Velikost textu: normální | zvìt¹it | zmen¹itInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Slavomír,
zítra Zdenìk.

Mù¾ete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
U¾ivatel: nepøihlá¹en

Více informací o klubu a èlenství v nìm se mù¾ete dozvìdìt na stránkách na¹eho klubu.

Anketa
Náv¹tìvníci stránek - vìk náv¹tìvníkù. Dìkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Spoleènost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Zvyky a tradice

 

Na vesnicích pod Orlickými horami i v samotném Rychnovì nad Knì¾nou byla v nedìli 21. bøezna 2010 dopoledne dívèí koledaDívèí koleda se tu dr¾ela a tradiènì dr¾í v¾dy 14 dní pøed Nedìlí velikonoèní.

 

Pro náhodné návštìvníky je pøekvapení, kdy¾ vidí chodit po koledì vyšòoøené malé holèièky i vìtší dìvèata s pomlázkami a ¾eny pak tøeba s vaøeèkami, to vše samozøejmì ozdobené pentlemi. Pøi holèenèí koledì, jak se na Rychnovsku øíká, je to stejné jako pøi té kluèenèí na Pondìlí velikonoèní - kolednice dostávají vajíèka èi nìjaké sladkosti.

 

Tradice velikonoèního a pøedvelikonoèního koledování je v tomto regionu mimoøádnì silná. Pokud jde o samotný Rychnov nad Knì¾nou, ten míval - kromì dívèí koledy - a¾ do konce první republiky i další specialitu - valbiska nebo taky balviska.

 

Hostinec Valbiska (balviska)

 

Bývala to zábava soukenické mláde¾e o Hodu bo¾ím velikonoèním a Pondìlí velikonoèním a takových valbisek bývalo ve mìstì a¾ pìt. Jeho majitel je nechal zhotovit ze dvou 10 a¾ 14metrových "hrází" (klád), podbít prkénky a vnitøek vyplnit cihláøskou hlínou. To se pak uhladilo a vysypalo popelem ze døeva. Vznikl tak jakýsi ¾lab, na jedné stranì o výšce 1,3 metru, dole zakonèený jílovištìm, a nahoøe musel být mùstek neboli štábec. Vajíèka se koulela, a komu dál, ten vyhrával. Hrávalo se do noci. Tento zvyk - na rozdíl od dívèí koledy - se však u¾ nezachoval.

 

Jak uvedl rychnovský etnograf Rudolf Zrùbek, na koledu se døív chodívalo v Podorlicku i o Zeleném ètvrtku nebo dìvèata v úterý po Velikonocích. Napø. v Ohnišovì pøicházely dìti do sínì a zpívaly "Pochválen Pán Je¾íš Kristus / my jsme k Vám pøišly na Zelenej ètvrte" a hospodynì obdarovala koledníky sušeným ovocem, jablkem èi chlebem. V nìmecky mluvících vesnicích v Orlických horách se koledì øíkalo v horském náøeèí kloppagín z nìmeckých slov klappen a gehen (klapat a chodit) - nìmeètí hoši toti¾ chodili s øehtaèkami a klapaèkami. V nìkterých vesnicích pod Orlickými horami chodili chlapci na koledu v Pondìlí velikonoèní s pomlázkou a dìvèata - také s pomlázkou - v úterý po Velikonocích.

 

Josef Krám



Komentáøe
Poslední komentáø: 28.03.2010  09:38
 Datum
Jméno
Téma
 28.03.  09:38 jisuch53