Týden vìdy a techniky a Dny otevøených dveøí
jsou tradièní akce Akademie vìd Èeské republiky, jimi¾ se Akademie vìd otevírá veøejnosti, zve na pøednášky svých vìdeckých pracovníkù studenty støedních i vysokých škol, pedagogy a samozøejmì i veøejnost. Letos se uskuteèní od 7. do 13. listopadu.
Letošní Týden vìdy a techniky se z Prahy poprvé rozjí¾dí i do dalších mìst, kde sídlí ústavy Akademie vìd ÈR. Pøednášky a akce pro veøejnost a studenty se uskuteèní v Brnì i v Èeských Budìjovicích. Novinkou je i vìtší poèet pøednášek a jejich rozšíøení na další místa v Praze. Loòský velký zájem vedl ke spolupráci s Národním technickým muzeem, kde se také uskuteèní nìkolik pøednášek vìdcù z Akademie vìd. Nìkteré ústavy zvou studenty i veøejnost nejen do svých laboratoøí a knihoven, ale i na vlastní pøednášky. Geofyzikální ústav AV ÈR poøádá napøíklad aktuální pøednášku o problematice zemìtøesní, a to jak v Akademii vìd na Národní ve ètvrtek 10. 11. v 17:00, tak v pátek 11. 11. na Spoøilovì v Boèní ulici, kde sídlí. Ústav fyzikální chemie J. Heyrovského AV ÈR uvítá studenty i veøejnost v Dolejškovì ulici v Praze 8, poblí¾ metra Ládví, ve ètvrtek 11. 11. v 10:00 cyklem krátkých pøednášek o Vìèném pohybu molekul a o Molekulách mezi hvìzdami a v atmosféøe. Zajímavou pøednášku a prezentaci Jaderná výroèí v Roce fyziky pøipravil i hlavní partner Týdne vìdy a techniky 2005 – ÈEZ, a. s.
Program pøednášek pro veøejnost nabízí velmi populární témata. Hned v pondìlí 7. listopadu v 17:00 bude v budovì Akademie vìd ÈR na Národní 3 pøednášet prof. MUDr. Eva Syková na aktuální téma Pokroky ve výzkumu a klinickém u¾ití kmenových bunìk. Pøednáška prof. Lubomíra Nìmce Sklo kolem nás ve støedu 9.11. v 17.30 opìt na Národní tøídì, pøedstaví èeské sklo jako aktuální pøedmìt moderní vìdy a chemického in¾enýrství. Albert Einstein a jeho odkaz se jmenuje pøednáška prof Jiøího Bièáka, kterou si studenti i veøejnost mohou poslechnout v pátek 11.11. ve 13:00 na Národní tøídì. Na všechny akce na Národní tøídì je vstup zdarma – do vyèerpání kapacity sálù.
V Národním technickém muzeu jsou veøejnosti urèeny další zajímavé pøednášky: Projekt Medard: chcete vìdìt, co dýcháme?, kterou pøednese v úterý 8.11. v 19:00 RNDr. Kryštof Eben. Její souèástí bude on-line pøedvedení pøedpovìdi na pøíští den a ukázky animací smogových epizod. Jiné atraktivní téma – Jak nauèit stroje myslet – nabídne øeditel Ústavu informatiky prof. Jiøí Wiedermann ve støedu 9.11. v 18:00.
Týden vìdy a techniky nabízí letos 45 popularizujících vìdeckých pøednášek.
