Dnes má podle obèanského kalendáøe svátek Otakar. Jméno má nìmecký pùvod, jeho základem je germánský Odowakar znamenající majetek støe¾ící. Je zajímavé, ¾e jméno Ottacarus chápali døíve souznaènì s Pøemyslem.
Na èeském trùnu sedìli dva Otakarové
Èeská historie zná dva slavné panovníky, kteøí se tak jmenovali. ®ivotní osudy Pøemysla Otakara II. jsou dostateènì známy.
Ponìkud ménì se toho bohu¾el ví o jeho pøedchùdci Pøemyslu Otakaru I. Byl synem Vladislava II. a Judity Durynské. V letech 1173 a¾ 1179 pobýval ve vyhnanství na dvoøe míšeòských Wettinù. Asi od poloviny osmdesátých let dvanáctého století zaèal Pøemysl zasahovat do èeské a moravské politiky, a¾ se koneènì stal v roce 1192 èeským kní¾etem. Ji¾ za rok však o trùn pøišel a musel opìt do ciziny. Mezitím se stal èeským kní¾etem jeho mladší bratr Vladislav Jindøich. Ten se zachoval opravdu státnicky a pøedal vládu "opomenutému" Pøemyslovi. Tuto nevídanou dohodu uzavøeli oba bratøi 6. prosince 1197.
Pøemysl Otakar I. byl skuteènì dobrým diplomatem a vyu¾íval rozporù mezi nápadníky o øímskonìmecký trùn tak dokonale, ¾e získal 15. srpna 1198 královskou korunu a s ní i øadu dùle¾itých privilegií pro celou zemi. Vláda Pøemysla Otakara I. dala základ pozdìjšímu rozkvìtu zemì.
Církevní kalendáø
dnes pøipomíná Moniku. Jde o prastaré fénické jméno s významem bohynì nebo rádkynì. Dnešní svìtice je patronkou køes»anských ¾en a lidé se k ní modlí za záchranu dìtských duší. Narodila se kolem roku 332 v al¾írském Tagaste. Vstoupila do man¾elství s Patriciem a mìla s ním tøi dìti. Nejstarší z nich byl pozdìjší svìtec Augustin. Ten jí dìlal velké starosti. "Syn tolika slz se nemù¾e ztratit," øekl jednou milánský biskup Ambro¾, kdy¾ Monika opìt zoufale prosila Boha, aby napravil jejímu výstøednímu synovi hlavu. Její prosby byly vyslyšeny a Augustin skuteènì cestu k Bohu našel a navíc se stal jedním z nejvìtších køes»anù všech dob. Avšak matka se toho nedo¾ila, kdy¾ zemøela roku 387 v Itálii. Její ostatky odpoèívají v Øímì a také v klášteøe Arrouaise v severní Francii.
Jan Kareta
Ilustrace:
Pøemysl Otakar II. padl u Suchých Krut v den sv. Rufa 1278.
Nepøátel bylo 100.000, Èechù jen 30.000. Pøes to vítìzili a podlehli jen zradou Miloty z Dìdic, jen¾ svedl zálohu k útìku. („Historie èeského národa v obrazech“, Josef Mathauser)
Text: Vybráno z knihy Václava Rameše – Encyklopedie køestních jmen, kterou vydalo Nakladatelství Libri. Kniha podává pøehled o vzniku a pùvodu našich jmen jak je nalézáme v kalendáøi, jako¾ i o mnoha významných osobách, které je nosily.