Velikost textu: normální | zvìt¹it | zmen¹itInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Benedikt,
zítra Tibor.

Mù¾ete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
U¾ivatel: nepøihlá¹en

Více informací o klubu a èlenství v nìm se mù¾ete dozvìdìt na stránkách na¹eho klubu.

Anketa
Náv¹tìvníci stránek - vìk náv¹tìvníkù. Dìkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Spoleènost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Rozhovor s odborníkem - vše, co vás zajímá o inkontinenci
 
Nechtìný únik moèi trápí velké procento populace. Jeliko¾ se jedná o pomìrnì citlivé téma, existuje mnoho nezodpovìzených otázek. Polo¾ili jsme je za vás odborníkovi z urologického oddìlení Fakultní nemocnice Ostrava panu primáøovi doc. MUDr. Janu Krhutovi, Ph.D.. Vše, co vás zajímá o problematice úniku moèi a její léèby, inkontinenci po porodu èi po operaci prostaty se dozvíte v následujícím rozhovoru.

Pane primáøi, s inkontinentními pacienty máte obrovské zkušenosti. Popište nám prosím, které vìkové skupiny trápí inkontinence.
V raném dìtství je vzhledem k nezralosti øídících nervových struktur pomoèování normální. Plné denní i noèní kontinence by dìti mìly dosáhnout do cca 5. a¾ 6. roku vìku. I poté pøetrvává u 3 a¾ 15% dìtí noèní pomoèování. U patnáctiletých se tento problém objevuje asi v 1%. 
V produktivním vìku trpí inkontinencí zejména ¾eny. Je popisováno, ¾e asi 1/3 ¾en v produktivním vìku se setká bìhem svého ¾ivota s obèasnou epizodou úniku moèi, asi 4 a¾ 8% ¾en v produktivním vìku trpí trvalou a záva¾nou inkontinencí. S pøibývajícím vìkem se výskyt inkontinence zvyšuje a pøestává být doménou ¾enské populace. V 7. a 8. dekádì ¾ivota se inkontinence týká asi 10% mu¾ské a 20% ¾enské populace.       

Je léèba inkontinence mo¾ná a jak bývá úspìšná?
Inkontinence je pøíznak, na jeho¾ vzniku se podílí celá øada pøíèin, které se navíc v mnoha pøípadech kombinují. Je diametrální rozdíl napøíklad mezi léèbou pacientek trpících únikem moèi na podkladì oslabení pánevního dna, kde je úspìšnost léèby pøes 90%, a léèbou tì¾ké inkontinence na podkladì vrozených vývojových vad moèových cest, kde je úspìšnost podstatnì menší. Obecnì však platí, ¾e vìtšinì pacientù s inkontinencí jsme schopni inkontinenci buï úplnì vyléèit, nebo alespoò podstatnì zmírnit.

Kdy se inkontinence øeší operativním zákrokem?
Jak jsem ji¾ zmínil výše, pøíèin inkontinence a typù inkontinence je celá øada. U nìkterých z nich vyu¾íváme i operaèní léèbu. Mezi laickou veøejnosti je asi nejznámìjší operaèní léèba tzv. stresové inkontinence u ¾en (únik moèi pøi zakašlání, zvedání bøemen apod.). Operace spoèívá ve vlo¾ení pásky pod moèovou trubici a její ukotvení na struktury pánve. Tato páska pak pomáhá uzavøít moèovou trubici pøi zvýšené námaze a zamezuje unikání moèi.  Tato metoda je široce pou¾ívaná a velmi efektivní.  Na druhé stranì spektra chirurgické léèby inkontinence jsou velmi slo¾ité mnohahodinové rekonstrukèní operace u pacientù s tì¾kou inkontinencí na podkladì vrozených vývojových vad nebo poruch nervového øízení moèových cest.

