Velikost textu: normální | zvětšit | zmenšitInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Zdeněk,
zítra Milena.

Můžete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
Uživatel: nepřihlášen

Více informací o klubu a členství v něm se můžete dozvědět na stránkách našeho klubu.

Anketa
Návštěvníci stránek - věk návštěvníků. Děkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Společnost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz



 
Bylinky na nervy

Jste nervózní, nemůžete spát, máte nanicovatou náladu? Uvařte si bylinkový čaj, který vás potěší hned dvakrát. Nejprve siestou při jeho přípravě a konzumaci a potom prostřednictvím účinků, které na sobě pocítíte. Jen neočekávejte, že hned po prvním hrnku čaje z vás všechno jako zázrakem spadne. Chce to trochu trpělivosti. Účinek se může projevit až po týdnu či dvou týdnech užívání. Zároveň je třeba myslet na to, že se musí při konzumaci dodržovat doporučené pauzy.
 
Meduňka lékařská
 
Tato nenápadná keříkovitá bylina je velmi aromatická a překvapí vás už na zahradě, když vám její vůně brnkne do nosu pokaždé, když ji míjíte. Čaj z ní připravený je lahodně jemný a chuťově osvěžující. Léčivé účinky meduňky spočívají ve zklidňujícím efektu, proto je ideální pít vývar z této byliny hlavně před spaním, usnadňuje usínání a navozuje příjemné sny. Do jednoho šálku použijeme jednu kávovou lžičku sušené natě. Pokud si směs připravujeme sami, myslíme na to, že meduňka se musí sušit rychle, jinak hnědne a svou jemnou chuť ztrácí. Její výhodou je, že se může užívat dlouhodobě a podává se též těhotným a dětem.
 
Kromě čaje si můžeme připravit meduňkový likér: svaříme 1 litr bílého vína s 10 lžícemi nasekané meduňkové natě, scedíme, přisladíme 1 lžící medu a dochutíme citronem - takto připravený nápoj pijeme teplé dvakrát denně.
 
Jednoduchá je také výroba meduňkového sirupu: do 2,5 l svařené vlažné vody vmícháme 2 hrsti drcených meduňkových listů a natě a 2 nakrájené citrony. Necháme dva dny louhovat a scedíme. Zvlášť svaříme 0,5 kg cukru v 0,5 l vody a smícháme vše dohromady. Necháme v lednici a používáme jako sirup do čaje.
 
Kozlík lékařský
 
Tato léčivka má výrazně silné zklidňující účinky, které se na rozdíl od jiných mohou projevit okamžitě. Na rozdíl od chemicky vyrobených léků na užívání kozlíku nevzniká závislost. Ke kozlíku se s důvěrou mohou obrátit přepracovaní nespavci, neurotici, hysterici i lidé trpící různými fobiemi. Popíjení odvaru mírní křeče, zklidňuje bušení srdce a následky stresu. Kozlík se však nedoporučuje těhotným a malým dětem. Užívat by se neměl dlouhodobě, již po třech dnech se doporučuje stejně dlouhá třídenní pauza. Kvůli silným účinkům by se neměl kombinovat s dalšími léky, např. s prášky na spaní. Čaj si připravte  z jedné čajové lžičky drceného oddenku kozlíku. Pokud vám nevyhovuje specifická vůně-nevůně kozlíku, dolaďte čaj doplněním meduňky nebo máty. Domácích receptů na použití kozlíku příliš není, ale kromě čaje se nejčastěji používá lihová tinktura, která se dá koupit v lékárně a polyká se po lžičkách. Kozlík lze také zakoupit ve formě tabletek. Zvláštní zajímavostí kozlíku je, že ho milují kočky, takže je před nimi třeba sušenou rostlinu schovávat, aby ji neznehodnotily.
 
Třezalka tečkovaná
 
Čaj z třezalky má takové grády, že je srovnatelný s antidepresivy. Třezalka zvládne potlačit lehkou až středně těžkou depresi. Je také ideální při nespavosti a žaludeční neuróze. Kromě sedativních účinků pomáhá při onemocnění jater, žlučníku a v klimaktériu. Výhodou je, že se při pravidelném užívání dostavuje pocit lepší nálady, ale přitom nedochází k tlumícímu efektu. Přesto je třeba mít na paměti, že může dojít k určitému snížení pozornosti. Třezalka hojně roste na našich lukách a sbírá a suší se koncem června v době květu, sbírá se pouze horní část rostliny. Na šálek čaje potřebujeme dvě lžičky sušené třezalky, vývar je sám o sobě chutný.  Během léčby byste se neměli vystavovat sluníčku, neboť třezalka způsobuje přecitlivělost na UV záření. V případě dlouhodobějšího užívání myslete na to, že třezalka snižuje účinnost antikoncepce. Děti a starší lidé by si měli po měsíční kúře dopřát až tříměsíční pauzu. 
 
Kromě čaje si můžete přichystat třezalkový olej: smíchejte 250 ml olivového oleje s 80 g sušených třezalkových květů, směs nechte 5 dní stát na slunci a každý den protřepte, pak nechte ještě 5 týdnů louhovat v klidu. Třezalkový olej polykejte po lžičkách nebo použijte na masáže či ke vtírání do spánků při bolesti hlavy.
 
Pro zklidnění nervů můžete tyto tři základní léčivky kombinovat s těmito dalšími bylinami: chmelem, levandulí, mateřídouškou, mátou, řebříčkem, bezem. Přeji dobrý spánek a výbornou chuť!
 
Renata Šindelářová
* * *
Zdroje fotografií: pixabay.com

Zobrazit všechny články autorky


Komentáře
Poslední komentář: 21.01.2018  07:31
 Datum
Jméno
Téma
 21.01.  07:31 Hilda
 20.01.  10:20 Von
 20.01.  07:36 Jitka
 20.01.  04:06 evussa Čarodějky vědí