Dnes má podle obèanského kalendáøe svátek Michal, jméno vzniklo zkrácením jména Michael. Má hebrejský pùvod a znamená je jako Bùh èi podobný Bohu.
Nosil jej archandìl Michael a v církevním kalendáøi je pøipomínán spolu se svými druhy Gabrielem a Rafaelem. Jméno Gabriel je také hebrejského pùvodu a lze vylo¾it jako Bùh je moje síla. Stejného pùvodu je i tøetí s nebeské trojice Rafael, jeho¾ jméno se pøekládá jako Bùh uzdravuje.
Ústøední postavou tohoto tria je archandìl Michael, který je i patronem katolické církve, nìmeckého národa a vojákù. Za svého ochránce si jej vybrali i lékárníci, krejèí, skláøi, malíøi, soustru¾níci, pekaøi, kupci, slévaèi olova a cínu, výrobci vah a od roku 1958 i bankovní úøedníci a radiomechanici.
Jeho památku vìøící uctívají ji¾ od pátého století v¾dy 29. záøí, kdy pape¾ Lev I. vysvìtil v Øímì kostel a dal mu Michaelovo jméno. Archandìl má mnoho pøívlastkù. Je nazýván kní¾etem andìlù, andìlem spravedlnosti, hlídaèem ráje, ochráncem Kristovy církve nebo kní¾etem duší. Také se o nìm mluví jako o dùvìrníkovi Bo¾ím, který pøedává lidem pokyny pocházející pøímo od Pána.
Archandìl Gabriel je patronem poštovních úøedníkù, poslù, filatelistù a od roku 1951 i ochráncem televizních hlasatelù a zpravodajù. Gabriel mìl døíve svátek 24. bøezna a teprve roku 1969 byl pøipojen ke svátku Michaela a Rafaela. Poslední z trojice slavných archandìlù Rafael je patronem lékárníkù, horníkù, pokrývaèù, lodníkù, poutníkù, cestujících a vystìhovalcù. Také Rafael byl od støedovìku slaven v rùzné dny, a¾ jej pape¾ Benedikt XV. stanovil v roce 1921 na 24. øíjen. Od roku 1969 byl také jako Gabriel pøesunut k Michaelovi na 29. záøí.
Jan Kareta
Vybráno z knihy Václava Rameše – Encyklopedie køestních jmen, kterou vydalo Nakladatelství Libri. Kniha podává pøehled o vzniku a pùvodu našich jmen jak je nalézáme v kalendáøi, jako¾ i o mnoha významných osobách, které je nosily.