Magdalena Vlachová zaèala psát o malíøích v rubrice "Šuplík plný pohlednic".
Jak se zdá, šuplík je bezedný a pojïme pokraèovat jej vyprazdòovat a ukazovat ostatním, co tam jsou za poklady. Jsou to pohlednice, které se nìkdy dostaly do šuplíku a u¾ se nevzpomíná, od koho nebo jak se tam dostaly.
Pár takových pohlednic bylo od Václavy Jansy. Jsou na nich obrázky staré Prahy. A tak jsem zase, jako obvykle, chtìla o tomto malíøi vìdìt nìco více.
Èeský malíø, krajináø Václav Jansa se narodil 21. øíjna 1859 v Nìmeckých Zlatnících na Slovensku. Podle jiných záznamù se narodil v Rovné pod Øípem. Jeho rodièe se pozdìji pøestìhovali do Solan u Lovosic, kde pracovali na dvoøe hrabìte Herbersteina. Jansa se vyuèil kupcem, pozdìji pracoval i jako èíšník. Proto¾e umìl dobøe malovat a kreslit, stal se písaøem u advokáta Kolby v Lovosicích.
S jeho pøispìním a s pøispìním tøebechovického vlastence MUDr. Paøíka se dostal na pra¾skou Akademii, kde studoval u profesora Lhoty. Ve vzdìlávání pokraèoval na Akademii ve Vídni u E. Lichtenfelse a L.C. Muellera.Ze zaèátku maloval figurální kompozice, jeho obraz "Moj¾íš na hoøe Sinai" byl ve Vídni oficiálnì ocenìn. Získal vídeòskou cenu Fuegerovu.
Ke krajináøství pøešel bìhem svého cestování po Èechách. Citlivì namaloval mno¾ství historických památek v ji¾ních Èechách a hlavnì v Praze. Tyto malby byly základem knih "Zlatá Praha“ a „Památky starého umìní v Èechách". První kniha vyšla v roce 1908 a druhá v roce 1911. Maloval také v Dalmácii a na Rivieøe. Pro jubilejní výstavu v Praze namaloval na objednávku hrabìte Harracha pro jeho pavilon dioramat Krkonoš. Na výstavì architektury a in¾enýrství v Praze v roce 1898 namaloval spolu s Maroldem, Karlem Raškem a Ludvíkem Vacátkem panorama "Bitva u Lipan". Tuto panoramu lze vidìt ještì dnes na pra¾ském Výstavišti. Jak tyto dobové instalace vypadaly si mù¾ete udìlat pøibli¾nou pøedstavu v bludišti na Petøínì. Zde je obraz "Boj se Švédy na Karlovì mostì" od bratrù Liebscherù. V roce 1894 byl pozván k malování diorámy Mikoláše Alše "Bitva pod Hrubou skálou". Na tomto obraze se podíleli také Karel Vítìzslav Mašek a Vojtìch Bartonìk. Námìt byl podle básnì Beneše Heømana "Pobití Sasíkù pod Hrubou skálou".
Mnoho obrazù zachycuje starou Prahu. Kdy¾ se v Praze v letech 1895 a¾ 1899 dost bouralo a pøestavovalo, mnoho starých ulièek zmizelo. Jansa citlivì maloval mizející starou Prahu, ulièky pra¾ského ghetta, které se asanovalo. V Muzeu hlavního mìsta Prahy byla v roce 2006 výstava jeho obrazù, "Pra¾ské ghetto v obrazech". Muzeum má ve svých sbírkách asi 120 obrazù.
Výstava v Mìstském muzeu v Letohradì mìla motto - Stará Praha.
Tento malíø zemøel 29. èerva 1913 v Èernošicích.
Olga Kotaèka
O zpracované prezentace v Power Pointu si mù¾ete napsat zde