Velikost textu: normální | zvìt¹it | zmen¹itInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Vilma,
zítra Èestmír.

Mù¾ete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
U¾ivatel: nepøihlá¹en

Více informací o klubu a èlenství v nìm se mù¾ete dozvìdìt na stránkách na¹eho klubu.

Anketa
Náv¹tìvníci stránek - vìk náv¹tìvníkù. Dìkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Spoleènost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Nemoci zajímají Èechy více ne¾ sport.
 
®eneme se do záhuby?
 
Sám sobì doktorem. Tak by se dala nazvat éra, která u¾ nìjakou dobu probíhá. Lékaøi z toho nijak nadšení nejsou, proto¾e na nì pacienti èasto hovoøí „googlovsky“. Myslí si, ¾e u¾ dávno vìdí, co jim je, proto¾e to našli na internetu a v nemálo pøípadech dokonce vìøí, ¾e mají chorobu tak vzácnou, ¾e jí trpí tøeba jeden z milionu. Ano, my víme, ¾e u¾ i vy jste to udìlali a teï si asi øíkáte, ¾e na tom není pøece nic špatného (taky jsme si to mysleli). Do urèité míry snad, ale ty bezesné noci, kdy studenti medicíny šprtali „anèu“ mìly svùj dùvod. Tak je mo¾ná lepší, nechat je dìlat svoji práci (i kdy¾ tøeba s malým dozorem).
 
Na druhou stranu ale z tohoto zvláštního období tì¾í farmaceutické spoleènosti a sna¾í se všemo¾nì chytnout pøíle¾itost za paèesy. Zatímco døíve jsme v televizi nevìøícnì sledovali, jak ka¾dá druhá reklama prezentuje prací prášek nebo dámské hygienické potøeby, dnes tuto sféru ovládají právì léky a lékárny. Èlovìka by z toho a¾ rozbolela hlava. A to by chtìlo prášek, ¾e? No a jste lapeni … 
 
Téma chorob a medikamentù ovládá internet více ne¾ napøíklad sport nebo nabídka bank a pojiš»oven a v celkovém mìøítku témat je hned na druhém místì. Jak to víme? Profíci z Yeseter.com posbírali data, která to potvrzují, a nejen to.
 
To by bylo, aby se k tomu Srovname.cz nevyjádøilo, ¾e? A pøedem prosíme, odpus»te nám ten sarkasmus, nejedná se o kritiku, jen se sna¾íme udìlat si tak trochu z nás všech legraci, aby nás to zocelilo (a tøeba to i posílí imunitu).
 
 
 
 

Chorobná posedlost chorobami?
 
Jak první graf naznaèuje, je oblast nemocí a lékù opravdu velkým tématem. Znamená to snad, ¾e jsme národem hypochondrù? Nemáme, co lepšího na práci, ne¾ zkoumat ka¾dé zakašlání nebo pupínek? Skoro to tak vypadá, ale s velkou pravdìpodobností to vùbec nevzešlo z našich hlav. Vzhledem k tomu, ¾e vìtšina nemocí je údajnì psychosomatických, tak pod tlakem farmaceutických spoleèností prostì není divu, ¾e podléháme. Pokud ale pod vùlí jiných mù¾eme být nemocní, pak jistì také pod vùlí svojí mù¾eme být zdraví, nemyslíte? No, ale vynechme hypotetickou rovinu a vra»me se do reality. Tak¾e, co øešíme nejvíce?
 
 
 
Graf jen potvrzuje éru „sám sobì doktorem“. Nejprve zjiš»ujeme, co nás to vlastnì bolí, poté pro co si máme bì¾et do lékárny a nakonec si ještì své symptomy dosadíme do rovnice, z ní¾ vyleze nìjaká ta choroba. Je to trochu pøehnané tvrzení, ale opravdu jen trochu.
To, ¾e jsme svíráni strachem, kdy na nás vyskoèí nìjaká zákeøná nemoc, dokládá i další graf.
 
 

Nìkteré nemoci ve statistice opravdu nejsou k smíchu a je více ne¾ dùle¾ité být o nich informován. Pokud se zajímáte o to, jak jim pøedejít nebo pomoci druhým, je to správné a rozumné, jen nesklouznìte ke googlení toho, jakou byste tak asi mohl(a) mít rakovinu. Není nic nezdravìjšího, ne¾ takové chování a pakli¾e rakovina souvisí s psychickým stavem èlovìka (jako¾e bezesporu alespoò okrajovì souvisí, jako ka¾dá nemoc), tak si to pøíštì radìji dvakrát rozmyslete. Vzhledem k mediální masá¾i to není jednoduché, ale nepodléhat strachu je jedním z receptù na š»astný ¾ivot (nejen bez nemocí).
 
