Velikost textu: normální | zvětšit | zmenšitInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Svatopluk,
zítra Matěj.

Můžete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
Uživatel: nepřihlášen

Více informací o klubu a členství v něm se můžete dozvědět na stránkách našeho klubu.

Anketa
Návštěvníci stránek - věk návštěvníků. Děkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Společnost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

MAGIE PROSTORU
 
O stavbě, vzniklé roku 1880 v Čeladné, dnes Památníku Josefa Kaluse, víme mnohé. Rekonstrukcí (2018–2019) uspěla ve Stavbě roku 2020. Dnes je muzeem i s odkazem významného beskydského básníka Josefa Kaluse a expozicí přírody, také stánkem k různým akcím. A k výstavám uměleckých děl ve zrekonstruovaném sklepení.
 
V současnosti zde probíhá výstava Magie beskydské krajiny: fotografie, poezie, texty Olgy Szymanské a reliéfy, plastiky, kresby, texty Antonína Kačmaříka (do 31. srpna 2023).
 
Tvary a struktury kovu, dřeva a kamene ve zdařilém spojení s hudebností Janáčka a dalších velkých skladatelů, a i s tóny přírody, plné barevnosti, melodiky, světla.
 
K výstavě je využit prvně celý podzemní prostor. Po sestupu nás vítá hned místo ztišení: fotografie zdí, s průhledy ve tvaru kříže do přírody, siluet věrozvěstů v mlze bájného Radhoště a fotoportrét v kameni i s verši a tepaným portrétem Josefa Kaluse. Poté krásu prostoru z kamene a cihel začneme vnímat v levé části díky sloupům a klenbě, v pravé díky dvěma částem s průchodem mezi nimi.
 

Magie beskydské krajiny-expozice (zdroj-PJK)-2

Pro průhled až na konec jich obou jsou na protilehlých stěnách instalována větší díla autora.
Kov – stojanů s mřížemi, mřížemi i samostatně umístěnými, s kovem reliéfů jsou symbolem dobové železárny. Sestaveny do různých úrovní i s díly a texty, a přesto v jednotné linii, navozují obrys hor. 

Dřevo – vitrín, surových hranolů a tyčí s instalovanými dřevěnými reliéfy a kresbami krajových kostelíků autora a se snímky lesních zákoutí a horské přírody autorky, je druhé nosné téma.

Kámen – stavby samé, bílé valounky lemující podél zdí dlaždicovou podlahu, jsou dalším tématem. Detailně je kámen zároveň zvěčněn ve fotografiích a popsán v básních a textech. A konečně

Světlo – bodovek z podlahy a s barevnými skly obarvuje i stěny. A osvětlené kořeny, kmeny a vodní hladina ve fotografiích a nasvícení celého podzemí dojem světelnosti ještě umocňuje.
 

Z vernisáže zprava=O.Szymanská, A. Kačmařík-autoři, M. Moravec-kurátor PJK, Lašský král Zdeňa Viluš I., princezna Adéla (archiv autorky)

Výstava – díky interiéru, díky tématům, materiálům, formám a díky živému přístupu autorů i k okolní krajině – je přímo magickým prostorem. V ní lze najít i magii naší vnitřní krajiny.
 
Stanislav Liška


Komentáře
Poslední komentář: 14.07.2023  18:48
 Datum
Jméno
Téma
 14.07.  18:48 Von
 14.07.  16:59 caryfuk
 14.07.  16:37 olga janíčková
 14.07.  14:55 Vesuviana