Mùj spolu¾ák velešpion
Ze sdìlovacích prostøedkù jsme se dovìdìli, ¾e zemøel enderácký šéf Stasi Markus Wolf, uznávaný mistr øemesla. Naše televize si ke svìdectví o jeho kvalitách pøizvala èeského velmistra mezi špiony, Karla Köchera.
Karel byl mùj spolu¾ák na Francouzském gymnasiu v Praze. Chodil sice o roèník ní¾, ale u¾ tenkrát byl støedem pozornosti. Kdy¾ jste narazili na chodbì na skupinku diskutujících studentù, bylo témìø jisté, ¾e je tam i Karel. Vzpomínám, ¾e dokonce kolovala fáma o jeho románku s mladou ruštináøkou.
Pak jsem o nìm dlouho neslyšel, a¾ teprve v roce 1986, kdy v ÈT ukázali, jak došlo na jednom berlínském mostì k výmìnì odhaleného špiona KGB Karla Köchera za ruského disidenta Anatolije Šèaranského, který pak emigroval do Izraele.
O podivuhodné kariéøe Karla Köchera píše ve své knize nìkdejší archiváø KGB Vasilij Mitrochin. Ten po 12 let takøka dennì vynášel opisy pøísnì tajných materiálù zahranièní rozvìdky KGB a schovával je na své daèe. V roce 1992 navázal styk s britskou tajnou slu¾bou, která ho i s jeho archivem propašovala do Británie.
Karel Köcher s man¾elkou Hanou po dohodì s Stb emigrovali do USA v roce 1965. To u¾ v Praze vystudoval matematicko fyzikální fakultu UK a FAMU. Karel se stal spolupracovníkem radia Svobodná Evropa a zaèal studovat na Indiana University a získal doktorát na Kolumbijské univerzitì. Tam byl jeho profesorem i Zbygniev Brzezinsky, pozdìjší poradce pro národní bezpeènost presidenta Cartera, který doporuèil vynikajícího studenta s IQ 180 a perfektní znalostí ètyø jazykù do CIA. Samozøejmì, ¾e Karel vystupoval jako zarytý antikomunista. Stal se odborným asistentem katedry filosofie na Wagner College na Staten Islandu, Hana obchodovala s diamanty, dojí¾dìla do Evropy a pùsobila jako kurýr.
„Köcherovi byli nejspíše sexuálnì nejvýkonnìjšími nelegály v historii prosovìtské špioná¾e, v èem¾ se postupnì zdokonalovali nejen na veèírcích, kde se støídali jejich partneøi, ale i pøi skupinových orgiích v newyorkských sex klubech“, píše ve své knize Mitrochin.
Není divu, ¾e se takový ¾ivot Köcherovým zalíbil, a tak Karel odmítl v r. 1970 odjet na pokyn Stb do Prahy a spolupráci s tajnou slu¾bou ukonèil. V r. 1973 se pøestìhoval do Washingtonu, získal práci pøekladatele v sovìtské sekci CIA s pøístupem k nejtajnìjším materiálùm. Washington byl, jak pozdìji sám prohlásil, hlavním mìstem sexu na svìtì, a získal pøi nìm øadu pøátel mezi agenty CIA. V r. 1974 Karel obnovil své kontakty s Stb, a proto¾e KGB nemìla v té dobì významného èlovìka v USA, stal se pod krycím jménem RINO i jejím agentem. O rok pozdìji dodal newyorkské rezidentuøe KGB vysoce ocenìné materiály o operacích CIA proti SSSR v zemích tøetího svìta. Dodávané materiály osobnì ohodnotil Andropov jako dùle¾ité a cenné.
Poèátkem 80. let byli Köcherovi prozrazeni agentem CIA pùsobícím v Stb, v roce 1984 byli zatèeni, a po dvou letech vráceni do ÈSSR, onou výmìnou za Šèaranského. Po návratu pracoval Karel Köcher v Prognostickém ústavu s V. Klausem. V. Dlouhým, M. Zemanem a dalšími. V Reflexu è. 34-35 z roku 1991 si reportér Josef Klíma mj. povšiml jeho fyzické podoby s V. Klausem, která asi není náhodná. (Viz foto)
Tøída gymnázia, ji¾ navštìvoval Karel, byla pozoruhodná i jinak. Chodil do ní i mùj další spolu¾ák z obecné školy, potomek známého historika z 19. století, Vácslav Vladivoj Tomek. Ten se proslavil na opaèné stranì barikády: zorganizoval protikomunistickou skupinu mladíkù, v ní¾ byl i další spolu¾ák, Vladimír Straka. Ta, aby získala zbranì, pøepadla v roce 1952 vojenskou hlídku ve Strašnicích, a jednoho vojáka zastøelila. To však je u¾ námìt na jiný èlánek, který by se mohl jmenovat, Mùj spolu¾ák terorista. Sluší se tady poznamenat, ¾e ani Köcher, ani Tomek nebyli ¾áky školy od r. 1945, ale pøistoupili a¾ o hodnì pozdìji.
V nedávné dobì, po více ne¾ 50 letech, se konala schùzka absolventù gymnázia. Na ni, aè prý nepozván, pøišel i Karel Köcher. Sedìl opodál, mnozí spolu¾áci se od nìj distancovali, nìkteøí pova¾ovali za drzost, ¾e vùbec pøišel. Mne však Karel zajímal, pøisedl jsem, vzpomnìl si na mne podle jména a ochotnì si se mnou povídal. Nìkteré vìci, které uvádí Mitrochin bagatelizoval, o sovìtských agentech KGB mluvil s jistou úctou. Byli to prý velice inteligentní lidé, kteøí dobøe chápali vady sovìtského systému a s nimi¾ prý bylo mo¾né nalézt spoleènou øeè. Nìkteøí prý dokonce usilovali o progresivní zmìny. Na otázku, zda nenapíše pamìti, jsem jednoznaènou odpovìï nedostal. Není divu. Je stále aktivní, má firmu zamìøenou na ekonomické a organizaèní poradenství a není pochyb, ¾e je nadále vyu¾íván jako odborník na desinformace a zpravodajské hry.
V pøíštím roce se schùzka absolventù gymnázia má opakovat. Bude nás urèitì zase ménì. Staøeèkové a staøenky pøišedší nejen z Èeska, ale z celého svìta, nostalgicky zavzpomínají na ¾ivot, který tak rychle uplynul a z nìho¾ u¾ tak moc nezbývá…
Ivo Krieshofer
P.S. Pokud vás námìt zaujal, zkuste si pøeèíst Necenzurované noviny: http://www.volny.cz/vyber_cr/vyber1/rehabilitace.html?