 
Pokud vás zajímá, jaké jsou nejdiskutovanìjší zdravotní obtí¾e èeských internetových brouzdalù, tak èíslo jedna je spánek. Zvláštní symptom, nemyslíte? A pøesto je jeho pøevaha nad tìmi ostatními docela výrazná. Spánek mù¾e samozøejmì doprovázet nemoci nejrùznìjších druhù, napøíklad delší spánek bìhem dne mù¾e být pøedzvìstí cukrovky. Pøesto se ale neubráníme pocitu, ¾e tak trochu asi máme v povaze dìlat z komára velblouda. A vùbec nikomu tím nechceme køivdit. Ale u¾ jen koukání do monitoru poèítaèe zpùsobuje poruchy spánku, to jste se na internetu nedoèetli? To je ale zvláštní. Nicménì náš tip na klidný spánek je asi takový – práci nechte za dveømi kanceláøe, (alespoò) pro jednou se nedívejte na veèerní zpravodajství, uvaøte si meduòkový èaj a pøitulte se ke své drahé polovièce. Pokud ani tohle nepomù¾e, mo¾ná je opravdu na èase navštívit lékaøe.

 
 
 
Pilulky na všechno
 
U¾ jen kdybychom mìli doplòovat všechny vitamíny v dostateèném mno¾ství plus nìjaká ta prevence, detoxikace, posílení imunity, tak podtr¾eno seèteno nám to vyjde na takových minimálnì 20 tabletek dennì (nìkteré se toti¾ berou tøeba i po pìti, to to potom lítá). Skoro se èlovìku dìlá špatnì u¾ jen pøi té pøedstavì, a to jsme ještì nevyèíslovali cenu té srandy. Kdy¾ jste opravdu svìdomití (a tak trochu blázni) a všechny ty doplòky stravy dennì spolykáte, musí být pak o to víc k vzteku, kdy¾ den pøed odjezdem na hory padnete v horeèkách, viïte?
 
V ka¾dém pøípadì jsou mezi léky stálice, které nám opravdu zachraòují ¾ivot, kdy¾ nás udr¾ují na nohou (nebo spíše na ¾idli) alespoò v práci.
 

Vedoucí pozice v grafu jistì není tøeba pøedstavovat – Paralen, Ibalgin, Aspirin. Nemoc, kocovina, migréna (a nìkdy všechno dohromady) - to pøímo volá po tìchto evergreenech z oblasti medicíny a lidé si jich vá¾í natolik, ¾e o nich vesele diskutují … Takový aspirin toho ale doká¾e mnohem víc, jak napovídají postøehy z rùzných koutù internetového svìta.
 
„Mezi nejprodávanìjší typy lékù patøí kapky do nosu, pastilky proti kašli a prášky na bolest hlavy,“ hodnotí David Folprecht ze Srovname.cz.
 
 
Ètvrtou pøíèku v grafu obsadil Wobenzym. Tento „lék“ je kapitola sama o sobì. Údajnì se jedná o doplnìk, je¾ posiluje imunitu, zvyšuje úèinnost jiných lékù, a kdybychom tu mìli vypsat opravdu vše, tak je to vlastnì takový zázrak. Nìkdo ale tvrdí, ¾e je to jen hodnì drahé placebo. Kde je pravda asi nezjistíme, ale ne¾ zbaštíte vše, co vám napovídají v televizi, doporuèujeme si udìlat na léky (jako na vše ostatní) vlastní obrázek dle zkušeností a odezvy vlastního tìla.

Kdy¾ u¾ jsme se ale dotkli tématu placebo, je dokázáno, ¾e placebo léèí. Kdy¾ vynecháme erudovaný psychosomatický dùvod, tak laicky øeèeno – mozek doká¾e zblbnout tìlo tak, aby si myslelo, ¾e je nemocné, tak¾e klíèem ke zdraví je zblbnout mozek … Tu superschopnost samoléèby máme v sobì témìø všichni, ale neumíme se na ni spoléhat. Placebo nám pomáhá naši superschopnost pou¾ít, ani¾ bychom si pøipouštìli, ¾e ji máme. To dává smysl, ¾e?
 
 

A co by to bylo za statistiky, kdybychom neuvedli srovnání ¾eny vs. mu¾i. Tak kdo o lécích více diskutuje?
 

Ne¾ se ale ¾eny urazí a pánové je zaènou popichovat, dovolte nám malou poznámku. Zatímco dámy øeší, jak se zbavit své povìstné bolesti hlavy nebo jak pomoci svým dìtem, pánové øeší úplnì jiné vìci… Øeè je o pøípravcích na zlepšení sexuální kondice. A které pány zajímají nejvíce, vidíte hned v dalším grafu.
           

Pokud jste doèetli a¾ sem, je ve vašem tìle zdravý duch, a to je základ. Pamatujte, ¾e nikdo nerozumí vašemu tìlu, tak jako vy, ale v diagnostice dejte pøednost lékaøùm. Z nemocí a hlavnì lékù se stal gigantický byznys a je jen na vás, zda se v nìm stanete loutkou nebo ne.
 
Tak buïte zdrávi!
 
Ondøej Hampl, Managing Partner


Komentáøe
 
 Datum
Jméno
Téma