Velikost textu: normální | zvìt¹it | zmen¹itInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek ®aneta,
zítra Bohumila.

Mù¾ete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
U¾ivatel: nepøihlá¹en

Více informací o klubu a èlenství v nìm se mù¾ete dozvìdìt na stránkách na¹eho klubu.

Anketa
Náv¹tìvníci stránek - vìk náv¹tìvníkù. Dìkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Spoleènost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Démosthénes


Obèas se to psaní trochu øetìzí, jedno téma nastoluje jiné. Démosthenes byl øecký vlastenec a zapálený bojovník proti makedonské nadvládì. Nebyl jenom pracnì vydrezírovaný øeèník.


Démosthénes (384 - 322 pøed naším letopoètem) se do historie zapsal nejen jako významný øeèník. Pocházel z bohaté athénské rodiny. Štìstìna mu ovšem tolik nepøála, po smrti otce dosti zchudnul a záhy si uvìdomil, ¾e cesta k úspìchu vede v jeho dobì pøes skvìlou rétoriku. Souèasnì si ovšem ujasnil, ¾e jeho ústní projevy jsou nedokonalé, nìkdy a¾ smìšné. Nemìl na výplatu kvalitních uèitelù a tak hledal vlastní, mnohdy velmi drastické metody. Jak známo, dával si kaménky pod jazyk, aby lépe vyslovoval, chodil na horské túry, aby cvièil dech, øeènil do moøského pøíboje, èetl souèasné klasiky. Podle nìkterých pramenù pou¾íval i ostrý zavìšený meè pro trochu posti¾ené rameno, kterým obèas škubal.


S odstupem více ne¾ dvou tisícù let je vlastnì pøedobrazem cílevìdomého a silného jednice, který na sobì pracoval s nebývalou vùlí. Démosthenes se ale stal také symbolem øeckého boje za zachování demokracie. Kdy¾ Filip II. nastoupil v roce 359 pøed naším letopoètem na makedonský trùn, Démosthénes ho prohlásil, a asi právem, za nejvìtšího nepøítele athénského státu. I jeho proslovy proti tomuto panovníkovi vstoupily do dìjin jako filipiky. Vlastní pílí se stal i jakýmsi advokátem té doby, ¾ivil se psaním soudních øeèí pro obhájce i ¾alobce.


Postupnì se propracoval do èela athénské politiky, proslul zejména jako øeèník bojující proti okupaci Øecka makedonským expandujícím králem Filipem. Nebudu se zaplétat do detailù války o Peloponés. Podstatné je, ¾e pøes ohnivost jeho filipik proti králi se postupnì celé Øecko stalo jakousi provincií Makedonie. Po Filipovì smrti v roce 336 se vlády úspìšnì ujal králùv syn Alexandr, který se ovšem více vìnoval dobývání Persie, do Øecka se jeho vojáci vrátili a¾ na další potlaèení vzpoury v roce 324. Ovšem ani Alexandrovi nebyl dopøán dlouhý ¾ivot, zemøel za rok poté, v roce 323 p. n. l. Po jeho smrti se Demosthénes vrátil domù, opìt brojil proti okupaci, ale jeho vzpoura byla Makedonci v roce 322 definitivnì potlaèena. Démosthénes utíkal pøed pronásledováním, ale koneèný únik našel a¾ v sebevra¾dì jedem na ostrovì Kalurie, v chrámì, který ho pøed pomstou okupantù neuchránil.


Zùstalo zachováno mnoho Démosthénových øeèí, nikoliv jenom slavné filipiky. Do historie se zapsal jako dùsledný ochránce øecké demokracie a také jako èlovìk, který dokázal bojovat tvrdì a dùslednì s vlastními nedostatky.

 

Josef Hejna

***

Zobrazit všechny èlánky autora





Komentáøe
Poslední komentáø: 22.07.2013  16:32
 Datum
Jméno
Téma
 22.07.  16:32 autor
 21.07.  09:38 ferbl
 21.07.  06:05 Bobo :-)))
 20.07.  18:47 jisuch53
 20.07.  16:29 Vesuvanka
 20.07.  08:17 Blanka B.
 20.07.  08:12 Blanka B.
 20.07.  08:00 Kvìta
 20.07.  07:43 venca
 20.07.  07:30 LenkaP
 20.07.  07:02 KarlaA