Podle obèanského kalendáøe má dnes svátek Pavla (Paulina). Základem jména je latinské paulus znamenající malý. Nelze to však brát doslova, zvláštì øíkáme-li tak ¾enì. Slavný øímský básník Ovidius pou¾íval toto slovo ve svých milostných verších a v nich zní malièká spíše mazlivì, ne¾ aby tím mínil výšku opìvované ¾eny. Pavla je v kalendáøi hned nìkolikrát, Pavla Øímská 26. ledna, Pavla Frassinettiová 11. èervna a Pavla Al¾bìta Cerioliová 24. prosince.
Církevním kalendáø dnes pøipomíná dva svìtce - Jana a Tomáše. Jméno Jan má prastarý hebrejský pùvod - pùvodní Jochánán znamenalo Bùh je milostivý. Janù je v kalendáøi opravdu mnoho a dnešní se jmenoval Jan Fischer. Narodil se kolem roku 1469 v Beverly v Anglii. Rozhodl se pro duchovní dráhu a díky svým schopnostem a vzdìlání se stal v roce 1504 biskupem v Rochestru. Je pova¾ován za jednoho z nejvýznamnìjších humanistù šestnáctého století. Spolu se svým pøítelem Erasmem Rotterdamským a Tomášem (Thomasem) Morem, který je dnes také pøipomínán, patøil k intelektuální špièce tehdejší Anglie. Oba však mìli smùlu v tom, ¾e tehdy ostrovu vládl despotický král Jindøich VIII. Pùvodní odpùrce reformace uvnitø katolické církve se stal ze dne na den jejím pøedním zastáncem, aby byl rozveden jeho sòatek s Kateøinou Aragonskou. Katolická církev mu to ale nechtìla dovolit. Zalo¾il si tedy církev vlastní - anglikánskou a proto¾e trpìl znaènou samolibostí, prohlásil se i její hlavou. Vzápìtí na to zabavil celý církevní majetek a kupoval si pøíznivce, kteøí byli pro vidinu místa v úøadu schopni všeho. S tímto èlovìkem se tedy støetl Jan Fischer, který byl tehdy kardinálem. Byl to slušný èlovìk a s královým postupem nesouhlasil. Dokonce si jej dovolil kritizovat. Byl uvìznìn a 22. èervna roku 1535 bez milosti popraven.
Dalším dnešním svìtcem je Tomáš More. Základem jména Tomáš je syrské teómá znamenající dvojèe nebo v astronomické mluvì blí¾enec. Narodil se 7. února roku 1478 v Londýnì. Stal se rádcem Jindøicha VIII., a dokonce to dotáhl a¾ na lorda kancléøe. Právì jeho po¾ádal král o zrušení svého sòatku. Tomáš však, ne¾ by mu vyhovìl, radìji na svùj úøad rezignoval a odešel do ústraní. V roce 1534 odmítl podepsat pøísahu o uznání krále za hlavu vlastní církve, byl uvìznìn a 6. èervence roku 1535 na nìm vykonal králùv kat krutý rozsudek. Po Morovì i Fischerovì smrti o nich øekl Erasmus Rotterdamský: "Byli to nejmoudøejší a nejsvatìjší mu¾ové, jaké kdy Anglie mìla." Co jsou však platní moudøí mu¾ové, vládnou-li jim blázni?
Jan Kareta
Vybráno z knihy Václava Rameše – Encyklopedie køestních jmen, kterou vydalo Nakladatelství Libri. Kniha podává pøehled o vzniku a pùvodu našich jmen jak je nalézáme v kalendáøi, jako¾ i o mnoha významných osobách, které je nosily.