Velikost textu: normální | zvìt¹it | zmen¹itInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Vladislav,
zítra Doubravka.

Mù¾ete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
U¾ivatel: nepøihlá¹en

Více informací o klubu a èlenství v nìm se mù¾ete dozvìdìt na stránkách na¹eho klubu.

Anketa
Náv¹tìvníci stránek - vìk náv¹tìvníkù. Dìkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Spoleènost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Støípky modrého a ¾lutého zrcadla (1)


Milí ètenáøi,
rádi bychom vás v nìkolika „støípcích“ vzpomínek seznámili s osobností Olgy Wister a její zkušeností s ¾ivotem daleko od domova.
Narodila se v roce 1946 v Praze, v rodinì hudebníka L. Pleštila. Vystudovala Obchodní školu a v roce 1968 odjela do Švédska. Dnes se na svùj odjezd dívá jako na osudový zlom ve svém ¾ivotì.
Celý ¾ivot inklinovala k obchodní èinnosti. Ve Švédsku dokonèila Obchodní institut a postupnì se vypracovala tak, ¾e v Ba»ovì koncernu vedla ve své re¾ii dvì jeho prodejny. Souèasnì se aktivnì vìnovala pomoci Èeské republice. To byla obsáhlá èinnost, která ¾ádala všechny síly a plné nasazení.

V roce 1989 zaèala její spolupráce s Olgou Havlovou a po zalo¾ení Nadace Výboru dobré vùle Olgy Havlové ve Švédsku, jí¾ se stala prezidentkou, se cílenì vìnuje charitativní èinnosti.

Redakce



Jen se moc ne…


Nìkolikráte ve svém ¾ivotì, jsem si pøipomnìla epizodku, která se mi pøed lety stala…


Tenkrát byly obì naše dìti ještì v pubertì. S dìtmi, s domem a se psy, mimo mé placené celodenní práce – která mne zaøadila do jednoho šiku s ¾ivitelem rodiny – bylo vskutku toho všeho a¾ nad hlavu. Myslela jsem si s urèitostí, ¾e se mi nemù¾e nic zlého pøihodit, proto¾e jsem všemu ji¾ èelila a svùj postoj ve spoleènosti Švédù jsem si jako podnikatelka obstojnì vydobyla.


Byla jsem svou paní v práci, mìla své zamìstnance a v našem malém mìsteèku jsem se dennì cestou do práce a z práce potkávala s lidmi, kteøí mne znali a pìknì zdravili a vše bylo ”Frid a Freid,” jak øíkají Švédi, neboli – klid a pohoda.


Vyhovovalo mi to malé mìsto, aè stále jsem milovala Stockholm, kde jsme kdysi sedm let bydleli a i kdy¾ nikdy nebyl pro mne tak krásný jako Praha, pøirostl mi k srdci – mìla jsem a mám Stockholm moc ráda.


Malá mìsteèka Enköping a Uppsaly, blízko Stockholmu, mnì v poèátcích dìlala velké potí¾e po kulturní stránce. Našla jsem si však východisko v mnoha aktivitách jako rùzné kurzy a uèení, hra na klavír a podobnì. Jak jsem to vše stíhala, je pro mne dnes záhadou. V té dobì, na kterou se sna¾ím vzpomínat, jsem ji¾ byla asi úplný ”mazák.” Této dobì pøedcházela ji¾ øada let práce a zkušeností v zemi, která pro cizince nikdy nebyla procházkou rù¾ovým sadem.


“Chtìlas to? Máš to!” mi v prvním roce ve Stockholmu pravila jedna paní z Finska. Ta moudrá paní pravila dále: ”Podívej, jestli¾e chceš tady pøe¾ít, musíš být dvakrát tak dobrá ne¾ Švédka – jinak nemáš šanci!“. Tuto dobøe mínìnou radu jsem opatrovala ve své mysli a opatruji ji dodnes.


Leè nìkdy také, jako ka¾dý jiný, kdo se rve a nepodléhá lenosti, jsem mìla své dny a bylo mi úplnì jedno, jestli je krásnì a sluneèno, nebo ne.


