Vá¾ení ètenáøi,
kní¾ka „ÈESKÝ DIALOG 30“ u¾ je venku, ale málokdo o ní ví, proto¾e z neznámých dùvodù, mo¾ná, ¾e knih vychází hodnì... V nìkterých knihkupectvích je nutno si ji dokonce objednat.
Zde je opìt jedna ukázka z kní¾ky:
HAŠLERÙV VEÈER SE VYDAØIL
Mezinárodní èeský klub uspoøádal 9. prosince 2001 komponovaný poøad hudby a slova s názvem Karel Hašler, jak ho neznáme. Spolupoøadatelem bylo Hlavní mìsto Praha. Finanènì pøispìlo i Ministerstvo zahranièí ÈR, Èesko-nìmecký fond budoucnosti, American Friends of Czech Republic. Divadlo U Hasièù v Praze 2, kde se 9. prosince v podveèer poøad konal, bylo beznadìjnì vyprodané. Není divu, kromì toho, ¾e se nepodcenila propagace (nìkolik rozhlasových stanic, èasopisù, tv Prima, èasopis Èeský dialog, Kvìty, Reflex, Mladá fronta Dnes, Naše rodina aj. o tom informovaly), to byl vlastnì jediný poøad v Praze uspoøádaný k výroèí význaèného skladatele, písnièkáøe a milovníka Prahy a zaníceného èeského vlastence.
Jiøí Suchý s vedoucí hudební skupiny Archeus Libuší Jandovou a Thomas Hasler s nejmladším vystupujícím úèastníkem koncertu Vojtìchem Jandou
A jak to probíhalo? Vchod do divadla byl stylovì zpestøen staropra¾skou hudbou v podání flašinetáøe pana Štastného. Lidé si hledali svá sedadla, pozvaní VIP hosté byli postupnì usazování (ale v¾dycky dojde k trapasu, pan Jiøí Suchý a lidé z Ministerstva zahranièí si nemìli kam sednout… Ale jen chvíli, vše se vyøešilo). A pak u¾ to koneènì zaèalo. Moderátor Jiøí Hanák s Pavlínou Filipovskou pøivítali návštìvníky a uvedli první hudební skupinu ARCHEUS s tím, ¾e jde sice o amatérskou, dosud málo na jevišti zkušenou skupinu, ale ¾e je ¾ivoucím dùkazem toho, ¾e Hašlerovy písnièky zlidovìly v tom nejlepším slova smyslu. Tady si je dokonce zpívají desetileté dìti. Kolikátá generace...? Špiritus, špiritus zazpívala Libuše Jandová Hašlerovu pìknou rytmickou písnièku, která není pøíliš známá. Pak pøišel první host - Gustav Oplustil. Zavzpomínal na natáèení mnoha dílù seriálu i filmù o Karlu Hašlerovi, kterého byl strùjcem.. A pøišli na pódium další hosté. Hilda Hojerová-Èiháková a Thomas Hasler, tøetí a nejmladší syn Karla Hašlera. Paní Hilda zavzpomínala na dobu, kdy byla jako mladá dívka spoleènì se svými rodièi pøítelkyní rodiny Hašlerových. Byli sousedé a pøátelé. Mladièká Mathylda (Hilda) velice umìlce Karla Hašlera obdivovala. Chodila na pøedstavení do Národního divadla, kdy¾ jí dal lístky, a jednou si s ním dokonce ve „Zlaté kaplièce" zahrála. To bylo tak: vyšlapovala si v roce 1938 hrdì v sokolském prùvodu a v sokolském kroji a Karel Hašler ji uvidìl.
Hilda Hojerová s Jiøím Suchým a s jeho asistentkou Terezkou o pøestávce
Hned ji chtìl v tom sokolském kroji na veèerní vlastenecké pøedstavení. Kdy¾ její tatínek dovolil (a pøišel s ní jako doprovod), pøedstavovala na podiu v sokolském kroji obaleném èeskoslovenskou vlajkou Republiku. Paní Hilda dostala na pódiu velikou kytici a velký koláè od firmy Odkolek. Zrovna ten den oslavila své neuvìøitelné 92. narozeniny! Thomas Hasler nemìl moc pøíle¾itostí promluvit k publiku díky jazykové bariéøe. Ale ocenil zpívající dìti ze skupiny Archeus a také paní Hildu. „Ty dìti a ta starší dáma mne zaujaly nejvíc, a¾ dojaly. Bylo znát, aèkoliv jsem jim nerozumìl, ¾e to co øíkají, nebo zpívají, jim jde od srdce." Byl té¾ podarován kvìtinou a koláèem. O pøestávce si návštìvníci mohli dosyta u¾ít sponzorovaných hašlerek firmy SFINX, èi piva z Krušovic, navštívit zdejší kavárnu èi restauraci. Nìkteøí se však shromá¾dili kolem první øady, kde sedìla ¾ivá umìlecká legenda - Jiøí Suchý.
