Plánování sociálních slu¾eb – šance, jak ovlivnit vìci ve vašem mìstì
Vadí vám vysoké obrubníky na pøechodech? Zdá se Vám, ¾e øidièi mìstských autobusù nerespektují omezení pohybu seniorù? Postrádáte slu¾bu, která by vám pomohla s pøípravou jídla èi jinou sociální slu¾bu? Pøemýšlíte o tom, jak o vás bude postaráno v pøípadì, ¾e budete potøebovat pomoc nìkoho druhého? Pokud ano, pak jsou tyto øádky urèeny právì vám.
Øada obèanù zastává názor, ¾e ovlivnit vìci veøejné lze pouze vstupem do politiky. Je tu však mo¾nost zapojit se do veøejných rozhodovacích procesù, které zajistí vìtší vliv hlasu jednotlivého obèana. Jedním z tìchto rozhodovacích procesù je komunitní plánování sociálních slu¾eb.
Plánování sociálních slu¾eb probíhá obvykle pøi obecních úøadech s rozšíøenou pùsobností (malých okresech), v Praze pøi mìstských èástech. Zapojit se mù¾e ka¾dý, kdo má nìjaké potøeby v oblasti sociální péèe nebo mu není lhostejný stav slu¾eb pro osoby závislé na pomoci druhých lidí èi osoby, kterým hrozí vylouèení z vìtšinové spoleènosti.
Své pøipomínky a potøeby mohou obèané uplatòovat na schùzkách pracovních skupin, úèastí na dotazování nebo podáváním pøipomínek. Materiály, které jsou v rámci plánování vytváøeny jsou veøejné a lze je získat na internetu nebo pøímo na odborech sociálních vìcí mìstských úøadù.
Komunitní plánování vychází z pøedpokladu, ¾e senioøi, lidé se zdravotním posti¾ením, rodiny s dìtmi èi osoby, které o tyto skupiny peèují sami nejlépe vìdí, co potøebují. Pokud nìkdo peèoval o své nemohoucí rodièe, mù¾e øíci jaké slu¾by fungují a co by bylo dobré zlepšit èi zavést. Stejnì tak mù¾eme sdìlit, napøíklad to, jak si pøedstavujeme péèi v pøípadì, ¾e budeme potøebovat pomoc druhé osoby. Proces plánování dává prostor vyjádøit tyto zkušenosti, potøeby a názory a zajiš»uje, aby hlas jednotlivce byl vyslyšen a bylo s ním dále pracováno.
V souèasné dobì je nabídka sociálních slu¾eb velmi široká. Napøíklad jen péèi o seniory nabízí peèovatelské slu¾by. V pøípadì, ¾e se stav u¾ivatele zhorší nabízí slu¾by tísòová péèe èi osobní asistence. Nemù¾e-li se postarat rodina o seniora v prùbìhu pracovní doby mù¾e vyu¾ít denního stacionáøe apod. Je øada mo¾ností péèe, kdy senior mù¾e zùstat doma a rodina chodí do zamìstnání. Dùle¾ité je, aby byla zajištìna dostupnost slu¾eb v takovém rozsahu, jakou si obèané pøejí. Své pøedstavy musí vyslovovat právì obèané a nikdo jiný.
Plánování sociálních slu¾eb bude fungovat pouze tehdy, budou-li se o nìho zajímat obèané. Staèí jen opravdu málo všímat si vìcí, které se nás bezprostøednì dotýkají, zajímat se o nì a pøipojit k nim svùj hlas. Díky procesu komunitního plánování sociálních slu¾eb mù¾eme vìci veøejné ovlivnit tak, aby vyhovovali i seniorùm.
Jiøí Zeman, Obèanské poradenské støedisko o.p.s. Hradec Králové kpss@ops.cz
Èlánek vznikl v rámci projektu Vzdìlávání zadavatelù a poskytovatelù v KPSS financovaného Evropským sociálním fondem a státním rozpoètem ÈR