Mezinárodní rok fyziky, který v lednu 2005 vyhlásilo Valné shromá¾dìní OSN, se stal hlavním tématem letošního Týdne vìdy a techniky. Fyzika dominuje nabízeným pøednáškám, jsou jí inspirovány i výstavy, které se uskuteèní v budovì Akademie vìd i v Národním technickém muzeu. Vìnovat se jí bude 8. listopadu od 15:00 v budovì Akademie vìd na Národní tøídì i Kulatý stùl. Jeho téma zní 1905–2005: O moderní fyzice a jejích interdisciplinárních vazbách. Debatu bude moderovat prof. Rudolf Zahradník. Pùjde o setkání zástupcù vìdních oborù, kteøí by rádi pøipomenuli vazby mezi fyzikou a matematikou a ostatními pøírodními vìdami, umìním, filozofií, a reflektovali i dùsledky fyzikálních objevù v politice èi ekonomice. Pøi pøípravì Kulatého stolu vznikla mezi panelisty a dalšími významnými osobnostmi vìdeckého svìta anketa o jejich vztahu k moderní fyzice a jejích nových i tradièních vazbách s ostatními vìdními obory. Podrobné informace o Kulatém stole a anketì najdete na http://www.avcr.cz/tyden_vedy/
Program Týdne vìdy a techniky nabídne v budovì Akademie vìd na Národní tøídì osm hodin projekcí. V úterý 8. 11. i ve støedu 9. 11. zde mohou zájemci mj. zhlédnout od 10:00 do 16:00 nìkolik dílù z cyklù Èeské televize Popularis a Èeské hlavy, nejúspìšnìjší snímky ze Soutì¾e pro støedoškolské studenty o nejlepší videozáznam fyzikálního experimentu, kterou uspoøádala Britská rada, nebo filmy pøedstavující nìkteré z vìdeckých pracoviš» Akademie vìd ÈR.
Britská rada uvede bìhem Týdne vìdy a techniky v Praze a v Brnì Vìdecké kavárny. V pra¾ském klubu Roxy a v brnìnské Zemanovì kavárnì se bude diskutovat o cestování v èase. Pozvání pøijal i britský fyzik Jim Al-Khalili. Jiným zahranièním hostem letošního Týdne vìdy a techniky je americký vìdec Michael Korey. V souèasnosti pracuje v Drá¾ïanech v Matematicko-fyzikálním salónu Státních umìleckých sbírek. Svou pøednášku Èas – jak se mìnilo jeho chápání i pøesnost mìøení pøednese pro studenty v Praze na Matematicko-fyzikální fakultì UK i pro veøejnost v Národním technickém muzeu.
Podrobný program pøednášek ve všech tøech mìstech i pøehled dalších akcí Týdne vìdy a techniky 2005 najdete na: http://www.avcr.cz/tyden_vedy/
Dny otevøených dveøí 2005
Bìhem Dnù otevøených dveøí v týdnu od 7. do 13. listopadu 2005 mají zájemci mo¾nost vidìt témìø 60 výzkumných pracoviš» a laboratoøí Akademie vìd ÈR.
Mezi zajímavé nabídky patøí napøíklad návštìva Geoparku v Geofyzikálním ústavu, meteorologická a klimatologická pozorování na observatoøi na Milešovce, seznámení se se systémem MEDARD, jeho¾ pomocí se pøedpovídá poèasí. Návštìvníci mohou pozorovat, jak se svaøuje elektronovým paprskem, jak se vyrábí optické vlákno, navštívit chov klíš»at, dozvìdìt se o sanaci následkù chemické tì¾by uranu, prohlédnout si laboratoøe a pøístrojové vybavení urèené k izolaci a analýze DNA, sledovat genetické manipulace in vitro, získat informaci o chemické komunikaci hmyzu, o vyu¾ití rostlin k ochranì ¾ivotního prostøedí, nahlédnout do posledních prùzkumù staré královské hrobky v chrámu sv. Víta, dozvìdìt se o projektu Národopisného atlasu a etnomuzikologických studií.
Dny otevøených dveøí pracoviš» Akademie vìd ÈR umo¾ní návštìvníkùm pøístup do knihoven, kde se seznámí i s databázemi, mohou si prohlédnout digitální archivy nebo informaèní centra. Nìkteré akademické ústavy nabízejí kvizy pro studenty, diskuze s vìdeckými pracovníky, nákup knih se slevou. Bìhem Dnù otevøených dveøí bude veøejnosti zpøístupnìna nová budova Archivu Akademie vìd ÈR.
Podrobný program Dnù otevøených dveøí ve všech akademických pracovištích najdete na: http://www.avcr.cz/tyden_vedy/
Kontakt, více informací a pøípadné rezervace pøednášek:
PhDr. Veronika Kratochvílová, Tiskový odbor AV ÈR
tel.: 221 403 405, e-mail: vkratochvilova@ssc.cas.cz