Na samý závìr koncertu si všichni i publikum zazpívali „Ta naše písnièka èeská“
Docházelo k milým rozhovorùm, podpisování fotek a vzpomínkám. Pak vypukla roztomilá hudební smršt zvaná Šlapeto. Profesiolnální výkon, podlo¾ený letitými zkušenostmi a umocnìný neutuchající chutí zpívat právì tyto písnièky, odlišil první pùlku poøadu, která byla spíše publicistická, a dodal celému poøadu ten správný „šmrnc". Šáteèek, Kdy¾ šel pan Johanes za koòskou bránu, Po starých zámeckých schodech, U¾ to na mne pøišlo, Já mám doma gramofon, Èí je Praha? Naše! To jsou známé hašlerovské hity, které znìly z pódia. Ale také písnièky s vá¾nìjším podtextem - napøíklad Pìtatøicátníci, Dopis ze zákopù èi Kampak na nás, bolševici. Loretánské zvonky zpívané hostující Katkou a Vojtou Jandovými braly za srdce a závìreèná Ta naše písnièka èeská, kterou zazpívaly obì úèinkující skupiny za vydatné podpory publika pùsobila jako dùstojná hymna k uctìní památky jejího tvùrce. Uvádìjící a zpívající Pavlína Filipovská nebyla pouhou moderátorkou, ale plnohodnotnou souèástí dobøe pøipraveného hodinového programu s dìjovou linií poskládanou výbìrem písnièek i mluveného slova. Však si „Šlape»áci" dali zále¾et s pøípravou, pøedstavení s Pavlínou Filipovskou peèlivì sestavili a nazkoušeli. Nebrali tento veèer jen jako „obyèejné" vystoupení, vìnovali mu velkou péèi.
Mezinárodní èeský klub se dostavil skuteènì reprezentaènì. Anièka Bošnicová z Bosny a její pøátelé. Jan Šinágl ze Švýcarska a jeho pøátelé. Viktor Nebeský z Kanady. Pavla Šulcová z USA (a z ÈR) – a ta se uvolila pøekládat Tomovi a jeho zahranièním pøíbuzným a pøátelùm bìhem pøedstavení dùle¾ité pasá¾e. Z „èeských èlenù“pøišli pra¾ští: Eduard Švehla, který také velice pomáhal s technickým a sponzorským zajištìním, Jana Volfová (s pøáteli od Jelena), která zajistila kostým pro Pavlínu Filipovskou, fotky z národního divadla na výstavu a další vìci, Jana Herešová se synem Matoušem, která mìla „na triku“ celou výstavu, plakáty a mnoho jiného, zatímco dvanáctiletý Matoušek motýlka a elegantní obleèení hodící se k uvádìní vzácných hostù. Kulturní atašé klubu Jiøina Hanzlová, úèetní klubu Petra Jebavá, autorka recenzí o výstavách Olga Szymanská, Rù¾ena Sloupová (dlouholetá ètenáøka ÈD, která byla s paní Hildou ve vìzení, nebo» chtìla pøejít hranice na Západ), místopøedsedkynì klubu Helena Karasová (døíve a ještì nìkdy dnes Švýcarsko) se svojí pra¾skou sestrou. Marina Hu¾várová pøivedla dvanáctiletého Míšu, který spoleènì s Matoušem pomáhali uvádìt hosty, a sedmiletou Marinku, obì dìti hezky a stylovì obleèené. Matouš, Michal a Marinka na závìr velmi dùstojnì a roztomile podávali úèinkujícím kvìtiny.
Poslední spoleèné foto. Uprostøed v bílém Hilda Hojerová s Libuší Jandovou a její hudební skupinou Archeus. Nad nimi stojí Tomas Hasler
Jiøí Suchý se svou pøítelkyní. Darina Sedláèková za Èesko-nìmecký fond budoucnosti, který byl té¾ malým sponzorem této události. Zástupci zde ¾ijící rodiny Hašlerù – paní Hana Hašlerová, man¾elka vnuka Karla Hašlera s dcerou a man¾elem, man¾el její nedávno zemøelé snachy Bo¾enky (ještì jsme s ní pøed pár týdny mluvili a zvali ji na koncert). Poprvé v ¾ivotì se seznámili s Tomem Haslerem.
OHLASY (i od prezidenta Havla)
Vesmìs dobré a nadšené. Dostali jsme také dopis z prezidentské kanceláøe s omluvou, ¾e se pozvaný Václav Havel s man¾elkou nemohl veèera zúèastnit, nebo» mìl ji¾ na dlouhou dobu dopøedu naplnìný program a navíc ochoøel. Ale ¾e si velice vá¾í pozvání na tuhle akci, dìkuje za pozvání, pozdravuje a pøeje mnoho úspìchù a vše dobré v nastávajícím roce.
Dostali jsme také pozvání pøijet s poøadem do Vídnì a do Berlína ke krajanùm.