Muž, který se zapsal do evropských dějin - 1 Karel IV. - oslavy 700. výročí
V květnu uplyne 700 let od narození muže, který se výrazně zapsal do evropských dějin.
Narození Karla IV. bylo prohlášeno za světové výročí UNESCO
V pátek dne 14. 5. 1316 ještě před rozbřeskem nastal v pokojích královny Elišky v Praze neobyčejný shon. Čtyřiadvacetiletá manželka krále Jana se chystala k porodu. Zbraslavský kronikář zanechal zprávu, že o první hodině se narodil v pražském městě Václav (později Karel), prvorozený syn krále Jana a paní Elišky, královny české a polské. Karel IV. se narodil v době jedné z hádek královských rodičů, kterou přijeli urovnávat arcibiskupové mohučský a trevírský. Ti také malého kralevice pokřtili v kostele sv. Víta dne 30. 5. 1316 za přítomnosti celého královského dvora a českého lidu. Při křtu mu bylo dáno jméno českého patrona - Václav.
Král Jan už v srpnu 1316 opustil Čechy a královna Eliška se znovu pustila do bojů s domácí šlechtou. Královna Eliška se s svými dětmi odstěhovala na hrad Loket, když před tím prohlásila, že by mohla vládnout se synem Václavem jako dědicem země sama.
Eliška prchá v přestrojení před Janem Lucemburským
Králi se vše doneslo jako spiknutí proti němu, proto vtrhl i s vojskem na hrad Loket.
Manželku s dcerami a nejmladším Přemyslem Otakarem vykázal na Mělník a prvorozeného Václava dal na Lokti hlídat. Od této chvíle malý Václav svou matku už neviděl.
Jan Lucemburský poslal syna Václava na vychování do Francie
V roce 1323 pro něho otec posílá a nechává Václava přivézt do Francie, kde se mu dostává vynikajícího vzdělání. Umí nejen číst a psát, ale také se skvěle vyjadřovat francouzsky, italsky, německy a latinsky. Ve své době je nejvzdělanější vladař. V květnu téhož roku při biřmování přijímá jméno Karel a žení se s stejně starou Markétou Blankou z Valois.
Karel IV. a Blanka z Valois
Po 7 letech na fr. královském dvoře ho otec posílá do severní Itálie hájit zájmy Lucemburského rodu. V r. 1330 se Karel IV. stává generálním místodržitelem v sveroitalské lucemburské signorii.
NÁVRAT DOMŮ
Po svém příchodu do Čech se Karel setkal se zuboženým královstvím. Pražský hrad se nedal obývat. Těšil se na setkání s matkou, kterou od dětství neviděl. Ta však zemřela před Karlovým návratem do Čech. Zemřela roku 1330, tři roky předtím, než se Karel směl vrátit do Čech. Protože na její pohřeb nejel otec Jan Lucemburský, nemohl přijet ani on.
Do Prahy přijel budoucí král Karel IV. roku 1333. Než do ní vstoupil, navštívil hrob své maminky Elišky Přemyslovny na Zbraslavi, aby uctil její památku.
Až v roce 1333 překračuje hranice českého království a také se znovu začíná učit česky, i když se skoro ve všech městech království mluví německy. Karel se cítil potomkem Přemyslovců a Čechy mu přirostly k srdci. Království bylo velmi upadlé, protože jeho otec a král sem přijížděl pouze pro peníze. Královské hrady a majetky byly šlechtě zastaveny a panovala všeobecná chudoba. Karel postupně vykupoval otcovy zástavy a snažil se povznést úroveň království. Král Jan se cítil svým synem ohrožovaný. Několikrát se postavil proti jeho rozhodnutí a nakonec ho vykázal na Moravu a odebral mu titul moravského markrabího a veškeré pravomoci, které mu před tím udělil. K udobření mezi otcem a synem dochází po roce 1339, kdy Jan Lucemburský přišel úplně o zrak. Od této chvíle spolu rozhodují nejenom o evropské politice. Karel postupně dosáhl císařského titulu a stal se nejmocnější hlavou světské Evropy.
Svůj diplomatický talent rozehrává při sňatkové politice své i svých dětí a urovnávání sporů v říši.
Prahu učinil hlavním městem říše, což se nesetkalo s příznivým ohlasem v Německu. Zatím co u nás ho nazývají otcem vlasti,
Němci ho moc nemusí.
Jako první středověký vládce sepsal svůj životopis – Vita Caroli. Napsal ho pro své potomky v domnění, že si z něho vezmou mravní poučení pro svůj život.
Pokračování příští sobotu: Karel IV. a ženy - 2 Karel IV. stavitel - 3