Sochu svatého Floriana vídáme u nás na mnoha místech na návsi, na kašnì, u staré radnice èi Na mostì, kde stává se sochami dalších svìtcù. Jeho atributem je „putýnka“ s vylévanou vodou. A to nám øíká, ¾e se jedná o patrona hasièù.
Nìkolik takových Floriánkù jsme potkali také v Ostravì - Pøívoze v hasièském muzeu, které naše skupina posluchaèù Univerzity 3.vìku na VŠB navštívila pøi exkurzi v rámci doplòující výuky. Do ¾ádného rozboru a pøesného popisu se pouštìt nemíním. Na to je k dispozici vydaná informativní bro¾urka. Ale dojmy z návštìvy muzea chci pøedat dál.
Zaujal nás jednak výklad pana Václava Vašíèka, který nás ochotnì provázel. Jednak nás oslovily i samotné krásnì upravené prostory plné zajímavých exponátù.
Naše exkurze zaèala promítáním filmu, který nám pøiblí¾il nejrùznìjší zásahy zdejšího profesionálního hasièského sboru. Kromì toho jsme se seznámili také s dispeèinkem, co¾ je Mozek celého Integrovaného záchranného systému. Zde pracují hlavnì ¾eny. Zvládají výpoèetní techniku a pøedevším prokazují pohotovost a pøesnost tak, aby jejich kolegové mìli co nejlepší podklady o místì a rozsahu po¾áru pro výjezd. A potom u¾ hasièi pøedvádìjí svùj „koncert“ rychlosti, zruènosti a stateènosti.
Stává se, ¾e kolem nás projí¾dí hasièské auto a vyleká nás svou známou znìlkou. Také v televizi vídáme zábìry zasahujících hasièù pøi øádìní ¾ivlù, bez nich¾ se ovšem jinak èlovìk v bì¾ném ¾ivotì neobejde“ ohnì a vody. A pak si uvìdomujeme dùle¾itost jejich práce.
Jak jsme vidìli z ukázek v muzeu, hasièi zasahují opravdu všude: pøi po¾áru lesa, seníku, v zatopených domech pøi záplavách pøi haváriích na silnicích nebo záchranì dítìte z hoøícího domu. Sami èlenové hasièského sboru však úsmìvnì øíkají, ¾e kromì hadice, brašny s "první pomocí" a nìkdy a¾ 50ti metrového výsuvného ¾ebøíku, bývá jejich èastým nástrojem koštì. Tím musí zvládnout likvidaci vysypaného nebo vylitého matriálu z pøevráceného kamionu.
Pøi sebevìtší zruènosti však obèas dojde ke zranìní nìkterého z hasièù. K odlehèení po shlédnutí takových nároèných situací pøispìla ukázka našeho prùvodce, jak bleskovì sjí¾dí po tyèi k ulo¾ené výstroji.
Mezi exponáty muzea jsme si prohlédli ještì na èestném místì vystavené zástavy, stovky modelù hasièských aut a støíkaèek, nad nimi¾ jistì jásají hlavnì dìti. Ve vitrínách jsou kromì toho vystaveny také rùzné dokumenty, provozní øády a smìrnice, ale i pozvánky na tradièní Hasièské bály.
Dále pak jsou zde vystaveny uniformy a historická i souèasná výstroj a výzbroj. Jak jsme byli pøi exkurzi informováni, moderní nehoølavý oblek a doplòky jako je helma, dýchací pøístroj, pøilba a další pøijde a¾ na sto tisíc korun pro jednoho hasièe.
Hasièské muzeum spravuje stát a na jeho provoz pøispívá svými dotacemi také Krajský úøad Moravskoslezského kraje. Muzeum si zaslou¾í skuteènì velkou pozornost a hlavnì dík za prezentaci historie i souèasnosti hasièské èinnosti pøi záchranì ¾ivotù a majetku. Ka¾dý má mo¾nost muzeum navštívit a obdivovat uspoøádání sbírek a hlavnì širokou náplò obìtavé práce hasièù, která je tak nároèná a tak u¾iteèná pro nás pro všechny.