Velikost textu: normální | zvìt¹it | zmen¹itInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Èestmír,
zítra Vladan.

Mù¾ete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
U¾ivatel: nepøihlá¹en

Více informací o klubu a èlenství v nìm se mù¾ete dozvìdìt na stránkách na¹eho klubu.

Anketa
Náv¹tìvníci stránek - vìk náv¹tìvníkù. Dìkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Spoleènost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Pøástky 
aneb spoleèenský ¾ivot na venkovì


Zima skonèila a tak se ještì trochu ohlédneme.

Trávení èasu u našich pøedkù v zimním období se odvíjelo od toho, ¾e veškeré polní práce ji¾ byly skonèeny a bylo tøeba opravovat náøadí, aby bylo k u¾itku zase jakmile je bude potøeba, èi napøíklad vyrábìt šindele, pokud se plánovaly jarní opravy støechy.


A zatímco se ve stodolách mlátilo sklizené obilí, ve svìtnicích probíhala setkání pøi pøedení lnu. Pøi spoleèných pøástkách se lidé setkávali v jedné chalupì, a to zejména z dùvodù ekonomických, nebo» vytápìní i osvìtlení bylo drahé. Pøedení lnu èi konopí a nitì, z nich¾ se posléze tkaly látky, se ¾eny vìnovaly prakticky celou zimu a¾ do masopustu, který pøedznamenával brzké zahájení pøedvelikonoèního pùstu.

Svítilo se k práci louèemi nebo otevøeným ohnìm, pozdìji olejovými lampami, v nich¾ pálili olej lisovaný ze semen lnu nebo konopí. Petrolej pøišel na øadu teprve v 19. století. Práci si ¾eny zpestøovaly zpìvem èi vyprávìním, hostitelka mìla za úkol pøipravit pohoštìní.

 

Èasto se také setkávali pøi draní peøí. Nezedrané peøí bylo v sudu a hospodynì jej vyndávala na stùl na kupu. Na stùl se daly ještì mísy a pod nì se strkalo sedrané peøí, pápìrky se házely na klín. Po odchodu draèek hospodynì uklidila, pápìrky se dávaly do pytlù a sedrané peøí se dalo do sypkù.


Pro mladší generaci, která snad nemá pøedstavu, jak vypadalo draní peøí:
Ze støedního, silnìjšího ale i slabšího brka se prsty odtrhne z obou stran pøirostlé peøí a holé brko i se špièkou, která zùstane, se odlo¾í. Peøí s ostrým brkem by nebylo pøíjemné v sýpku ani v povlaku peøiny. Kde v rodinì mìli dìvèata, u¾ dávno pøed jejich vdáváním museli pro nì pøipravit peøiny, proto¾e ty byly dùle¾itou souèástí jejich výbavy. V místnostech, kde se tehdy netopilo - kromì kuchynì - bylo nemyslitelné spát bez peøin. Vytápìt v zimì i ostatní místnosti a spát pod pøikrývkou místo peøin se to zaèalo a¾ pozdìji.


Proto se v hospodáøstvích chovala hejna husí. Na podzim, na polích pásávala husy husopaska nebo kluci, kteøí si pøi pasení dìlávali ohníèek a husy sbíraly le¾ící obilní klasy. O Martinském jarmarku pak vykrmené husy šly dobøe na odbyt. Šetøilo se, nikdy nebylo tolik penìz a prodané husy byl dobrý pøíjem do domácnosti.
Draní peøí trvalo pøevá¾nì a¾ do období masopustního.


Èasto byli pøi draní peøí i pøástkách pøítomni i mu¾i, kteøí se bavili hrami v karty a popíjením. Mláde¾ vyu¾ívala tuto pøíle¾itost k bli¾šímu poznávání se, tak¾e nebylo výjimkou, ¾e sezení díky alkoholu konèívalo bujaøe. Stalo se díky tomu té¾ trnem v oku církvi a vrchnosti.


U¾ v 16. století se objevily první úøední zákazy poøádání spoleèných draèek, a to pod pohrù¾ku pokuty nebo tìlesného trestu: „Dopustil-li by se kdo toho, den a noc v kládì sedìti má…“.


Existovaly pøedpisy urèené rychtáøùm, které vymezovaly, jak zabránit nezbednostem a nemravnostem pøi spoleèném sezení. Výsledkem bylo, ¾e se nekonalo alespoò ve dnech církevních svátkù a v dobì pùstu.
 

Tak to bylo nìco málo k doplnìní èlánku o historii peøiny.

Lenka Látalová



Komentáøe
Poslední komentáø: 31.03.2018  10:21
 Datum
Jméno
Téma
 31.03.  10:21 Václav
 30.03.  09:30 Von
 29.03.  13:51 zdenekJ
 29.03.  12:58 KarlaA
 29.03.  12:43 oga janíèková
 29.03.  09:29 Vesuvjana díky a odkaz...