Opìt u konì
V památný den, 17. listopadu, se opìt konala u pomníku sv. Václava demonstrace odpùrcù amerického radaru v Brdech. I za velmi nepøíznivého poèasí, bylo chladno a mrholilo, se na Václavském námìstí sešlo dva a¾ ètyøi tisíce lidí, aby vyjádøili veøejnì svùj názor. Nebyli tu tentokrát jen lidé z Prahy, ale z mnoha míst republiky a podporu jim svou pøítomností vyjádøili i pøedstavitelé odborových svazù, zástupci umìlcù, byl vidìn i místopøedseda ÈSSD Bohuslav Sobotka. Akci svolala spolu s nìkterými stávajícími studenty vysokých škol iniciativa Ne základnám. Nesla název Pravda a láska ještì nezvítìzily s podtitulem Demokracie slaví 18. narozeniny. Dejme jí dárek: demokracii!
Poøadatelé vybrali jako hlavního øeèníka starostu obce Trokavec, le¾ící blízko uva¾ované základny, pana Jana Neorala. Jeho projev byl neokázalý a pøímý. Øekl mimo jiné:
Máme podivnou vládu. Vede ji premiér, který národu otevøenì øíká, ¾e se s ním nehodlá bavit. Který prokazatelnì lhal na pùdì parlamentu. Který v pøímém pøenosu ukázal národu vztyèený prostøedník.
Máme podivný parlament. Pro vìtšinu poslancù my dole neznamenáme vùbec nic.
Máme parlament, kde o návrhu, vyplácet si mìsíènì 275 tisíc na hlavu, zaèali nìkteøí poslanci docela vá¾nì uva¾ovat. A to v dobì, kdy se zhoršuje ¾ivotní úroveò vìtšiny lidí. Poplatky ve zdravotnictví, zdra¾ují se nájmy, voda, plyn, elektøina, MHD, základní potraviny. Hodnì rodin bude mít hodnì problémù.
Èetl jsem v provládním tisku:"Umístìní amerického radaru je dalším krokem v demokratizaci nastartované rokem 1989“.
Odkdy je výstavba vojenského zaøízení, kterou vìtšina národa nechce, krokem k demokratizaci? Vìtšina národa není š»astná, ¾e mù¾e uvítat americký radar v lesích této zemì. Kdo jsou proti radaru, jsou oznaèeni politiky a provládními médii za komunisty, bolševiky, rusofily, islamisty, zbabìlce a hlupáky, kteøí nièemu nerozumí.
Svùj projev, pøerušovaný skandovanými výkøiky DEMISI, nebo HANBA a hlasitým pískotem zakonèil slovy:
Osobní prospìch - to je dnes hnací síla mnohých politikù.
Donu»me politiky a vládu, aby vrátili moc lidem - tak, jak o tom v osmdesátém devátém na tomto námìstí zpívala Marta Kubišová.
Tato vláda mù¾e udìlat jenom jedinou rozumnou vìc: podat demisi - a my bychom ji k tomu mìli dnes a právì tady vyzvat.
Myslím si, ¾e bychom si to všechno vá¾nì nemìli nechat líbit…
Kdy¾ nic neudìláme, mo¾ná to u¾ jednou nepùjde napravit.
Øeèníkù bylo víc, ale všichni se shodovali v tom, ¾e souèasná vláda se nezajímá o názor širokých obèanských vrstev, ¾e o radaru je tøeba vyhlásit referendum. Pøeètìme si, jak o tìchto vìcech hovoøil, pøerušován souhlasnými výkøiky a skandováním, pøedseda hnutí Ne základnám, Jan Tamáš.
Jak se splnily a splòují nadìje, které tehdy ( v listopadu1989) u nás poci»ovaly miliony lidí? Politika se opìt uzavírá do sebe a sleduje vlastní zájmy odlišné od zájmù vìtšiny, i kdy¾ se to dìje jinými mechanismy a v jiné celkové situaci. Dùle¾itá rozhodnutí se opìt stávají zále¾itostí v zákulisí pùsobících skupin bez jakéhokoli veøejného mandátu. Politiku ovlivòují úèelové obchody rùzných klik, které si poskytují vzájemné protislu¾by a souèasnì se dr¾í v šachu choulostivými informacemi. K této høe se zneu¾ívá stát, jak dokazuje aféra s tzv. Kubiceho zprávou pøed loòskými volbami, nebo souèasné manévry na státních zastupitelstvích v souvislosti s Èunkovou aférou. Tato hra pohrdá názory pøevá¾né vìtšiny obèanù, jak ukazuje zápas proti vzniku vojenské základny USA na našem území, kterou si nepøeje – pøes všechny politické a mediální triky – vìtšina obyvatelstva. Tato vláda nás pøestala zastupovat. U¾ neprosazuje naše zájmy, ale hájí zájmy kohosi jiného. Z našich zamìstnancù se stali arogantní mocipáni, kteøí nám chtìjí vládnout. Nechápou, ¾e demokracie je vláda lidí, ¾e doba diktátorù a králù u¾ skonèila. Proto po¾adujeme jejich demisi.
