V dnešní lekci na nás èeká nevyzpytatelný nástroj Mnohoúhelník. On si tak trochu dìlá co chce a jeho ovládnutí vy¾aduje hodnì trpìlivosti a cviku.
Také budeme pracovat na svém klipartu – malíøské paletì. A také budeme vyrábìt Valentýnky. Ale o tom a¾ po nezbytné chvilce teorie, kterou jsem v minulé lekci ukonèila vìtou, ¾e pro nás jsou nyní nejdùle¾itìjší dva formáty: 24bitový rastr a JPEG.
Rozviòte v aplikaci malování roletkuDialogového okna ulo¾ení a všimnìte si, ¾e grafické formáty: èernobílý rastr, 16barevný rastr, 256barevný rastr i 24bitový rastr, mají za svými názvy .bmp
Rastrové formáty .BMP jsou základní interní bitmapové formáty Windows, umo¾òující pracovat s rùznými druhy barevnosti.
My pro naší práci v programu Malování pou¾íváme 24bitový rastr.bmp, do kterého nejprve obrázky ukládáme. Pak teprve, a¾ jsou ulo¾eny do tohoto formátu, ulo¾íme je znova pøíkazem Ulo¾it jako… do formátu JPEG. Toto druhé ulo¾ení udìláme v pøípadì, ¾e je chceme vlo¾it na Internet.
Nejdøíve je ukládáme do 24bitového rastru z toho dùvodu, ¾e tento formát poskytuje ulo¾ení v barevné hloubce 16,7 milionu rùzných barevných odstínù a není komprimovaný.
Barevná hloubka obrazu, udává maximální poèet barev, které mohou být na obraze zobrazeny.
S výbavou 16,7 milionù barev lze ji¾ provádìt témìø dokonale barevné obrazové kreace. Pokud vám to pøipadá mnoho, tak není, proto¾e lidské oko doká¾e od sebe rozlišit a¾ ètyøi miliardy rùzných odstínù.
(V profesionální oblasti se setkáváme také s 32bitovým formátem. Tento formát se pou¾ívá pøedevším pro pøípravu obrazù do tisku v tiskaøských dílnách.)
Nástroj Mnohoúhelník:
kreslí obecný mnohoúhelník s úseèkovými hranami. Polygon se kreslí postupným klepnutím levým tlaèítkem do jeho jednotlivých vrcholù. Mo¾nosti výplnì a obrysu jsou u všech stejné jako u Elipsy a Obdélníku.Zakonèíte dvojklikem.
Nemá smysl, abych vám zde krok za krokem vedla ruku a nìco zdlouhavì popisovala. Musíte si nástroj cvièením vyzkoušet a osvojit sami. Chvíli se vám bude zdát, ¾e si tento nástroj dìlá co chce, ale brzy pochopíte logiku jeho „myšlení“.
Stisknìte pøi práci klávesu Shift sledujte jaký úhel èára svírá. Je to 90 a 45stupòù.
Odpovìzte si na otázky
1.) Co jsou formáty.bmp?
2.) Co udává hodnota barevné hloubky obrazu?
3.) Kolik barev obsahuje 24bitový formát?
4.) Který z formátù pou¾ívá pøi ukládání souboru komprimaci?
Je to formát BMP nebo JPEG?
Proveïte si toto cvièení:
První cvièení
1.) Otevøete obrázek palety, který jste si v desáté lekci ulo¾ili do formátu 24bitový rastr.
2.) Vezmìte nástroj Mnohoúhelník a nakreslete dvì pøekøí¾ené násady od štìtcù.
Ka¾dá násada musí mít jinou barvu, aby bylo vidìt, ¾e jsou pøekøí¾ené. Polo¾te je na paletu pøesnì tak, jak je na pøedloze. Má to svùj dùvod:-)
Nakreslete pouze násady! Bez štìteèkù. I toto moje pøání má svùj dùvod.
Kdy¾ zadání budete mít hotové, rozdìlaný obrázek palety si opìt ulo¾te a kopii vlo¾te do poradny. To jsou vìci, které ji¾ bezpeènì znáte. Ve tøinácté lekci se k paletì vrátíme a dokonèíme jí.
Druhé cvièení
14. února je svátek všech zamilovaných svatý Valentýn. Dnešní úkol na výstavku je výroba valentýnských pøáníèek. Ty nejlepší a bude jich hodnì o tom nepochybuji, vlo¾ím do naší pohlednicové galerie.
Kdy¾ si na Internetu prohlédnete Valentýnské pohlednice, pøevládá èervená barva, srdíèka kytièky, cukrovinky. A proto¾e pøáníèka malovaná jen v programu Malování by byla pøíliš technicky stejná, máte mo¾nost pou¾ít vlastní fotografie èehokoliv, co by bylo vtipné a s Valentýnem souviselo. Také mù¾ete pou¾ít skeny ruènì malovaných obrázkù nebo i výšivek a jiných ruèních prací. Prostì vytvoøte valentýnské pøáníèko z toho, co vás zrovna napadne. Ovšem musí to být vaše autorská práce, ne sta¾ený obrázek z Internetu.
Magdalena Vlachová
Obì cvièení vlo¾te (v Navigaci na základní stránce vlevo nahoøe) do „Radíme si“, odkazu Naše první pokusy.