Velikost textu: normální | zvìt¹it | zmen¹itInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Diana,
zítra Dalimil.

Mù¾ete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
U¾ivatel: nepøihlá¹en

Více informací o klubu a èlenství v nìm se mù¾ete dozvìdìt na stránkách na¹eho klubu.

Anketa
Náv¹tìvníci stránek - vìk náv¹tìvníkù. Dìkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Spoleènost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Pohled z okna

Postupnì se zaèínáme poznávat, zvykat si na sebe a stávat se pøáteli, potkávat se, a tak snad bude namístì (kdo chce - není podmínkou) pøiblí¾it ostatním své okolí, své milé, zájmy atd. Zaèali jsme pohledem z okna. Dalším pohledùm se však meze nekladou, samozøejmì v etických hranicích, daných provozem tìchto stránek.
Chcete se také zapojit? Je to jednoduché, pošlete fotku (fotky) i text  na info@seniortip.cz a my z toho udìláme dokument, který se objeví na hlavní stránce v tématickém okruhu - Pohled z okna.  Zatím to tak funguje a zde jeden z dalších pohledù - avšak pozor (!) název „Pohled z okna“ je jen pøenesený. Tentokrát je to procházka a pohled na zimní krajiny.
 
Zimní krajinou
Byla adventní nedìle, èerstvì napadaný sní¾ek, klídek, pohoda a tak jsme vyrazily s kamarádkou Mauš a malým Adámkem na procházku. Byla pìkná, ušly jsme asi 4 km z toho dva do kopce, ale šlo to bez problémù. Nìco jsem nafotila a dávám to k dispozici.
Kameny, které jsou na fotce jsou èedièové sloupky,  které  oznaèují a zároveò chrání toto místo u¾ od roku 1886 - je to jeden z pramenù øíèky Mandavy, tekoucí do Nìmecka.
Došly jsme a¾ k restauraci Pod Dýmníkem. Poblí¾ je také pøístupná rozhledna. Kruhová cihlová stavba tady stojí od roku 1896 a nese jméno nìkdejšího rumburského radního Wenschuha, který zaplatil velkou èást stavby, kdy¾ odcházel do penze. Tu jsme ale dnes vynechaly a vrátili jsme se zpátky. Jinak ale lze od chaty  vyu¾ít i odboèku k pomníku vojenským povstalcùm z roku 1918. Tehdy se èást zdejší posádky vzbouøila proti rakouskému velení armády a vydala se na pochod na Nový Bor. Povstání bylo ale potlaèeno a jeho vùdcové byli zastøeleni.
A¾ nìkdy pøijedete do Rumburku, zajdìte si na Lu¾ické námìstí a všimnìte si podloubí na jedné stranì a vysokého morového sloupu uprostøed. Kdo by chtìl vidìt staré tkalcovské domky, doklad zdejší lidové architektury, najde je ve Šmilkovského ulici, vedoucí i k majestátní stoleté budovì gymnázia. Informaèní støedisko je v kapucínském klášteøe kousek od námìstí.
Vìtšina kopcù Šluknovského výbì¾ku vznikla intenzivní sopeènou èinností. Sopeèné magma nìkdy tuhlo u¾ pod zemským povrchem, jindy se vylévalo a¾ na povrch. Podle povahy magmatu vznikaly jeho tuhnutím buï èedièe nebo znìlce. Zajímavý jev prý nastával pøi chladnutí magmatu. Pøi urèité teplotì ji¾ utuhlo, ale dále chladlo a smrš»ovalo se. Tím došlo k rozpukání vzniklé horniny. V pøípadì èedièe vznikaly rozpukáním ètyø a¾ šestiboké sloupce, chladnoucí znìlec se rozpadal deskovitì. Proè se èediè rozpadal sloupcovitì, zatímco znìlec deskovitì nedovede nikdo spolehlivì vysvìtlit.
Pøíkladem sloupcovitého rozpadu èedièe je známá Panská skála u Kamenického Šenova, její¾ stìna byla odkryta tì¾bou u¾ koncem 19. století. Sloupce dosahují délky a¾ 12 metrù. V šedesátých letech 20. století byla podobným zpùsobem odkryta stìna na Zlatém vrchu u obce Líska se sloupci a¾ 30 metrù dlouhými. Oba výskyty jsou mimo Šluknovský výbì¾ek. Ale i naše èedièové kopce ve výbì¾ku nám poskytují pìkné ukázky, tøeba Dýmník nebo Vlèí hora. V minulosti byly tì¾eny èedièové sloupky u Kamenné Horky pro domácí potøebu i pro vývoz. V Rumburku, Krásné Lípì i jinde se z nich stavìly zídky, zpevòující strmé bøehy podél cest a potokù.
A¾ nìkdy pùjdete na procházku, poohlédnìte se, mo¾ná ¾e i v bezprostøedním okolí vašeho bydlištì uvidíte nìjaký èedièový sloupek pou¾itý jako patník, nebo dokonce zídku z èedièových sloupkù poskládanou. Jinde tøeba uvidíte v zahrádce cestièku vydlá¾dìnou plochými znìlcovými kameny nebo z nich sestavenou ozdobnou suchou zídku.
Èediè a znìlec, tyto produkty tøetihorní sopeèné èinnosti, patøí neodmyslitelnì k naší severoèeské krajinì.
(Toto jsem se doèetla a vám jsem to zprostøedkovala, tak¾e vìøte nebo nevìøte)
Vìra Soukupová
 
Další foto:
 Náš panelák
 Pohled na mìsto
 Teta Mauš s Adámkem


Komentáøe
Poslední komentáø: 07.12.2005  19:55
 Datum
Jméno
Téma
 07.12.  19:55 Pavel Kamilo
 07.12.  19:15 Dana pøznávám se
 07.12.  12:53 Marcela zima
 07.12.  08:33 Kamila pavle
 05.12.  16:53 Pavel ..
 04.12.  13:03 Kamila :)