Naším nejaktuálnìjším problémem je vláda, která nás pøestala zastupovat a hájí zájmy skupiny mocných ve vládì Spojených státù namísto zájmù našich. Jde o podobnou situaci, jako pøed rokem 89, jen tehdy naše vláda nehájila zájmy Západu, ale Východu. Doba pokroèila, ale praktiky našich politikù zùstávají podobné. Jak by také ne – naše stávající politické špièky se narodili za minulého re¾imu, vyrostli za minulého re¾imu a uva¾ují stejnì, jako se uva¾ovalo za minulého re¾imu. Jen Ivana nahradil John a místo do východní zadnice se leze do té západní.
Poukázal dále na neobjektivitu ÈT, kritizoval politické strany, ¾e neplní volební sliby a naléhal na uplatòování prvkù pøímé demokracie. Doporuèil dokonce bojkot amerických výrobkù a firem, jako¾to nenásilnou formu nátlaku na USA, aby zmìnily svou nebezpeènou mír ohro¾ující politiku. Pokraèoval:
Náš další návrh spoèívá v omezení vlivu manipulujících a cenzurujících televizních stanic tím, ¾e se na nì budeme dívat ka¾dý z nás o hodinu dennì ménì. Vypnìte ka¾dý den aspoò na jednu hodinu vaši televizi. Navrhnìte toté¾ lidem ve vašem okolí. Osvoboïme naše mysli od tohoto formování, které utváøí naše názory ku prospìchu jiných. Vyu¾ijte tuto získanou hodinu dennì k nìèemu pozitivnímu – pøeètìte si kní¾ku, zajdìte do divadla nebo na koncert, vìnujte èas svému partnerovi èi partnerce, navštivte známého nebo pøíbuzné, jdìte se projít, zkrátka dìlejte to, co opravdu chcete. Pøeseknìme pouta pasivity, která nás vá¾ou k televizi. Osvoboïme naše mysli a naše srdce.
Nechci ètenáøe Seniortipu zatì¾ovat podrobným líèením toho, kdo všechno promluvil, a co øekl. Pøesto mi nedá, abych vás neseznámil alespoò s nìkterými výroky disidenta a novináøe Petra Uhla.
Podstata je ale stále tá¾ -- vláda je souèástí jedné strany spíše fiktivního konfliktu, bez ohledu na fakta i na obèany. Stejnì jako sovìtské rakety v minulosti, prosazuje i dnešní vláda radar a rakety, aby posílila vazbu naší zemì na mocného spojence, èi spíše protektora. Studenou válku však musíme odmítnout. O otázkách mezinárodního terorismu, svìtové bezpeènosti, ale i odstraòování bídy ve svìtì, musíme jednat.
Protiraketová obrana v Èeské republice a Polsku je primárnì urèena k obranì území Spojených státù. Je konstruována ke znièení mezikontinentálních balistických raket ve fázi letu mimo atmosféru. Nedoká¾e zasáhnout rakety støedního doletu, které by mohly být vypouštìny z dnes uvádìného Íránu, nebo ze Sýrie èi dalších státù, které Bílý dùm v budoucnu za darebácké oznaèí. Radarová a raketová základna k ochranì Èeské republiky a Evropy slou¾it nemù¾e.
Èeská vláda tedy získává obèany pro myšlenku radaru poukazem na bezpeènost této zemì podvodem. A podvádìjící vládu musíme odmítnout.
Stejnì jako si Spojené státy zaslou¾í jinou vládu ne¾ Bushovu, i èeští obèané mají nárok na demokratiètìjší politiku ne¾ je studenováleènická propaganda Topolánka a Vondry. Je to jeden z dùvodù, proè by tato vláda mìla odejít.
Pozdrav demonstrujícím tlumoèili i delegáti èetných mìst, kde hnutí Ne základnám má své odboèky. Jeden z nich chtìl hovoøit o dvou vìcech. Kdy¾ však zaèal øeènit, zapomnìl o èem je ta první, a publikum bylo velmi shovívavé. - Vymykal se ponìkud projev Táni Fischerové, nìkdejší poslankynì. Vyslovila se jménem umìlcù pro referendum a proti základnì, ale její ponìkud vrchnostenský pøístup vyvolal u nìkterých jednotlivcù pískot.
Chlad a déš» mì donutil o pùl šesté odejít. Krátce po mém odchodu se dav, zmenšený o podobné odpadlíky, vydal na cestu k pøedsednictvu vlády. Ale to u¾ jste mìli mo¾nosti vidìt v zábìrech televizních stanic.
Ivo Krieshofer