Existují léky na únik moèi? 
Jednou z mo¾ných pøíèin inkontinence je i nadmìrná aktivita moèového mìchýøe, která je vìtšinou spojena s únikem moèi pøi neodolatelném nucení na moèení. V souèasnosti máme k dispozici léky, jimi¾ lze tuto hyperaktivitu efektivnì tlumit. Pro pacienty je nejdùle¾itìjší, ¾e jim tyto léky poskytují více èasu, aby pøi pocitu nucení na moèení byli schopni vyhledat vèas toaletu a zbavili se neustálého strachu z pomoèení. K tomu, aby léky optimálnì pùsobily je však tøeba jejich dlouhodobého u¾ívání.  Navíc je nutno individuálnì nastavit vhodný druh léku a jeho dávku. Proto je potøeba vyhledat pomoc odborníka.    

Mnoho našich zákazníkù se nám pøiznává, ¾e se ostýchají svìøit s problémem svému lékaøi. Èasto v našem obchodì s inkontinenèními pomùckami nakoupí dle svého uvá¾ení, pøípadnì si nechají s výbìrem pomoci od nás. Dìlají podle Vás správnì?
Je prokázáno, ¾e únik moèi má jednoznaèné negativní zdravotní dùsledky (zvýšený výskyt infekcí moèového traktu, ko¾ních infekcí v okolí genitálu, prole¾enin atd.). Kromì toho má však inkontinence zásadní dopad na kvalitu ¾ivota posti¾ených pacientù. Dochází k redukci jejich spoleèenské aktivity, sni¾ování pracovní výkonnosti, zhoršuje se kvalita jejich sexuálního ¾ivota. Pacienti ztrácejí stávající spoleèenské kontakty, nové nenavazují a to vede k sociální izolaci a dalšímu omezování jejich duševní a tìlesné aktivity. Nìkdy se hovoøí dokonce o „psychosociální smrti“. Léèba inkontinence je proto velmi dùle¾itá. Bohu¾el je prokázáno, ¾e se se svými problémy s inkontinencí svìøí svému lékaøi jen asi 45% pacientù. Co¾ je pøi vìdomí dnešní široké škály mo¾ností léèby urèitì škoda.  

Jaké jsou pøíèiny inkontinence po operaci prostaty?
Zhoubný nádor prostaty u mu¾ù patøí bohu¾el mezi nejèastìjší onkologická onemocnìní. Jednou z mo¾ností léèby je radikální chirurgické odstranìní prostaty, tzv. radikální prostatektomie. Vzhledem k tomu, ¾e po zadní ploše prostaty probíhají nervové struktury ovládající svìraè moèového mìchýøe, je inkontinence moèi jednou z mo¾ných komplikací této operace. Problémy s udr¾ením moèi má pooperaènì asi 5-15% pacientù. U mnoha z nich jsme však schopni po úspìšném ukonèení onkologické léèby tento problém øešit.

Pane primáøi, poskytl jste nám velmi cenné informace a dìkujeme za rozhovor.
 
Doc. MUDr. Jan Krhut, Ph.D. pùsobí v nemocnici od roku 1992 a od roku 2006 jako primáø urologického oddìlení Fakultní nemocnice Ostrava. Zabývá se dysfunkcemi dolních cest moèových, inkontinencí moèi, ¾enskou urologií a neuro-urologií.

Jedno ze základních lù¾kových oddìlení FN poskytuje široké spektrum vyšetøovacích a léèebných výkonù v oboru urologie, andrologie, ale také dìtské urologie. Pøi øešení komplikovaných pøípadù spolupracuje s renomovanými pracovišti jak v ÈR (Thomayerova nemocnice v Praze, Ústøední vojenská nemocnice v Praze, Všeobecná fakultní nemocnice Praha èi Masarykùv onkologický ústav), tak v zahranièí (Innsbruck, Rakousko).

Rozhovor vznikl za podpory dodavatele inkontinenèních pomùcek TENA.

* * *
 
Více o inkontinenci
 
S pøibývajícím vìkem se objevuje inkontinence. Ji¾ v útlém vìku se uèíme ovládat základní tìlesné funkce, mezi které patøí schopnost vìdomého vyprazdòování moèi a stolice. Odbornì øeèeno - sna¾íme se být kontinentní. Se stárnutím dochází ke ztrátì kontroly nad touto èinností. Tento stav se nazývá inkontinence. Pøi správném pøístupu k problému je mo¾né inkontinenci pøedcházet nebo ji úplnì zastavit.
 
