ÈSSZ radí:
Zajímat se vèas o získanou dobu dùchodového pojištìní se vyplatí. Je to snadné.
V posledních dnech se opakovanì mluví o tom, ¾e nejen dùchodový vìk, ale i doba dùchodového pojištìní pro nárok na starobní dùchod se rok od roku prodlu¾uje. Stanovuje to souèasný zákon o dùchodovém pojištìní. Èeská správa sociálního zabezpeèení (ÈSSZ) radí, aby si lidé prùbì¾nì sledovali doby pojištìní. Kontrolou výpisu dob dùchodového pojištìní si lidé ovìøí údaje v evidenci ÈSSZ, které jsou podkladem pro budoucí rozhodnutí o jejich dùchodu. Tím budou mít v okam¾iku úvah, zda odejít do dùchodu, nad svými dùchodovými zále¾itostmi kontrolu a jasný pøehled o dobách výdìleèné èinnosti.
Ke kontrole získaných dob pojištìní slou¾í tzv. Informativní osobní list dùchodového pojištìní (IOLDP). Ten obsahuje pøehled dob dùchodového pojištìní (zamìstnání, podnikání, dobu dobrovolného dùchodového pojištìní), pøehled vymìøovacích základù (výdìlkù) a vylouèených dob od roku 1986 a další údaje ulo¾ené v evidenci ÈSSZ. Úèelem IOLDP je mimo jiné i to, ¾e lidé si mohou s dostateèným pøedstihem, a to i nìkolik let pøed podáním ¾ádosti o starobní dùchod, zkontrolovat dobu pojištìní, která je v evidenci ÈSSZ. V pøípadì, ¾e lidé z IOLDP zjistí nesrovnalosti v evidovaných dobách pojištìní, mají dostateèný èasový prostor tyto nedostatky odstranit.
®ádat o IOLDP je mo¾né jednou za kalendáøní rok. ÈSSZ jej vyhotoví a zašle nejpozdìji do 90 dnù od doruèení ¾ádosti. ®ádost o IOLDP mohou lidé zaslat písemnì na adresu ÈSSZ – odbor správy údajové základny, Køí¾ová 25, 225 08 Praha 5. V ¾ádosti uvedou své rodné èíslo, jméno a pøíjmení, rodné pøíjmení a adresu, na kterou jim ÈSSZ výpis dob pojištìní zašle. ®ádost o IOLDP lze zaslat i elektronicky na e-podatelnu ÈSSZ podepsanou uznávaným elektronickým podpisem nebo prostøednictvím datové schránky (do ¾ádosti je tøeba uvést ID datové schránky, do které bude IOLDP zaslán).
Nìkteré doklady o náhradních dobách pojištìní ÈSSZ neeviduje. Jde napø. o doklady o studiu, péèi o dítì a vojenské slu¾bì. Tyto doklady se pøedkládají a¾ pøi podání ¾ádosti o dùchod na pøíslušné okresní správì sociálního zabezpeèení (OSSZ). To, jaké doklady jsou k prokázání chybìjících dob dostaèující, poradí ka¾dý pracovní den pracovníci OSSZ nebo call centrum pro dùchodové pojištìní na telefonním èísle 257 062 860. Další rady najdou lidé v praktické publikaci ÈSSZ „Pøíruèka budoucího dùchodce“. Tu aktuální získají na webu ÈSSZ: www.cssz.cz/cz/o-cssz/informace/informacni-materialy/publikace.htm a brzy i v tištìné podobì na klientských pracovištích. Tuto oblíbenou publikaci a další informaèní materiály vydává ÈSSZ ji¾ nìkolik let, aby lidem usnadnila orientaci v podmínkách pro pøiznání starobního dùchodu, která pro nì nemusí v¾dy být jednoduchá. Snadno tak dostanou odpovìï na nejfrekventovanìjší dotazy typu: Chybí mi doklady o pojištìní, co mám dìlat? Co je to náhradní doba pojištìní a vylouèená doba? Kdy mohu jít do starobního dùchodu a jakou dobu pojištìní musím získat?
Za rok 2012 zaslala ÈSSZ svým klientùm 105 096 informativních osobních listù dùchodového pojištìní.
***
Pøi nesouhlasu s rozhodnutím o dùchodu lidé podávají námitky
Opravným prostøedkem proti rozhodnutí o dùchodu jsou od 1. 1. 2010 námitky. V praxi to znamená, ¾e kdy¾ lidé nesouhlasí s rozhodnutím Èeské správy sociálního zabezpeèení (ÈSSZ) o dùchodu, mohou se proti nìmu odvolat písemným podáním námitek. Absolvování námitkového øízení je nutným pøedpokladem pro podání pøípadné ¾aloby k soudu.
V námitkách by mìli lidé uvést, v èem spatøují nesprávnost rozhodnutí. Zároveò dokládají svá tvrzení vhodnými dokumenty, které ÈSSZ v rámci øízení o námitkách ovìøuje a pøípadnì k nim pøihlédne. Nesouhlas s výsledkem posouzení zdravotního stavu mohou lidé vyjádøit podáním námitek a¾ poté, co obdr¾í rozhodnutí o invalidním dùchodu, které se vydává na podkladì lékaøského posudku. I zde uvedou dùvody, proè pova¾ují posouzení zdravotního stavu za nesprávné, a dodají potøebné doklady. Námitky lze podat do 30 dnù od obdr¾ení rozhodnutí pøímo na adresu ústøedí ÈSSZ nebo prostøednictvím okresní (v Praze Pra¾ské, v Brnì Mìstské) správy sociálního zabezpeèení (OSSZ). V øízení o námitkách mù¾e být rozhodnutí zmìnìno i v neprospìch toho, kdo námitky podal. Jsou-li lidé nespokojeni se závìrem øízení, mohou proti rozhodnutí o námitkách podat ¾alobu, a to u pøíslušného krajského soudu do dvou mìsícù ode dne doruèení rozhodnutí o námitkách.
Zákonná lhùta pro vydání rozhodnutí o námitkách je 30 dnù (u slo¾itých pøípadù 60 dnù) ode dne, kdy byly orgánu sociálního zabezpeèení doruèeny. Závisí-li rozhodnutí o námitkách na posouzení zdravotního stavu, prodlu¾uje se tato lhùta o 60 dnù. V pøípadì, ¾e se došetøují rozhodné skuteènosti napø. u zamìstnavatelù, úøadù, cizozemských nositelù pojištìní apod., lhùta pro vydání rozhodnutí o námitkách se prodlu¾uje o tuto dobu. ÈSSZ o námitkách rozhoduje za kratší dobu ne¾ je zákonná lhùta - prùmìrná délka øízení o námitkách v pøípadech, kdy nebyl posuzován zdravotní stav, èinila 27 dnù a u pøípadù s posuzováním zdravotního stavu se pohybovala kolem 58 dnù. Zavedením námitkového øízení v oblasti rozhodování o dávkách dùchodového pojištìní se sní¾il poèet ¾alob proti rozhodnutím ÈSSZ.
Za celý rok 2012 podali lidé na ÈSSZ 15 000 námitek (obdobnì jako v roce 2011 i 2010). Ve vìtšinì pøípadù nesouhlasili s posouzením zdravotního stavu, co¾ z celkového poètu podaných námitek èinilo 64 %, druhým nejèastìjším dùvodem pro podání námitek byl nesouhlas s hodnocením dob pojištìní - 14 % podaných námitek.