Velikost textu: normální | zvìt¹it | zmen¹itInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek ©tìpán,
zítra ®aneta.

Mù¾ete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
U¾ivatel: nepøihlá¹en

Více informací o klubu a èlenství v nìm se mù¾ete dozvìdìt na stránkách na¹eho klubu.

Anketa
Náv¹tìvníci stránek - vìk náv¹tìvníkù. Dìkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Spoleènost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Rostlina mìsíce - bøeè»an popínavý
Pùvod a charakteristika
Botanický rod bøeè»an zahrnuje 5 druhù a patøí do èeledi aralkovitých - Araliaceae. V našich podmínkách pìstujeme pøedevším bøeè»an popínavý (nazývaný té¾ bøeè»an obecný), v Evropì pùvodní stálezelenou døevnatou liánu, výjimeènì i nízké keøe. Neopadavé ko¾ovité listy jsou støídavé, øapíkaté a celokrajné, hrubì zubaté nebo laloènaté, i na jedné rostlinì dosahují rùzných velikostí. Na slunných místech kvetou starší exempláøe na koncích vìtví nenápadnými drobnými ¾lutozelenými oboupohlavními kvìty, uspoøádanými v okolících. Mnohé kultivary nekvetou. Z kvìtù se vyvinou èerné nebo modroèerné bobule, dozrávají na jaøe, jsou prudce jedovaté. Liánovité dlouhé tenké vìtve dorùstají a¾ 30 m, jsou našedlé, v mládí zelenavé. K podlo¾ce se pøichytávají hustými pøísavnými (pøíèepivými) koøínky. Ve stínu rostliny vyhledávají oporu, listy jsou tøi a¾ pìtilaloènaté se znatelnými ¾ilkami. Na slunci stonky mohutní a¾ døevnatí a ztrácí se kresba na listech, mizí i vzdušné koøínky, listy jsou srdèité nebo vejèité. Podzemní koøenový systém je dlouhý, hustì vìtvený s bohatým vlášením.
Nároky na pìstování
Bøeè»an patøí mezi nenároèné rostliny. Bì¾nì se pìstuje v zahradách, parcích a na høbitovech. Snese rùznorodé podmínky, roste na slunci, v polostínu a na zcela zastínìném stanovišti. Také na kvalitu pùdy není nároèný, prospívá v pùdách zásaditých i mírnì kyselých. Ideální svìtelné i pùdní pomìry pøipomínají podmínky lesa. Velmi dobrých pìstebních výsledkù dosáhneme pøi výsadbì do hlubší humózní písèitohlinité kypré pùdy s dostateènou zásobou vláhy. Dobøe zakoøenìné rostliny snášejí i sucho. Na stanovišti roste vìtšinou dlouhodobì, nezøídka a¾ nìkolik stovek let. Bøeè»an je otu¾ilý, namrzá pouze na exponovaných místech, ale i zde velmi dobøe regeneruje. Spolehlivì snáší i mìstské a zneèištìné ovzduší, Netrpí okusem zvìøí. Vysazuje se na podzim nebo zjara, v kontejnerech celoroènì. Ne¾ zakoøení ¾ádá pravidelnou zálivku. Na další ošetøování není nároèný, roste sám. Bujný rùst mù¾eme usmìrnit øezem, vìtve uøízneme tìsnì nad zemí a strháváme, a¾ kdy¾ zaschnou a uvolní se vzdušné koøínky. Rùst podpoøíme hnojením do konce èervna. Pozdìjší hnojení neprospívá zdárnému pøezimování. Chorobami ani škùdci netrpí. Pøi popínání budov dbáme, aby pata rostliny nebyla stínìna pøevisem støechy a vláha mìla pøístup k rostlinì, vysazujeme aspoò 50 cm od zdi. Dostateèná zásoba kypré pùdy je nutná pøedevším na exponovaném sluneèném stanovišti. Mno¾í se øízky z polovyzrálých vrcholových výhonù v srpnu a¾ záøí. Také lze pøesadit oddìlené zakoøenìné stonky s koøenovým balem. U nìkterých lidí mù¾e zpùsobovat pøedevším styk s mladými výhonky lehkou ko¾ní alergii.
Pou¾ití
Bøeè»an vyniká mezi ostatními popínavými rostlinami pøedevším olistìním v prùbìhu celého roku, starší exempláøe upoutají i plody. Bøeè»an je prošlechtìn do mnoha odrùd s rùzným tvarem, kresbou i zbarvením listù od sytì i tmavì zelené, zelené, matnì zelené, bìlavo nebo ¾lutì pestré, po ¾luté. Jednotlivé odrùdy se liší velikostí i celkovým vzhledem. Bøeè»an patøí k pomaleji rostoucím døevinám, šlechtitelská práce se proto soustøeïuje i na rychlé pøírùstky. Bì¾nì se bøeè»an pìstuje bez opory, sám se pøichytává podkladu a zdatnì šplhá nahoru i do stran. Hodí se k popínání starých stromù i uschlých kmenù, na zdi a budovy, doplní kamenité a skalní partie. Také se navádí k opoøe a lehce usmìròuje. Bez opory je pùdopokryvnou rostlinou, pøedevším ve stinných partiích a pod korunami stromù, kde nemù¾e rùst trávník. Vysazuje se 6 a¾ 8 rostlin na 1 m 2 . Dále se vysazuje na svahy nebo na vrcholy zdí, se kterých splývá. Nepøedstaví se hned po výsadbì v plné nádheøe, nabývá vìkem na kráse, je znaènì odolný a dlouhovìký. Èasto se traduje, ¾e bøeè»an narušuje zdivo staveb, po kterých se pne a zadr¾uje vlhkost. Dlouholeté zkušenosti však tato tvrzení vyvracejí. Naopak svým povrchem pomáhá vytvoøit malou ochrannou vrstvu mezi zdivem a okolím, mezi spodní stranou listù a zdí vzniká vrstva vzduchu. Povìtrnostní vlivy pak nikdy nepùsobí pøímo na omítku, která je naopak chránìna. Také vzdušné koøínky bøeè»anu nepùsobí praskliny èi jiné destrukce zdí.
Doporuèení
Na mnoha místech bychom ztì¾í hledali vhodnou náhradu, nenároèný bøeè»an má vynikající krycí schopnost, doplní zahradní stavby, besídky, loubí. Pøívìtivì ukryje i nejedno zanedbané zákoutí, otluèenou zeï èi chatrný plot. Z pøedpìstovaných rostlin zasazených do truhlíkù a upevnìných do opìrných rámù vznikají rychlé zástìny proti ne¾ádoucím pohledùm. Zdárnì roste i na balkonech a terasách èi na rovných støechách, ale rádi ho máme i v interiérech bytù.  Pøedpokladem je vhodná vegetaèní nádoba se zajištìnou závlahou anebo správný substrát.
Jiøí Korejš
 