Existuje nìkolik druhù inkontinence
 
Stresová inkontinence
Jedná se o únik moèi pøi kašli, smíchu, zvedání bøemen nebo pøi zvýšení nitrobøišního tlaku. Je to nejrozšíøenìjší typ inkontinence a trpí jí pøevá¾nì ¾eny. To je dáno z fyziologického hlediska tvarem pohlavních orgánù. Svùj „podíl viny“ na vzniku inkontinence mají tìhotenství, porody, menopauza èi nadváha, pøípadnì u mu¾ù operace prostaty.
 
Urgentní inkontinence
Objevuje se více s pøibývajícím vìkem. Pocit plného moèového mìchýøe nutí posti¾eného èasto navštìvovat toaletu. Spolu s tím je spojena nemo¾nost kontrolovat vyprazdòování. Moè uniká døíve, ne¾ se podaøí dorazit na WC. Její vznik mù¾e být také projevem onemocnìní nervového systému.
 
Inkontinence smíšená
Vzniká spojením pøíznakù stresové a urgentní inkontinence.
 
Zachování lidské dùstojnosti ve stáøí
Ve stáøí ztrácí a¾ jedna tøetina lidí svou nezávislost pøi péèi o sama sebe. Èasto se mù¾e objevovat inkontinence. K posti¾enému je tøeba pøistupovat tak, aby bylo co nejvíce podporováno pøirozené vymìšování. Myšlenka, ¾e inkontinence je normální a oèekávaná, je špatná. Rodina a peèující personál by mìli podporovat kontinenci stárnoucího èlovìka a ponechat mu právo na rozhodování o sobì samém. Všichni budeme jednou staøí. Vhodné je vcítit se do podobné situace a uvìdomit si, co by bylo pøíjemné nám a co ménì.
 
Není to nic veselého
Inkontinence není nemoc, ani neohro¾uje ¾ivot. Díky ní mù¾e ale jedinec trpìt jejími dopady. Objevují se následky fyzické, psychosociální i ekonomické. Po fyzické stránce mù¾e docházet k opruzeninám, prole¾eninám a zánìtùm moèového ústrojí.
 
Snad ještì o nìco nároènìjší je to s psychickou stránkou. Nedostatek sebeúcty, strach z odhalení inkontinence na veøejnosti a zápachu moèi èi frustrace vedou k izolaci ze spoleènosti. Osobní i profesní vztahy bývají velmi omezené a ohro¾ené. Díky èastému noènímu chození na toaletu dochází k poruchám spánku a následnì se nabalují další zdravotní problémy.
 
Inkontinentnímu vznikají nové náklady na inkontinenèní pomùcky. Na trhu jsou inkontinenèní vlo¾ky pro ¾eny i pro mu¾e, plenkové kalhotky nebo vlo¾né pleny. Pou¾ívání vhodných inkontinenèních pomùcek napomáhá tolik potøebné sebejistotì!
 
Jak je mo¾né podporovat kontinenci?
-  Respektovat soukromí pøi moèení.
-  Zajistit podmínky pro moèení – odstranìní pøeká¾ek z cesty na toaletu, pøíjemné prostøedí (teplo).
-  V pøípadì potøeby doprovodu na toaletu - vyhovìt ¾ádosti o vymoèení v jakékoliv denní dobì.
 
Jedinì citlivì
Vznik inkontinence neznamená konec ¾ivota, jen je tøeba k situaci správnì pøistoupit. Jedná se o citlivé téma, proto se o tom tolik nemluví. Inkontinence je bohu¾el velmi èastá a mlèení není na místì. V dnešní dobì existuje mnoho mo¾ností na zlepšení nebo vyléèení stavu. Správným a citlivým pøístupem je mo¾né následky inkontinence ve stáøí zmírnit. Pøi péèi o stárnoucí osobu je dùle¾ité naslouchat i malièkostem. Co je pro nìkoho zbyteèné, mù¾e být pro starého èlovìka podstatné. Ka¾dé splnìné pøání napomáhá vytváøení dùvìry mezi starým èlovìkem a jeho peèovatelem. Spolupráce je potom mnohem jednodušší.

 
www.dentimedshop.cz
 


Komentáøe
Poslední komentáø: 29.12.2016  07:54
 Datum
Jméno
Téma
 29.12.  07:54 Ivan