Pùvod a charakteristika Hustì vìtvený opadavý keø, známe dva druhy rakytníkù pùvodní v Evropì a Asii, botanicky pøísluší do èeledi Eleagnaceae - hlošinovité. Rakytník øešetlákový, rovnì¾ nazývaný úzkolistý, tvoøí vzpøímené, øídké a ponìkud trnité keøe a¾ stromky, dosahuje výšky 2 a¾ 5 m, rozestálé kolcovité vìtve jsou v mládí støíbøitì šupinaté. Prýty bývají zkroucené a uzlovité. Listy jsou støídavé, èárkovitì kopinaté, dlouhé a¾ 7 cm, celokrajné, oboustrannì støíbøitì a na rubu pozdìji hnìdoèervenì šupinaté. Kvìty jsou dvoudomé, nevýrazné, na¾loutlé, rozvíjejí se pøed olistìním v bøeznu a¾ dubnu. Plod je naopak velmi výrazný a dekorativní, oran¾ové kulovitì vejèité bobule velikosti 6-8 mm zrají ji¾ v srpnu a záøí a zùstávají na keøi dlouho do zimy. Èasto se vysazuje v parcích a zahradách.
Nároky na pìstování Vy¾aduje výhradnì sluneèné stanovištì. V pøírodì vyhledává lehké hluboké pùdy písèité i drobnì kamenité, èasto vápenité i neutrální. Nedaøí se mu v pùdách kyselých. Mù¾e rùst i na vlhèím stanovišti, snese zasolení pùdy. Keø dobøe odno¾uje a jeho koøeny mají neobyèejnou schopnost zpevòovat podlo¾í. V našich podmínkách je otu¾ilý, nejsou problémy s pøezimováním, namrzá pouze na vlhèím stanovišti ve zvláš» tuhých zimách. Dobøe snáší zneèištìné ovzduší a pøísušek, chorobami a škùdci netrpí. Rostlina je dvoudomá, musíme tedy vysazovat samèí i samièí keøe, aby jsme dosáhly plodù. Bobule dozrávají na samièích rostlinách. Samèí rostliny rozeznáme podle vìtších a hustších pupenù. Jedna samèí rostlina postaèí na 6 rostlin samièích. Rakytník pìstujeme na sluneèném místì v zahradì, zálivku potøebuje pouze po výsadbì, zakoøenìné rostliny ji¾ dobøe snášejí pøísušek. Pøi hnojení doplòujeme do pùdy vápník. Na vhodném stanovišti je zcela nenároènou a¾ pionýrskou døevinou. Potøebuje vìtší hloubku substrátu, proto se nehodí do nádob.
Pou¾ití Rakytník je ve vegetaèním období pozoruhodný svými listy, v zimì strukturou vìtví a plody. Plody jsou hustì a tìsnì nahlouèeny na samièích rostlinách. Keøe jsou i po opadu listù nádhernou dekorací. Rakytník se pou¾ívá jako solitéra i do skupin. Vysazuje se také spoleènì s dalším druhem, rakytníkem vrbolistým, který není trnitý a má pøevislejší vìtve. Vynikne pøed pozadím stálezelených døevin, pùvabnì se zrcadlí i na bøezích vod. Velmi dobøe se uplatní na výslunných svazích. Vyu¾ívá se také pro ozelenìní neplodných a devastovaných pùd, hald a výsypek. V Pobaltí a na bøehu Severního moøe se pou¾ívá ke zpevnìní pobøe¾ních písèin. Byl také oblíbeným architektonickým prvkem pruských a polských zahrad a parkù. Mno¾í se na jaøe výsevem semene anebo døevitými øízky. Hodnota rakytníku je vìtší, ne¾ se bì¾nì pøedpokládá. Plody jsou stále více cenìny pro vysoký obsah vitamínu C a A, vyu¾ívají se v potravináøství a pøípravì podpùrných léèiv. Nejvíce vitaminu C obsahují bobule v záøí, 1 kg èerstvých plodù obsahuje a¾ dvìstì denních dávak vitaminu C dospìlého èlovìka. Vìtvièky s plody bývají celoroèní dekorací interiérù, také vìtve ze starších exempláøù v pøedjaøí mají zvláštní kouzlo.
Doporuèení Nedávejte keø do blízkosti parkovacího místa pro auto. Vìtve jsou trnité a plody jsou oblíbenou zastávkou ptákù, kteøí pak snadno potøísní karoserii.
Jiøí Korejš
Poznámka redakce: Zájem lidí o vlastní kousek zelenì pøetrvává. I lidé, kteøí se o zahradnictví vùbec nezajímali, chtìjí mít nyní aspoò svùj zelený truhlík èi kvìtináè. Široký sortiment rostlin umo¾òuje pìstování mnoha druhù na balkonech, terasách a dalších malých plochách. Stále pøibývají také nové zahrady.
Evropská kampaò „Rostlina mìsíce“ odstartovala v roce 1992. Ka¾dý mìsíc je pravidelnì pøedstavována okrasná rostlina, vhodná pro trvalé venkovní výsadby do volné pùdy i do nádob. Také my jsme se rozhodli na našich stránkách tuto aktivitu podpoøit. Program probíhá v devíti evropských zemích (Belgii, Èesku, Dánsku, Francii, Irsku, Nìmecku, Nizozemsku, Švédsku, Velké Británii). U nás byl zahájen v roce 2000. Program vede organizace Plant Publicity Holland, která spolupracuje se zahradníky-pìstiteli, øadou souvisejících oborù a odbornými zahradnickými ¾urnalisty nejen v Evropì, ale i v zámoøí.
Úkolem je mimo jiné rozšíøit povìdomí laické veøejnosti a zájem o vyu¾ití zahrad i menších prostor (balkony, lod¾ie) jako odpoèinkových a estetických ploch.