Smrdí smrdí, to to smrdí
Rozkvetlo „nahnilé maso“
Nevím, jak jsou na tom trpaslíci na vaší-naší zahradì.... ve skleníku Fata Morgana v pra¾ské botanické zahradì problémy se septikem (zatím) nemáme, pøesto se jím táhne zápach, který by odpudil nejednoho „sádrovce“.
MÙ®E ZA TO ÁRONOVA HÙL!
Rozkvetl nám toti¾ zmijovec – pøesnìji druh Amorphophallus konjac. Jeliko¾ zmijovec patøí do èeledi áronovitých, je znám té¾ pod jménem áronova hùl.
Zmijovec je teplomilná rostlina pùvodem z tropických deštných pralesù Asie. Má hlízu, která slou¾í jako zásobárna látek nutných pro rùst kvìtu.
Zmijovec se mimo oblast pøirozeného výskytu vìtšinou pìstuje jako okrasná rostlina. Ve svém domácím prostøedí se pìstuje jako u¾itková polní plodina, jeho hlízy obsahují škrob a jsou po uvaøení jedlé, pou¾ívají se jako naše brambory. V Japonsku se hlízy právì toho našeho Amorphophallus konjac suší a melou na mouku, ze které vyrábìjí nudle a speciální peèivo. Zmijovec je velice variabilní rostlina, je uznáváno pøes 200 druhù. Jsou to v pøevá¾né vìtšinì endemitické druhy, s malým areálem rozšíøení.
No a teï k té „vùni“: Zmijovec vùní zka¾eného masa láká své mlsné opylovaèe, pøedevším dvoukøídlý hmyz.
Ale abychom zmijovci pøíliš nekøivdili, má i svoje kouzlo a øadu zastáncù. U¾ podoba rostliny stojí za povšimnutí a vlastnì se ani nedá pøehlédnout: Kvìtenství a jeho stvol pøevyšují u nìkterých druhù výšku dospìlého mu¾e.... (ten náš je spíše dítìtem :-)
Marcela Uhlíková, BZ Praha