Velikost textu: normální | zvìt¹it | zmen¹itInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Vojtìch,
zítra Jiøí.

Mù¾ete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
U¾ivatel: nepøihlá¹en

Více informací o klubu a èlenství v nìm se mù¾ete dozvìdìt na stránkách na¹eho klubu.

Anketa
Náv¹tìvníci stránek - vìk náv¹tìvníkù. Dìkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Spoleènost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Mláïata alexandrù èínských v Zoo Ostrava
 
Alexandr èínský patøí mezi koloniální ptáky, kteøí v pøírodì ¾ijí a rozmno¾ují se ve skupinách èítajících a¾ 50 jedincù. Zoo Ostrava v souèasné dobì chová skupinu 18 dospìlých jedincù, kteøí odchovávají 14 mláïat. Ta postupnì zaèínají opouštìt hnízdní budky.
 
Chovnou skupinu alexandrù èínských v Zoologické zahradì a botanickém parku Ostrava tvoøí aktuálnì 18 èlenù – osm samcù a deset samic. Rodièovské páry odchovávají celkem 14 mláïat. Vìtšina druhù papouškù hnízdní v dutinách, které mají v podobì hnízdních budek k dispozici i alexandøi. „Odchov všech mláïat probíhá pøirozeným zpùsobem, tj. rodièi. Mláïata se líhnou s bìlavým prachovým peøím a jsou zcela odkázána na péèi dospìlých. Hnízdní budku opouštìjí ve stáøí 70–75 dnù. V tuto dobu jsou ji¾ velcí jako dospìlí alexandøi a mají i opeøení podobné dospìlým jedincùm, respektive samicím,“ popisuje inspektorka chovu Yveta Svobodová. I po vylétnutí z boudy rodièe mláïata stále krmí a¾ do úplné samostatnosti, která nastává okolo pùl roku ¾ivota.
 
Alexandr èínský jako jeden z mála papouškù vykazuje pohlavní dimorfismus. „Peøí samcù i samic je zbarveno stejnì, odlišují se barvou zobáku – samci mají v dospìlosti vrchní èást zobáku èervenou, spodní èernou. Samice mají zobák celý èerný a kolem krku svìtle rù¾ový pruh. Mláïata jsou zbarvena podobnì jako samice, mají však kratší ocas. Ve stáøí dvou let jsme schopni rozeznat samce a samici,“ vysvìtluje Yveta Svobodová.
 
Vìtšina ostravských mláïat ji¾ opustila hnízdní budky. Návštìvníci je mají mo¾nost pozorovat ve voliéøe nedaleko vstupu do zoologické zahrady u expozice Zahradní umìní Dálného východu smìrem k Voliérám ptákù Tibetu a Èíny.
 
Na mláïata v budce mù¾ete nahlédnout prostøednictvím videa.
 
Alexandr èínský je chován v 30 evropských institucích. V Èeské republice ho najdete pouze v Zoo Chomutov a v Zoo Ostrava. Pokud budou všechna ostravská mláïata úspìšnì odchována, stane se skupina nejvìtší skupinou v evropských chovech. S 23 dospìlými jedinci se momentálnì prvenstvím „pyšní“ Chester Zoo.
 
Alexandr èínský (Psittacula derbiana) patøí k nejpestøeji zbarveným alexandrùm. Vyskytuje se pouze v horách s vlhkými stálezelenými lesy v Tibetu a v Èínì (provincie Seèuán a Jün-nan) a v indických státech Arunáèalpradéš a Ásám. Obývá jehliènaté a smíšené lesy, porosty rododendronù i kulturní krajinu v nadmoøských výškách 1 250 a¾ 4 000 m. ®iví se hlavnì semeny stromù, rùznými bobulemi, ale zalétá i na pole s obilím a kukuøicí a do ovocných sadù. V Èerveném seznamu ohro¾ených druhù je tento otu¾ilý pestrý papoušek zaøazen v kategorii blízko ohro¾ení (Near Threatened), a to pøedevším kvùli kácení starých stromù, které jsou dùle¾ité pro jejich hnízdìní, a kvùli pytláctví a nelegálnímu obchodu s volnì ¾ijícími zvíøaty. 
 
Text: Šárka Nováková, Zoo Ostrava
Foto: E. Gombala, Y. Svobodová


Komentáøe
Poslední komentáø: 21.09.2022  22:16
 Datum
Jméno
Téma
 21.09.  22:16 Evussa
 20.09.  10:09 Vesuviana