Velikost textu: normální | zvìt¹it | zmen¹itInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Vìra,
zítra ©tefan,Sára.

Mù¾ete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
U¾ivatel: nepøihlá¹en

Více informací o klubu a èlenství v nìm se mù¾ete dozvìdìt na stránkách na¹eho klubu.

Anketa
Náv¹tìvníci stránek - vìk náv¹tìvníkù. Dìkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Spoleènost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Jak jsem se stala redaktorkou

 

Akupunktura

 


Akupunktura je lékaøský obor, který má své zastánce i odpùrce, podle poètu pacientù v èekárnì u paní doktorky Urbanové bych øekla, ¾e je hodnì tìch, kterým pomáhá. Vìtšinou si ji najdou pacienti, kterým nepomáhá ¾ádná z tradièních metod léèby. Pøicházejí zkusit, zda by jim právì akupunktura nemohla ulevit - napø. s jejich nesnesitelnými bolestmi v zádech, pøi migrénách, huèení v uších apod.

 

Doba seniorù je èasopis pro starší ètenáøe, a tak velmi èasto píšu rozhovory právì se zajímavými seniory. Paní doktorka Urbanová je bezesporu jednou z nich. Ve vìku dávno po sedmdesátce stále ještì pracuje, jak øíká, nemá to srdce nechat své pacienty napospas.

 

Ostatnì, pøeètìte si to sami.
(poté, co èlánek vyšel, pøišlo i nìkolik dotazù na mo¾nost pøijít k ní do ordinace, tak¾e je vidìt, ¾e téma zaujalo…)

 

Kdy¾ od bolesti pomáhají ocelové jehlièky…

 

Akupunktura je souèástí tradièní èínské medicíny, je stará nìkolik tisíc let. Je pova¾ována za vùbec nejstarší léèebnou metodu na svìtì, o èem¾ svìdèí i nálezy akupunkturních jehlièek ze zvíøecích kostí, starých sedm tisíc let. Metoda se postupnì rozšíøila do Evropy a pøijímána byla rùznì – od naprostého nadšení a¾ po úplné zatracování.

 

Mezi její propagátory u nás patøí i paní doktorka Magdalena Urbanová. Proè?

 

„Samozøejmì jsem tomu nejdøív moc nevìøila. Jako závodní lékaøka jsem ale byla nìkolikrát svìdkem vyléèení lidí, jim¾ bì¾né lékaøské metody nepomáhaly.“

 

U ¾eny se nesluší psát o vìku, paní doktorka mi snad odpustí, kdy¾ prozradím, ¾e sedmdesátku u¾ má dávno za sebou. Z osobního setkání ani z fotografií by to nikdo neuhodl. Dodnes – i kdy¾ jen jedenkrát týdnì – pøichází pravidelnì do své ordinace, plné èekajících pacientù.

 

I u nás byly poèátky tì¾ké. Akupunkturní body ani akupunkturní dráhy se nedají vìdecky nalézt, èást lékaøù pova¾uje alternativní medicínu za šarlatánství. A¾ do poèátku osmdesátých let byla u nás zakázána a lékaøi, kteøí ji tajnì vyu¾ívali, byli trestáni.

 

Nejvíce pro akupunkturu u nás udìlala dnes ji¾ zemøelá paní profesorka MUDr. Milada Barešová, vynikající pedago¾ka, která neúnavnì prosazovala myšlenku zaèlenìní akupunkturních postupù do lékaøské praxe. Dnes u¾ se vyuèuje i na nìkterých lékaøských fakultách a v Institutu pro další vzdìlávání lékaøù, odkud vycházejí jako vyškolení lékaøi- akupunkturisté tøí stupòù. Na Slovensku jsou v tomto ohledu ještì dál, akupunktura je tam atestaèním oborem.

 


„Já sama jsem se ale k základùm akupunktury dostávala velmi obtí¾nì, samostudiem. Pozdìji jsem se zúèastnila mnoha semináøù, a díky skvìlým lékaøùm, propagátorùm akupunktury, jsem jí propadla na celý ¾ivot, vyu¾ívám ji pøi léèení u¾ více ne¾ dvacet pìt let.

 

Mám za sebou zahranièní stá¾e a kongresy v mnoha zemích svìta, ve vietnamské Hanoji na klinice akupunktury èi na Srí Lance jsem s obdivem sledovala, jak akupunktura doká¾e léèit. A co jsem se nauèila, pøedávala jsem dál, dalším zájemcùm na rùzných školeních.“

 

Ne ka¾dému a ne s ka¾dou nemocí mù¾e akupunktura pomoci. Bolesti v zádech, migrény, neurèité huèení v uších – to byly potí¾e pacientù, které jsem zpovídala v èekárnì paní doktorky. A všichni se shodli i v tom, ¾e pozitivní pøístup, pohoda a klid, který z ní vyzaøuje, doká¾e navodit v ordinaci velmi pøíjemnou atmosféru. Paní doktorka to zkrátka s lidmi umí.

