Podepsat mù¾eš, pøeèíst musíš - 7
Týden se Sdru¾ením èeských spotøebitelù
Sdru¾ení èeských spotøebitelù si klade za cíl hájit oprávnìné zájmy a práva spotøebitelù na vnitøním trhu EU a ÈR; zdùrazòuje preventivní stránku ochrany zájmù spotøebitelù pod heslem „jen pouèený spotøebitel se doká¾e úèinnì hájit“.
Dáváme vám nahlédnout do projektu jeho¾ odborným garantem je Sdru¾ení èeských spotøebitelù. Projekt si klade za cíl informovat obyvatele ÈR v otázce jejich práv a povinností vyplývajících z podpisu smluv o spotøebitelských úvìrech.
Sankce a pokuty ve smlouvì
Sankce za porušení smlouvy - tímto nepìkným souslovím se oznaèuje vše, co vás podle smlouvy postihne, kdy¾ nedodr¾íte nìkterý ze svých závazkù.
Rozhodnì je nutné pøeèíst si celou smlouvu do posledního øádku, nejlépe s tu¾kou v ruce. Podtrhnìte si ka¾dou èást, kde smlouva øíká, ¾e pokud nìco neudìláte, nebo naopak udìláte, tak …- a následuje cosi jako: zrušení smlouvy, zvýšení dlu¾né èástky, zvýšení úrokù atp. – prostì sankce. Teprve, kdy¾ zcela porozumíte všemu, co se v takových pøípadech mù¾e podle smlouvy stát, a podmínky jsou pro vás pøijatelné, mù¾ete uva¾ovat o podpisu.
Bì¾ná smlouva o krátkodobém úvìru by nemìla obsahovat pøíliš sankcí, proto¾e podle takové smlouvy máte vlastnì jen jednu základní povinnost – tj. splácet pùjèku v dohodnutých termínech. „Sankce by se mìly obvykle omezovat jen na to, co se stane, kdy¾ nebudete splácet vèas. Pokud smlouva stanovuje nìjaké finanèní pokuty i za jiné vìci, napøíklad, ¾e nìco nepošlete, nepøevezmete èi nìco jiného nesrozumitelného, pak se radìji takové smlouvì vyhnìte, pokud pøesnì nerozumíte, co se tím míní a proè to tam je,” øíká ing. Libor Dupal, pøedseda Sdru¾ení èeských spotøebitelù.
Sankce za opo¾dìné splácení mohou být jednoduché nebo slo¾itìjší. V jednoduchém pøípadì, pokud nezaplatíte vèas, mù¾e vám vìøitel smlouvu vypovìdìt a chtít celou zbývající dlu¾nou èástku ihned zpátky. „To je jistì nepøíjemné, ale zase relativnì bezpeèné, proto¾e váš dluh neroste,” konstatuje ing. Libor Dupal.
Ve slo¾itìjších smlouvách je rùzným zpùsobem stanoveno, ¾e pokud se opozdíte ve splácení, pak se to nìjak promítne do vašeho dluhu. Tady u¾ je tøeba podmínky peèlivì studovat: „Buï se zvýší váš dluh pøi stejných splátkových podmínkách (a to nìkdy drasticky) nebo (a kupodivu to mù¾e být ještì horší varianta) z nezaplacených splátek budete platit vyšší úroky, pøípadnì budete platit nìjaké poplatky navíc. Dopad sankcí se mù¾e projevit velmi nebezpeènì, proto¾e èasem mù¾ete dlu¾it daleko, i mnohanásobnì více, ne¾ byl váš pùvodní dluh,” vysvìtluje advokátka JUDr. Kozlová.
Pøedem snad neplánujete pùjèku nesplácet. Nikdy ale nevíte, co se mù¾e stát; proto si udìlejte jednoduchý test: Pøeètìte si smlouvu, pøedstavte si, ¾e jste zaplatili pøesnì a vèas ka¾dou splátku, ale jednou jste zapomnìli zaplatit tisíc korun. Umíte spoèítat, kolik budete dlu¾it za pùl roku po tom, co jste zapomnìli provést jednu úhradu? Pokud ne, radìji se s nìkým poraïte. Kdyby ve smlouvì bylo napøíklad napsáno, ¾e k jistinì bude pøipoèteno 1 % dlu¾né splátky za ka¾dý zapoèatý den prodlení, tak u¾ ètvrt roku po nezaplacení tisíce korun byste místo jednoho tisíce dlu¾ili tisíce dva. I tady platí, ¾e pokud nerozumíte, tak nepodepisujte.
Pozn.: V nakladatelství ComputerPress Books byla vydána publikace
Rádce spotøebitele - Uzavíráme spotøebitelské smlouvy (autoøi Dupal, Novák, Schlossberger, 2005) (nále¾itosti spotøebitelských a kupních smluv, spotøebitelské pùjèky a úvìry atd.).