Velikost textu: normální | zvìt¹it | zmen¹itInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek 1. svátek vánoèní,
zítra ©tìpán.

Mù¾ete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
U¾ivatel: nepøihlá¹en

Více informací o klubu a èlenství v nìm se mù¾ete dozvìdìt na stránkách na¹eho klubu.

Anketa
Náv¹tìvníci stránek - vìk náv¹tìvníkù. Dìkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Spoleènost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Rostlina mìsíce - Jedle korejská
Pùvabný vánoèní stromeèek. Husté vìtve s výraznou vùní doplnìné pevnými šiškami jsou ozdobou zahrady i interiéru.
Charakteristika
Jedle rostou v poètu pøes 40 druhù v severním mírném pásmu, v severní Africe a Himaláji. Jsou nároènìjší na stanovištì jako smrky a borovice. Pro svùj pyramidální pravidelný rùst a výrazné husté jehlice patøí k nejpùvabnìjším jehliènanùm zahrad. Jedle korejská je dle nápovìdy z názvu korejského pùvodu. Vyniká hustým pyramidálním rùstem. Textura je urovnaná a víceménì stejnomìrnì hustá. Starší rostliny mohou být i širší ne¾ vyšší. Roste velmi pomalu a v dospìlosti dosahuje výšky 5 a¾ 7 metrù. Jehlice jsou tmavì zelené, zespoda výraznì šedobílé, ploché, dlouhé 2-4 cm. Opadávají za osm i více rokù. Temnì zelná jedle získává støíbøitý nádech nestejnì postavenými jehlicemi, které ukazují bìlavé pruhy z rubu. Záhy také plodí, ka¾doroènì mívá bohatou násadu šišek. Šišky jsou purpurovì fialové a vzpøímenì stojí na vìtvích. Kmen je rovný, pomìrnì tlustý, v mládí je borka jemná a hladká, pozdìji tmavne a vrásní se. Koøenový systém je pevný s centrálním kùlovitým koøenem a bohatými postranními koøeny s vlášením.
Nároky na pìstování
V dospìlosti vy¾aduje sluneèné stanovištì a dostatek volného prostoru. Mladé jedle dobøe snesou pøistínìní. Pøedevším po výsadbì je chráníme pøed prudkým sluneèným úpalem. Pùdu potøebuje jedle korejská dostateènì ¾ivnou, dobøe propustnou a pøimìøenì vlhkou. Nezbytným pøedpokladem zdárného rùstu je trvale vyšší vzdušná vlhkost. Nedaøí se jí v pùdách lehkých, suchých a na vìtrném stanovišti. Nesnese ani vysokou hladinu spodní vody. Vy¾aduje polohu chránìnou proti vìtru. Je zimovzdorná. Proti mrazu je v našich podmínkách odolná, ale nehodí se do mrazových kotlin. Nejvhodnìjší dobou pro výsadbu do volné pùdy je pøedjaøí, tìsnì pøed rašením nebo souèasnì s ním. Pøípadnì mù¾eme vysazovat i poèátkem podzimu. Rostliny v kontejnerech sázíme po celé vegetaèní období, musíme však zajistit dostateènou závlahu, vzdušnou vlhkost a v horkých dnech pøistínìní proti slunci. Také stromky po výsadbì bráníme zástìnou proti vysušujícímu vìtru. Zejména na malých plochách a pøi nedostateèné snìhové pøikrývce zaléváme i v zimì.V prvních letech neuškodí lehká zimní pøikrývka. Mladé výsadby v¾dy chráníme proti okusu zvìøí, pozdìji ji¾ tuto ochranu vypustíme. Zásadnì neprovádíme øez, nenapravitelnì poškozuje tvar koruny. Jedle obecnì je citlivá na zneèištìné ovzduší, i kdy¾ právì jedle korejská patøí mezi pomìrnì otu¾ilé druhy. Lépe prospívá v menších mìstech bez exhalátù, na venkovì, v blízkosti lesù a vodních tokù.
Pou¾ití
Jedle korejská má své trvalé místo pøi tvorbì a výsadbì zahrad. Uplatòuje se pøedevším samostatnì v malých zahrádkách, v atriových výsadbách, ve vìtších skalkách, poblí¾ domu i ve skupinkách. Díky svému výraznému pravidelnému vzrùstu patøí mezi nejpùsobivìjší jehliènany zahrady. Pøi správném umístìní pozvedne celkový vzhled plochy i její úèelnost. Její zeleò pùsobí uklidòujícím dojmem pøedevším v zimním období. V dobì vegetace zase svým pravidelným tvarem a sytou barvou jehlic tvoøí ¾ádaný kontrast listnáèùm. Do plné krásy se rozvine pouze, má -li v okolí dostateèný prostor. Pøi výsadbách do malých volných skupin vybíráme druhy, které si vzájemnì tvarem a zbarvením nekonkurují. Bohatost druhù nesmí vytváøet chaos.V poslední dobì se jedle korejská ve velké míøe pìstuje také v kontejnerech pro vánoèní výzdobu. Dostaneme ji ve vánoèním èase také seøezanou v podobì vánoèního stromeèku. Dlouho vydr¾í, neopadává, ale po svátcích jej musíme vyhodit. Jistì jsou lepší variantou pouze ozdobné vìtve a ¾ivý strom v kontejneru.
Po svátcích však z místnosti nedáváme stromek nikdy pøímo ven. Uschováme jej na svìtlém chladném místì a pravidelnì zaléváme, nesmí pøeschnout. Teplotu mù¾eme postupnì sni¾ovat a¾ k nule. Na poèátku jara strom vyneseme ven. Kdy¾ strom musíme dát ven døíve, v¾dy pøidáme dùkladnou pøikrývku proti chladu a obalíme také kontejner proti promrzání, jestli nejde zapustit do pùdy. Zimní kryt musí být v¾dy z prodyšného materiálu, nikdy nepou¾íváme na zelenou èást polyetylenové fólie.
Jiøí Korejš
 
Poznámka redakce: Zájem lidí o vlastní kousek zelenì pøetrvává. I lidé, kteøí se o zahradnictví vùbec nezajímali, chtìjí mít nyní aspoò svùj zelený truhlík èi kvìtináè. Široký sortiment rostlin umo¾òuje pìstování mnoha druhù na balkonech, terasách a dalších malých plochách. Stále pøibývají také nové zahrady.
Evropská kampaò „Rostlina mìsíce“ odstartovala v roce 1992. Ka¾dý mìsíc je pravidelnì pøedstavována okrasná rostlina, vhodná pro trvalé venkovní výsadby do volné pùdy i do nádob. Také my jsme se rozhodli na našich stránkách tuto aktivitu podpoøit.  Program probíhá v devíti evropských zemích (Belgii, Èesku, Dánsku, Francii, Irsku, Nìmecku, Nizozemsku, Švédsku, Velké Británii). U nás byl zahájen v roce 2000. Program vede organizace Plant Publicity Holland, která spolupracuje se zahradníky-pìstiteli, øadou souvisejících oborù a odbornými zahradnickými ¾urnalisty nejen v Evropì, ale i v zámoøí.  
Úkolem je mimo jiné rozšíøit povìdomí laické veøejnosti a  zájem o vyu¾ití zahrad i menších prostor (balkony, lod¾ie) jako odpoèinkových a estetických ploch.
 


Komentáøe
Poslední komentáø: 15.12.2005  12:03
 Datum
Jméno
Téma
 15.12.  12:03 Pavel stromek
 15.12.  07:36 prababièka jedle
 15.12.  07:03 Marcela jedlièka