Èervnoví patroni
SVATÝ NORBERT * 1082 + 1134; svátek 6. èervna
Svatý Norbert, èeský národní patron, je zakladatelem øádu premonstrátù, který se rozšíøil po celé Evropì. U nás patøil tomuto øádu klášter Strahov, ®eliv a Teplá. Norbert byl vzdìlaný, literárnì talentovaný, s diplomatickými vlohami.
Roku 1126 se Norbert stal arcibiskupem v Magdeburku, kde také zemøel. Roku 1582 byl svatoøeèen. Je pohøben ve Strahovském klášteøe v kapli svaté Voršily poté, co pøi tøicetileté válce byly jeho ostatky vyzvednuty v Magdeburku a pøevezeny do Èech.
Patron
Svatý Norbert byl zaèlenìn mezi èeské národní patrony arcibiskupem Arnoštem hrabìtem z Harrachu roku 1626 pøi pøesunu ostatkù do Èech.
Je té¾ patronem premonstrátù. Pomáhá pøi dobrém porodu.
Pranostiky
Prvním ledovým je Robert (29.4.) a posledním nìkdy Norbert. O svatém Norbertu chladna jdou ke èmertu.
SVATÝ ANTONÍN PADUÁNSKÝ
svátek 13. èervna; * 1193-5 + 1231
Svatý Antonín, františkánský mnich, pùsobil jako misionáø v Maroku, ¾il jako poustevník a zejména proslul jako kazatel. Byl mimoøádnì vzdìlaný, u¾ roku 1232 byl kanonizován a v roce 1946 zaøazen mezi církevní uèitele. Jeho nejnavštìvovanìjším poutním místem je bazilika sv.Antonína v Padovì. U nás je takovým poutním místem ku pøíkladu pùvabný kostelíèek sv.Antonína poblí¾ Blatnice na ji¾ní Moravì.
Patron
Svatý Antonín je patronem Padovy a Lisabonu, pekaøù a horníkù. Je záštitou proti ztroskotání lodí a proti váleèným útrapám. Antonín je ochráncem milujících, man¾elství, ¾en a dìtí a té¾ pomocník pøi š»astném porodu.
Pomáhá proti horeèce, moru, nemocem dobytka a v ka¾dé nouzi. Antonín je pøímluvcem chudých a cestujících a té¾ je spolehlivým útoèištìm pøi hledání a znovunalezení ztracených vìcí.
Pranostiky
Na svatý Antonín len zasít neprodlím. Svatoantonínský len nemine se u¾itkem. Svatý Antonín pevnì veslo tøímá, èasto na nìj høímá. Na svatého Antona ka¾dá jahoda je èervená. Na svatého Antonína broušení kos se zapoèíná.
SVATÝ VÍT * ve 3. století + asi 304; svátek 15. èervna
Svatý Vít patøí mezi èeské národní patrony; jde o jednoho ze ètrnácti svatých pomocníkù køes»anù v nejvìtší tísni.Velmi ho uctívali Sasové ve víøe, ¾e pomáhá rozvoji nìmeckého státu – jejich dar Vítova rámì pro svatého Václava tedy znamenal od nich povzbuzení èeského národního sebevìdomí – odtud zasvìcení chrámu na Pra¾ském Hradì svatým Václavem právì svatému Vítu. Toto zasvìcení pøešlo i na pozdìjší katedrálu za Karla IV. Svatý Vít zemøel mladý, umuèen za Diokleciánova pronásledování køes»anù.
Patron
Svatý Vít je vzácným patronem: je to patron èeský i saský, sicilský i jiných míst a je patronem Prahy. Je patronem mláde¾e, vinaøù, hostinských, lékárníkù, kováøù, hercù, sládkù, horníkù a té¾ lidí nìmých a hluchých. Svatý Vít ochraòuje domácí zvíøata a drùbe¾ a také vodní prameny. Pomáhá proti vzteklinì, padoucnici, posedlosti, hysterii a køeèím. Té¾ pomáhá k ochranì cudnosti, proti neplodnosti a dokonce proti pomoèování do postele. Svatý Vít pomáhá proti oèním a ušním chorobám a je záštitou proti nebezpeèí ohnì, proti blesku a neèasu. Pøimlouvá se za dobrou setbu a dobrou sklizeò. Je zastáncem a pomocníkem v nouzi.
Pranostiky
Svatý Vít, dává trávì pít. Svatý Vít pøináší mnoho deštì. Den svatého Víta mnoho deštì skýtá. Svatý Vít mìní èas a èasto deštìm poctí nás. Kdy¾ prší na Víta, bude pršet i na Jana. Prší-li o svatém Vítu, uškodí to ¾itu. Na svatého Víta konec veselého léta. Na svatého Víta o pùlnoci svítá.
Olga Janíèková
* * *
Zobrazit všechny èlánky autorky