 

 

 

Velmi pøíznivý je vliv akupunktury u bolestivých stavù – napø. bolesti zad, bolesti po úrazech èi bolesti hlavy, mù¾e pomoci u funkèních poruch- napø. pøi poruchách spánku, nálady, pøi nesoustøedìnosti, pomáhá alergikùm, ale i tìm, kteøí chtìjí pøestat kouøit, nebo kteøí chtìjí zhubnout.

 

„Jestli si nìkdy vzpomenu na dùchod? No, nìkdy jo,“ smìje se paní doktorka, „ale tady v okolí Èáslavi není ¾ádná další ordinace, v ní¾ by se léèilo pomocí akupunktury, a tak nechci své pacienty zklamat. Dokud mù¾u… Hodnì pacientù mi posílají neurologové, v mé praxi u¾ mi jich prošly rukama stovky. Kdy¾ pak jehlièky pomohou pøi tì¾kých migrénách nìkomu, kdo u¾ v to po letech neúspìšného léèení nevìøil, je to radost.“

 

K medicínì Magdalenu Urbanovou vlastnì pøivedl autobiografický román, který o svém ¾ivotì napsal švédský lékaø Alex Munthe. Kniha ji velmi zaujala a ona se rozhodla, ¾e se jednou stane také lékaøkou. Nikdy toho nelitovala.

 

Paní doktorka velmi ráda cestuje, par»aèkou je jí nejlepší kamarádka. Cvièí, plave, je èlenkou Sokola. A pøed nìkolika lety zaèala s francouzštinou. Tìší se z toho, ¾e letos maturující vnuèka se chystá na medicínu.

 

„V¾dycky je lepší, kdy¾ pøijde pacient s dùvìrou, psychicky naladìn, pøipraven jít svému uzdravení naproti. Neléèím nikoho, kdo nepøichází z vlastní vùle. Ptáte se na léèitele? Mohou pomáhat akupresurou, jehly by pou¾ívat nemìli. V¾dycky je lepší, kdy¾ léèení provádí odborník. Kdy¾ lékaø a léèitel spolupracují, je to úplnì nejlepší. Ale takové spojení je málo èasté. Je to škoda.“

 

I v takovéto tradièní medicínì dochází postupnì k pokroku, k drá¾dìní akupunkturních bodù se vyu¾ívá laser, elektroakupunktura, ale to podstatné zùstává po tisíciletí stejné – drá¾dìním konkrétních bodù znovu vrátit rovnováhu toku energie v akupunkturních drahách, a tím odstraòovat bolest pacientù.

 

Lékaøi se pravidelnì setkávají na Svìtovém kongresu akupunktury, který se jednou za dva roky koná na rùzných místech svìta, dvakrát u¾ byl i v Praze, ale konal se i ve Skotsku, Turecku, Austrálii. Vymìòují si zkušenosti, seznamují se s novými poznatky, které pak vyu¾ívají ve své praxi.

 

Na svých pøednáškách ale i svým pacientùm paní doktorka dává nìkolik drobných rad, jak si udr¾et svì¾est.

 

Tady jsou, i pro vás:

 

„Nejdùle¾itìjší je mít radost ze ¾ivota, radujte se i z malièkostí.

Dìlejte to, co vás baví.

Uète se – tøeba pracovat s poèítaèem, zahradnièení, jazyky, cokoliv, nenechte mozek odpoèívat.

Èasto se smìjte, dlouho a nahlas. Pokud máte pøátele, kteøí vás doká¾í rozesmát, buïte s nimi co nejdéle.

Obklopte se tím, co milujete, a» je to rodina, domácí zvíøata, hudba, kvìtiny.

Choïte na výlety – do míst, která máte rádi, nikdy ne tam, kde poci»ujete vinu.

Povìzte lidem, ¾e je máte rádi, ¾e je milujete, øíkejte jim to pøi ka¾dé pøíle¾itosti.

®ijte, dokud jste na¾ivu.“

 

 

Paní doktorka Magda Urbanová se tìmi pravidly oèividnì øídí. Optimismus, energie, aktivní pøístup k ¾ivotu z ní pøímo vyzaøuje. A» se stanou inspirací i vám, ètenáøùm. Díky za rozhovor.

Eva Procházková

Další èlánky autorky



Komentáøe
Poslední komentáø: 15.04.2013  19:33
 Datum
Jméno
Téma
 15.04.  19:33 Milokoc
 15.04.  15:14 EvaP
 15.04.  05:55 Bobo :-)))
 13.04.  15:41 tamil
 13.04.  11:05 janina
 13.04.  08:45 Inka
 13.04.  08:09 EvaP
 13.04.  07:16 venca