A tak se stalo…


Bylo krásné sluneèné kvìtnové ráno a já jsem nemìla dobrou náladu. Stres tenkrát ještì nebyl tak vá¾nì brán – a to ráno doma se s urèitostí pøihodilo nìkolik vìcí najednou, tak jak to bývá – a já si v duchu zaèala stì¾ovat na ¾ivot, který mi mnoho klidu nepøináší. Byl to ”ten první hlas, který sebe litoval”.


Šla jsem celkem s nevolí do práce a urèitì s výrazem v oblièeji, který prozrazoval jasnou nechu» k ¾ivotu. Náhle proti mnì v té ranní skoro poloprázdné ulici pøijí¾dí mladý mu¾ na invalidním vozíku a ji¾ z dálky na mne volá: ”To je krásné ráno, viï? Jako vymalované, není-li pravda?”. V tom chvilkovém pøekvapení jsem ale staèila postøehnout, ¾e mu¾ nemá nohy od kolen dolù. Nìco jsem s køeèovitým úsmìvem zamumlala, jako ¾e ”ano jistì,” ale on na mé rozpaky vùbec nedbal, projel kolem mne s písnièkou a ještì jednou mi zamával na pozdrav.


No, stud je nepøíjemná zále¾itost a nedá se hned tak zastavit – nemohla jsem tedy jinak, ne¾ vyu¾ít privilegia, ¾e mi tu nikdo nerozumí a krásnì a hlasitì si èesky vynadat, jaká jsem rozmarná a hloupá husa – netrvalo to dlouho a bylo mi zase fajn.


Ten mladý mu¾ se nikdy nedozvìdìl, ¾e jeho “krásné ráno” mi v ¾ivotì mnohokrát pomohlo, a kdy¾ jsem opìt slyšela ten první sebe litující se hlas, èasto ho umlèel ten druhý, který pou¾il jadrnou èeštinu, je¾ má tolik nádherných slov, ale také slova silná, nebo ostrá jako meè – a hlavnì umí pìknì ironicky polechtat a povìdìt:


“Jen se moc nelituj ty ubo¾átko”!


Intermezzo:
Moje milovaná babièka ”Anuška” – jak jsem jí jako malá holka øíkávala – v¾dy po mém vodopádu slov pravila: ”Holka ty máš hubinu jako meè” a jindy zase pravila:”Tvojí vyøídilku bych chtìla mít!” To øíkala babièka proto, ¾e kdy¾ se zastavila s nìjakou sousedkou ”na kus øeèi ”, tak ji sekla nìjakou vìtou jako koèièím drápem, inu slova, jak se øíká, “na tìlo”. Babièce se to pramálo líbilo, ale nebyla tak pohotová, neumìla se bránit a to drzá sousedka moc dobøe vìdìla. Babièka v¾dy pøibìhla domù a hned si dìdovi stì¾ovala: ”Pøedstav si, co si ta Stodolka dovolila mnì øíct…”. Dìda byl kliïas a v¾dy ve støehu, ani nic neøíkal, proto¾e logicky vìdìl, ¾e ji¾ je to o nièem.


Já v té dobì ji¾ rozum brala, babièce jsem hned ”na tehdejší dobu” prostoøece pravila: ”Ale babi – proè teï povídáš to, cos jí mìla rovnou øíct?” Jednou však jsem byla ve støehu já, nebo» se s babièkou na ulici zase nìjaká ta sousedka zastavila a jízlivì nìco povìdìla babièce o mém otci, jen¾ neunikl pomluvám jen proto, ¾e ze své profese v bance, pøešel na dnes èesky øeèeno “šoubyznis.’’ Neslyšela jsem pomluvu prvnì, a proto jsem s tou svou vyøídilkou bránila rodinu! Hned jsem “vytáhla meè” a s tou vyøídilkou jsem rodinu ubránila. Doma pak babièka pravila dìdovi – ta naše holka jí dala co proto, tak to si ta Partajka za klobouk nedá!” Proto to babièèino rèení, s tou vyøídilkou…


Mìla bych asi radìji psát. Tak tedy…


Pokraèování pøíštì…


Olga Wister

* * *
Kresby © Zdeòka Nováková



Komentáøe
 
 Datum
Jméno
Téma