce, ovèín a byly upraveny skleníky. V 60tých letech 19.století zaèala úprava kaple, na ní¾ se pracovalo ještì na zaèátku století dvacátého. V zahradì se udìlaly úpravy také. Z nìkdejší mena¾érie se stal anglický park. Parkem je mo¾no procházet samostatnou prohlídkovou trasou. Dnes jsou na zámku zajímavé dobové interiéry a umìlecké sbírky. Je zde velice bohatá a vzácná knihovna, do které pøišla velká èást knihovny z boskovického zámku. Je zde také nádherná zbrojnice se sbírkami zbraní z Evropy a Orientu z tehdejší doby. Na zámku také obèas pobývala rakouská spisovatelka Marie Ebner-Eschenbachová, rozená Dubská. Je pøirovnávána k naší Bo¾enì Nìmcové. O ní by se dal napsat samostatný èlánek. Na zámku je po ní pojmenována jedna knihovna.Poslední úpravy byla provedeny v šedesátých letech minulého století. Byla opravena kolonáda a upraven park.
K zámku Lysice jsem ¾ádnou povìst nenašla. Ale poblí¾ zámku je jeskynì Blanických rytíøù, která je souèástí pøírodního parku. Je vzdálena asi 7 kilometrù od Lysic. Jeskyni vytvoøil na zakázku od kunštátského starosty Františka Buriana sochaø – samouk Stanislav Rolínek v letech 1902 a¾ 1931. Ke své práci prý nepotøeboval nákladné nástroje, jenom nù¾ky na ovce a hasièskou sekyrku. U vchodu do jeskynì je lev, v jeskyni pak najdete spící svatováclavské vojsko se svatým Václavem. Venku byla obøí socha T.G.Masaryka 14 metrù vysoká. Ta byla, pøes obezdìní sochy, fašisty znièena v roce 1942. Zùstaly jen obrovské boty. Rolínek vytvoøil i další díla, ty mù¾eme najít v lese na západní stranì kopce Velký Chlum.