Velikost textu: normální | zvìt¹it | zmen¹itInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Vladan,
zítra Bøetislav.

Mù¾ete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
U¾ivatel: nepøihlá¹en

Více informací o klubu a èlenství v nìm se mù¾ete dozvìdìt na stránkách na¹eho klubu.

Anketa
Náv¹tìvníci stránek - vìk náv¹tìvníkù. Dìkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Spoleènost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Nelegální nabízení ohro¾ených outloòù turistùm v Thajsku

Na dovolené v exotických zemích se mohou turisté setkat s lecjakými lákavými nabídkami. Velmi èasté je focení s „roztomilým zvíøátkem“. Kdo by odolal… A vidina nadšených reakcí z takové fotky na Facebooku nebo Instagramu je také velmi lákavá. Ale! Lidé by si mìli uvìdomit, ¾e zábava je to jen pro nì, ¾e nabízené zvíøe je velmi pravdìpodobnì nelegálnì odchycené z pøírody a ¾e se navíc mù¾e jednat o ohro¾ený druh, který je i v dùsledku tìchto aktivit na pokraji vyhubení!    

***

Na thajském ostrovì Phuket se tým záchranného programu The Kukang Rescue Program na vlastní oèi pøesvìdèil, ¾e problém vyu¾ívání divokých zvíøat pro pobavení lidí za peníze se týká i ohro¾ených a chránìných poloopic outloòù. Ti jsou na tamních ulicích, plá¾ích a v restauracích stále nabízeni turistùm, mezi nimi i Èechùm, k vyfotografování za peníze. Lidé, kteøí tyto nelegální aktivity svými penìzi podporují, však mnohdy o problému a dùsledcích svého jednání vùbec nevìdí. Z toho vyplývá, ¾e osvìta a informování široké veøejnosti má pro ochranu outloòù i dalších divokých zvíøat zcela klíèový význam.
 


Focení se s outlonìm za peníze
 

Turisté vèetnì obyvatel Èeské republiky se na svých cestách pøedevším do exotických zemí mohou velmi èasto setkat s nabízením divokých zvíøat pro pobavení lidí, jako jsou nejrùznìjší poulièní show, mazlení èi fotografování se se zvíøaty za peníze. V této dobì, kdy jsou sociální sítì ka¾dodenní souèástí ¾ivota vìtšiny lidí a kdy turismus za¾ívá dramatický rozvoj, je nabízení volnì ¾ijících ¾ivoèichù k vyfocení a sdílení tìchto pro mnohé exotických a dobrodru¾ných fotografií na internetu hnacím motorem úbytku divokých populací. To pak v dùsledku mù¾e vést a¾ k vyhubení celých populací.
 
Èlenové týmu The Kukang Rescue Program se proto vydali na ostrov Phuket v Thajsku zdokumentovat tamní souèasnou situaci nelegálního nabízení ohro¾ených a chránìných poloopic outloòù pro vyfotografování turistùm za peníze. Je všeobecnì známo, ¾e tato èinnost je na Phuketu, jedné z nejznámìjších a nejfrekventovanìjších thajských turistických destinací, pomìrnì èastá.
 


Outloò v rukou turistky

„Kromì poøízení dokumentaèního videa a fotografií byl proveden i krátký prùzkum mezi turisty, kteøí se o nabízené outlonì zajímali. Cílem bylo zjistit, zda vìdí, o jaké zvíøe se jedná, ¾e jsou outloni ohro¾ení a chránìní a ¾e focením se s nimi a sdílením fotografií na sociálních sítích i jinde na internetu podporují ilegální aktivity a ohro¾ují divoké populace tìchto primátù,“ popisuje prùbìh a motivace monitoringu František Pøíbrský, øeditel organizace The Kukang Rescue Program a terénní zoolog Zoo Ostrava. Podle dostupných informací toti¾ outloni, které obchodníci nabízejí turistùm, pocházejí z divoké pøírody. „Vìtšina dotázaných pøiznala, ¾e o problému ilegálního obchodu s outloni a o tom, co s sebou nese, nevìdí a pokud by vìdìli, nikdy by se s outlonìm nefotili. To nás jen utvrzuje v tom, ¾e snaha o vzdìlávání a šíøení osvìty je pro ochranu outloòù i dalších divokých zvíøat zcela zásadní,“ vysvìtluje Lucie Èi¾máøová, koordinátorka veterinární péèe programu Kukang, terénní zoolo¾ka Zoo Olomouc a fotografka, a dodává: „Bohu¾el však mezi turisty byli i tací, kteøí o ohro¾enosti a chránìném statusu outlonì vìdìli, ale byli k problému lhostejní a nejspíš s vidinou nadšených ohlasù na svém instagramovém èi facebookovém úètu si selfie s outlonìm i pøesto poøídili.“
 


Nabízení outlonì k vyfotografování
 
Outloni jsou noèní jedovatí ¾ivoèichové, kterým jsou na èerném trhu velmi èasto vytrhávány èi uštípávány zuby, aby nepokousali budoucí majitele èi turisty, kteøí se s nimi fotí. Dle odhadù se však a¾ 9 z 10 outloòù odchycených v pøírodì ke koneènému majiteli nedostane, nebo» uhyne pøi pøepravì èi v dùsledku špatných podmínek zvíøecích trhù.
 
I pøesto, ¾e jsou outloni divocí, noèní a jediní jedovatí primáti na svìtì, ohro¾uje je pøedevším nelegální obchod s domácími mazlíèky. Na tuto problematiku upozoròuje kampaò “I Am Not Your Toy!” (v pøekladu „Nejsem tvoje hraèka!“), kterou organizace The Kukang Rescue Program spustila v reakci na tento rozšíøený problém. Tato celosvìtová kampaò je zamìøena proti popularizaci outloòù jako domácích mazlíèkù na internetu.
 
Jako souèást této kampanì a návod, jak se vyhnout nevìdomému podporování mnohdy ilegálního vyu¾ívání divokých zvíøat na cestách do exotických oblastí, vytvoøil záchranný program Kukang leták „Zodpovìdný turismus“.     
 
Partnery záchranného programu Kukang jsou Zoo Ostrava, Zoo Olomouc, Zoo Liberec, Zoo Hodonín a Zoo Wroclaw.
 
Fotografie: Lucie Èi¾máøová
Kateøina Holubová, The Kukang Rescue Program

 

*** 

Zoo Ostrava je hlavním partnerem záchranného programu The Kukang Rescue Program a ji¾ nìkolik let jeho aktivity podporuje. Od roku 2016 se na ochranì outloòù pøed ilegálním obchodem podílejí také všichni návštìvníci ostravské zoo díky projektu „Koruna ze vstupu“. Od loòského podzimu pøispívá ka¾dý návštìvník ji¾ dvìma korunami. Dìkujeme!
 
Šárka Nováková,  Zoo Ostrava


Komentáøe
Poslední komentáø: 29.04.2019  11:09
 Datum
Jméno
Téma
 29.04.  11:09 olga janíèková