Do ostravské zoo dorazili krokodýli
V pavilonu Tanganika v ostravské zoologické zahradì pøibyli noví obyvatelé – trojice krokodýlù štítnatých. Minulý týden byli vypuštìni do bazénu, kde je mohou návštìvníci pozorovat spoleènì s ¾elvami terekami africkými a nìkolika druhy tanganických ryb.
Krokodýlí skupinka je tvoøena jedním samcem a dvìma samicemi. Všichni jsou narozeni v záøí 2005 v Zoo Emmen v Holandsku, odkud jsme je k nám také pøivezli. Mladí krokodýli mìøí okolo dvou metrù, v budoucnu mohou dorùst a¾ do délky ètyø metrù. Tento druh je specializovaným lovcem ryb, k èemu¾ má uzpùsobené prodlou¾ené èelisti (podobnì jako gaviálové nebo tomistomy, se kterými však nejsou blí¾e pøíbuzní). Ve skuteènosti však krokodýli uloví zdravou rybu ve volné vodì jen s velkými obtí¾emi, co¾ nám umo¾òuje s nimi spoleènì chovat i endemické druhy ryb z jezera Tanganika. Jejich koøistí se vìtšinou stávají nemocní èi jinak oslabení jedinci, a tak stejnì jako šelmy èi další predátoøi pùsobí jako tzv. zdravotní policie a pomáhají v pøírodì udr¾ovat zdravou populaci ryb.
Tento druh krokodýla obývá tropickou západní Afriku, na východ zasahuje areál jeho výskytu a¾ k jezeru Tanganika, kde je však velice vzácný. Je veden v Èerveném seznamu ohro¾ených druhù zvíøat (IUCN Red List of Threatened Species) v kategorii „Data deficient“ (chybìjící data). O jejich poèetních stavech v pøírodì se skuteènì mnoho neví, tak¾e není vylouèeno, ¾e mù¾e patøit ke kriticky ohro¾eným druhùm.
Krokodýl štítnatý je znám pod vìdeckým názvem Crocodylus cataphractus. Z nejnovìjších vìdeckých výzkumù molekulární genetiky však vyplývá, ¾e není s ostatními krokodýly rodu Crocodylus pøíbuzný, tak¾e byl vyèlenìn do samostatného rodu Mecistops. Celý nový vìdecký název je tedy Mecistops cataphractus. Náš „krokodýl štítnatý“ je nejen v samostatném rodu, ale navíc patøí i do samostatné podèeledi odlišné od dalších tøí známých podèeledí (krokodýli, aligátoøi a gaviálové), a je tak krokodýlem naprosto unikátním.
Šípkový podzim v Zoo Ostrava
Zoologická zahrada Ostrava vyhlašuje další roèník Šípkového podzimu – soutì¾e ve sbìru vybraných plodù, které poslou¾í jako zpestøení jídelníèku mnoha obyvatelùm zoo (jelenùm, opicím, medvìdùm èi prasatùm).
Jedná se o plody:
rù¾e šípkové (šípky)
jeøába obecného (jeøabiny)
dubu (¾aludy)
Šípky musejí pocházet pouze z divokých rostlin, NE (!) vyšlechtìných parkových odrùd.
Pravidla:
Soutì¾it mohou jednotlivci i kolektivy (napø. školní tøídy, zájmové krou¾ky apod.)
Všechny plody musejí být dùkladnì usušeny a rozdìleny podle druhù.
V rámci soutì¾e budou hodnoceny dvì kategorie:
Kategorie 1: šípky a jeøabiny
Kategorie 2: ¾aludy
Pøedání a slavnostní vá¾ení nasbíraných plodù probìhne v Zoo Ostrava 5. listopadu 2011 v rámci akce Halloween a lampiónový prùvod.
Odmìnou nejpilnìjšímu sbìraèi/sbìraèùm ¾aludù bude návštìva Horského lanového parku Tarzanie Ráztoce, nejpilnìjší sbìraè(i) šípkù a jeøabin se pak mù¾e/mù¾ou tìšit na elektronický terè na šipky, který do soutì¾e vìnovala firma YOGi. Dìkujeme!
Foto:P. Vlèek a archiv Zoo Ostrava