Poznámka redakce: Zájem lidí o vlastní kousek zelenì pøetrvává. I lidé, kteøí se o zahradnictví vùbec nezajímali, chtìjí mít nyní aspoò svùj zelený truhlík èi kvìtináè. Široký sortiment rostlin umo¾òuje pìstování mnoha druhù na balkonech, terasách a dalších malých plochách. Stále pøibývají také nové zahrady.
Evropská kampaò „Rostlina mìsíce“ odstartovala v roce 1992. Ka¾dý mìsíc je pravidelnì pøedstavována okrasná rostlina, vhodná pro trvalé venkovní výsadby do volné pùdy i do nádob. Také my jsme se rozhodli na našich stránkách tuto aktivitu podpoøit.  Program probíhá v devíti evropských zemích (Belgii, Èesku, Dánsku, Francii, Irsku, Nìmecku, Nizozemsku, Švédsku, Velké Británii). U nás byl zahájen v roce 2000. Program vede organizace Plant Publicity Holland, která spolupracuje se zahradníky-pìstiteli, øadou souvisejících oborù a odbornými zahradnickými ¾urnalisty nejen v Evropì, ale i v zámoøí.  
Úkolem je mimo jiné rozšíøit povìdomí laické veøejnosti a  zájem o vyu¾ití zahrad i menších prostor (balkony, lod¾ie) jako odpoèinkových a estetických ploch.
 
Poznámka redakce: Tady je fotografický úlovek od Ireny Zbrankové. Moc nás tìší, ¾e èlánky vnímáte a reagujete na nì. 
 Foto domku vedle vstupu do muzea ve Velkých Karlovicích. Dnes nesvítilo sluníèko, tak ta fotka je trošku neostrá.

 



Komentáøe
Poslední komentáø: 12.09.2005  08:05
 Datum
Jméno
Téma
 12.09.  08:05 Pavel blbost
 11.09.  19:55 Kamila nevím
 11.09.  18:50 Ludmila fotka
 10.09.  14:31 Janina bøeètan
 10.09.  13:33 prababièka bøeètan
 10.09.  07:44 Zdenka kvìtiny