Proè motorkáøi v Ostravì mají vìtší šance na pøe¾ití?
Kdy¾ na sál pøivezou èlovìka tøeba po tì¾ké havárii, traumatolog se musí okam¾itì rozhodnout, co pro záchranu lidského ¾ivota udìlat hned a co potom. Následné øeèi jsou naprosto zbyteèné. Jestli je traumatolog dobrý, nebo ne, to provìøuje samotný èas. Bez jakékoli nadsázky lze øíci, ¾e Doc. MUDr. Leopold Pleva, CSc, primáø Traumatologického centra Fakultní nemocnice s poliklinikou v Ostravì má ve svém týmu jenom ty nejlepší spolupracovníky.
„K tomu nejsou zapotøebí ¾ádné zvláštní tlaky zvenèí,“ vysvìtluje Leopold Pleva. „Kdyby vám na stole zùstal le¾et tøeba pìtkrát za sebou mrtvý mladý èlovìk, psychicky to neunesete. Odejdete sám.“
U¾ dlouhá desetiletí má mezi svými kolegy renomé jako zvon. Jeho pøípad instalace pacemakeru jedné významné osobì se stal legendou. Ke konci operace chirurgové zjistili, ¾e prùmìr elektrody, zavedené do srdce pacienta, neodpovídá prùmìru otvoru v pacemakeru. Jen¾e slovo bezradnost primáø Pleva nezná: s dokonalou zruèností a naprostou samozøejmostí vyklepal elektrodu na operaèním sále do po¾adované velikosti. Navíc jeho rozhodnost jde ruku v ruce s a¾ neuvìøitelnou èinorodostí a novátorstvím. Kdy¾ se dozvìdìl o nové metodì zevní odsteosyntézy, odjel na vlastní náklady za profesorem Kaplunovem do Volgogradu. Po jeho návratu le¾eli pacienti na chirurgii v drátech a kruzích. Na tehdejší krajské chirurgické oddìlení pøicházeli primáøi – chirurgové z jiných zdravotnických zaøízení a nevìøícnì kroutili hlavami. Ale postupem èasu se tato metoda stala bì¾nou.
Traumatologické centrum v Ostravì je jeho dítìtem. Stejnì tak desítky publikací v odborném tisku, øada výukových videoprogramù a stovka pøednášek jak doma, tak v zahranièí. Kromì jiného je organizátorem mezinárodního kongresu Ostravských traumatologických dnù v Ro¾novì. Nedávno se zde na pøednáškách, diskusích a workshopech sešlo zhruba 600 lékaøù a sester z Èech, Ruska, Ukrajiny, Nìmecka, Rakouska i Holandska. „Probírali jsme tam jak nové metody s co nejmenšími zásahy do tkání, tak i damage control surgery, co¾ je nejrychlejší mo¾ný operativní zákrok ve prospìch záchrany lidského ¾ivota,“ øíká primáø a dodává: „Tì¾ké úrazy jsou v Èeské republice hlavní pøíèinou úmrtí obyvatel do 40 let. V celé populaci jsou pak ètvrtou nejèastìjší pøíèinou smrti. Bohu¾el, nejvíce se na tìchto pøípadech podílejí harlejáci, motorkáøi.“ Leopold Pleva je s urèitou melancholií v hlase oznaèuje za dárce orgánù. Jeho ruce však na operaèním sále odvádìjí skvìlou práci u¾ tøiatøicet let a proto i motorkáøi mají podstatnì vìtší šance na pøe¾ití.
Text a foto:Jiøí Muladi
Popisek: „Vìøím na osud,“ øíká primáø Leopold Pleva „a také vìøím, ¾e mým osudem je traumatologie.“