Velikost textu: normální | zvìt¹it | zmen¹itInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Tadeá?,
zítra ©tìpánka.

Mù¾ete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
U¾ivatel: nepøihlá¹en

Více informací o klubu a èlenství v nìm se mù¾ete dozvìdìt na stránkách na¹eho klubu.

Anketa
Náv¹tìvníci stránek - vìk náv¹tìvníkù. Dìkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Spoleènost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

MALOVÁNÍ v operaèním systému Windows XP
Pojïte si hrát!

 

16. lekce
Trochu nudné teorie - nástroj Úseèka

 

Dnes probereme nástroj Úseèka, který je hodnì zajímavý a tak mu podøídíme i cvièení. Nejprve ovšem nìco málo slíbené teorie o ztrátové kompresi.

 


 

Ve tøinácté lekci jsme si øekli, ¾e:
Formát JPEG pou¾ívá pøi ukládání souboru ztrátovou kompresi.
Je tedy ztrátový. Co to znamená?

Program pøi ukládání zmenší velikost souboru a nìkteré body, které se mu „nehodí“ vypustí nebo zmìní. Kvalita obrázkù JPEG se zhoršuje témìø geometrickou øadou pøi ka¾dém novém ulo¾ení. Dùvodem je to, ¾e kompresní schéma pou¾ívané pro vytvoøení formátu obrázku, se pøi ka¾dém ulo¾ení obrazu píše znova, opakovanì tedy ztrácí data. Tyto ztracené obrazové informace se ji¾ zpátky do obrázku nikdy nevrátí.

JPEG vyu¾ívá nedokonalosti lidského oka k tomu, aby mohl obrázek zmenšit na minimum.
Pøedstavte si napøíklad strom, na pozadí modré oblohy. Systém ztrátové komprese odstraní èást barvy kolem koruny stromu, tam kde zelená pøechází v modrou. Kdy¾ se na obrázek podíváte, „doplní“ váš mozek chybìjící barvu barvou, kterou vidí na stromì nebo na obloze. Napøíklad na fotografii rozkvetlé louky ani nepoznáme, ¾e se nìjaké informace z obrázku vytratily. Z toho je jasné, ¾e JPEG se hodí pouze pro nìkteré druhy obrázkù. Vidíme tedy, ¾e zejména pro fotografie.

 

 

 

Nástroj Úseèka:
Zdálo by se, ¾e není co o tomto nástroji napsat zajímavého. Ale opak je pravdou. Nástroj kreslí úseèku zadáním dvou bodù. Mezi nimi je nutné podr¾et tlaèítko myši.

 

Pokud tento samý úkon udìláte s dr¾ením tlaèítka Shift, vykreslí se vám pevná vodorovná nebo svislá èára, která nikam neutíká.

 

A pokud pøi tomto úkonu stále nepustíte tlaèítko myši, ani klávesu Shift a budete po nakreslení èáry kurzorem táhnout jakoby po obvodu pomyslné kru¾nice, úseèka poskoèí pøesnì o 45°. Tímto zpùsobem úseèkou mù¾ete manipulovat jako hodinovou ruèièkou a otoèit jí kolem dokola.

 

Kdy¾ budete dr¾et klávesu Shift a pojedete opakovanì úseèkou napøíè obrázkem, všechny èáry budou sklonìné ve stejném úhlu.

Další mo¾ností nástroje Úseèka je, ¾e pøenáší svoje vlastnosti i na jiné nástroje. Pokud nejprve kliknete na tento nástroj a zvolíte na obdélníèku pod nástroji tlouš»ku èáry, pak kliknete napøíklad nástroj Obdélník, Mnohoúhelník nebo Elipsu, bude se obrys tohoto nástroje kreslit podle zadané tlouš»ky úseèky.

 

Proveïte toto cvièení:

My si v dnešní lekci budeme hrát na textilní návrháøe. Budeme navrhovat kolekci letního obleèení. Kdo zvládne pøímo nakreslit nìjaký model šatù, a» kreslí podle svých pøedstav, mù¾e to být model pøímo extravagantní.
Pro koho by kreslení ušitého odìvu bylo pøíliš nároèné, staèí, kdy¾ navrhne nìjakou letní látku A pokud by i toto bylo pro nìj pøíliš tì¾ké, mù¾e být ten vzor na látce tøeba jen puntíkatý, nebo prou¾kový, kde výbornì vyu¾ije právì dneska probíraný nástroj - Úseèka.

Magdalena Vlachová

Práce kurzistù si prohlédnete ZDE