O perníku a koøení
Voòavá a chutná výstava v trojské botanické zahradì
O PERNÍKU A KOØENÍ
17. 11. – 2. 12. 2007, otevøeno dennì od 9.00 do 16.00 hodin.
Botanická zahrada hl. mìsta Prahy – výstavní sál. Vstupné se neplatí!
Letošní výstava je více zamìøena na koøení - nejrùznìjší druhy budou i v prodeji.
- Zdobení perníèkù „na¾ivo“ v podání paní Dany Holmanové - ka¾dý víkend pøedvede
zdobení cukrovou polevou. Dospìlí i dìti si mohou svùj perníèek vyzdobit a odnést.
- Výstavu doplní i trocha historie, ukázky zdobeného perníku od zkušených perníkáøek,
Pardubický perník, staré nástroje nezbytné k peèení a zdobení.
Urèitì víte, ¾e:
Perníkem se oznaèuje medové peèivo od doby, kdy se jeho chu» zaèala upravovat pepøem. Latinsky pepø = piper,odtud bývají perníkáøi oznaèováni jako artopiperisté. Podle pepøe v medovém tìstì je také v nìmèinì perník pojmenován Pfefferkuchen.
Perník byl pova¾ován i za lék pøi potí¾ích ¾aludeèních a støevních.
Chu» dodávalo perníku rùzné koøení, domácí i cizokrajné. Nikdy se jím nešetøilo, a» to byla skoøice, fenykl, anýz èi exotiètìjší badyán, kardamom èi koriandr. Ka¾dý perníkáø v tom mìl svoje tajemství.
V jednom záznamu je psáno, ¾e jakýsi perníkáø dával do tìsta devadesátero koøení, pou¾íval anýz, pepø, koriandr, bez, mateøídoušku, kozí pysk, levanduli, majoránku, rozmarýn, pelynìk, øimbavu, routu, angeliku, hoøký lupen atd. a navíc ještì, ¾e tento perníkáø š»ávou èesnekovou a cibulovou „ka¾dou vrstvu šišek ve škatuli kropil“...
Perníkáøství prošlo slo¾itým vývojem. Vrcholem perníkáøského øemesla je období výroby perníkù v døevìných vyøezávaných formách pøibli¾nì v 16. století.Výroba tìchto perníkù je velmi nároèná u¾ proto, ¾e vyøezávání døevìné formy je samo o sobì umìleckým dílem.
Tìsto se pùvodnì pøipravovalo dlouhou dobu dopøedu, nìkolik mìsícù a èasto i let se pak nechávalo odle¾et. Øíkalo se, ¾e nejlepší perníky na svatbu byly z tìsta, zadìlaného v den narození nevìsty.
Dùvodem, proè perníky pekli mu¾i - øemeslníci, byla znaèná fyzická nároènost pøípravy surovin, jejich¾ váha se poèítala na desítky kilogramù a které se musely prosívat, cedit, zahøívat, mísit…
První zmínka o prodeji perníkù na našem území je z roku 1335 a vá¾e se k mìstu Turnov.
Zpoèátku byly pro èeské perníkáøe vzorem výrobky z norimberských perníkáøských dílen.Od nich postupnì pøebírali zkušenosti a kopírovali perníkové peèivo i výrobci z dalších královských a poddanských mìst a mìsteèek. Záhy se zaèali sdru¾ovat do cechù, nejprve spoleèných s pekaøi, mlynáøi, krupaøi, koláèníky a dalšími.Teprve ze 16. a 17. století existují doklady o ojedinìlých samostatných cechovních organizacích perníkáøù, a to hlavnì z velkých mìst, kde jich bylo dost na to, aby mohli cech zalo¾it...
Právì probíhá:
Od 1. listopadu do 31. bøezna 2008 vstup do venkovních expozic ZDARMA.
do 25. listopadu (út a¾ ne 9 - 16 h):VÝSTAVA SUKULENTÙ aneb Pøedstavujeme boubelky rostlinné øíše
Pøipravujeme:
13. - 28. prosince (dennì 9 – 16 h): Voòavé Vánoce. Vánoèní premiéra... Zahrada 24. prosince otevøena 9 – 13 hodin: VSTUP ZDARMA i do skleníku Fata Morgana.
Od 30. listopadu do 2. ledna 2008 (dennì 10 a¾ 17 h): TAJEMNÉ POSTAVY ADVENTU, která se koná ve výstavním skleníku Botanické zahrady Pøírodovìdecké fakulty UK v Praze 2, Na Slupi 16. 24. 12. a 31. 12. bude otevøeno jen do 16 hodin, 24. 12. probìhne Podkovièkový den - tzn., kdo pøinese jakoukoliv podkovu, bude mít vstup na výstavu volný!
Marcela Uhlíková, BZ Praha
FOTO: perníkové formy dnes a kdysi