Jak se budí...
…myslíte princezny? Chyba lávky! Princezna je políbena ve vhodnou dobu vhodným princem a je po problému. Co však dìlat, kdy¾ je tøeba probudit chrápajícího man¾ela?
Je všeobecnì známo, ¾e náhle a nešetrnì probuzený man¾el je po procitnutí rozladìný, tudí¾ i nepøíjemný, a to tak, ¾e znaènì. A slova, která toto procitnutí provázejí, je v psané podobì mnohdy lepší vyteèkovat. Tak co tedy dìlat, kdy¾ mu¾ chrápe tak intenzivnì, ¾e ho nemù¾e pøehlušit ani americký thriller v televizi (to v pøípadì, kdy¾ dotyèný „pozornì sleduje“ televizní poøad z gauèe) anebo je jasné, ¾e vy na klidný noèní odpoèinek mù¾ete zapomenout (to tehdy, kdy¾ vaše polovice po vašem boku v noci sladce spí)?
Odpovìï na tuto otázku jsem hledala bedlivì, ba dokonce jsem sbírala zkušenosti u ¾en stejnì posti¾ených. Nejprve mì zaujal recept jedné známé, která noèní projevy svého chotì, je¾ pøipomínaly startující formuli, øešila zpùsobem velmi promyšleným. Jakmile mu¾ zaèal „túrovat motor“, zahájila první- ještì šetrnou – fázi: mlaskání. Leè to v chrápání zaniklo. Pozvedla se tedy na lokti, druhou rukou vší silou bouchla do èela man¾elské postele, bleskurychle zalehla a „ tvrdì spala“. Efekt byl dokonalý. Man¾el vyletìl, jal se kolem sebe zmatenì šmátrat, pak se podezøívavì zahledìl na tvrdì spící man¾elku, a kdy¾ nezjistil , ¾e by mìla cokoli spoleèného s hromovou ránou, je¾ ho probudila, nìco zamruèel a ulehl-tentokrát na bok, tak¾e další chrápání se nìjaký èas nekonalo a man¾elka mezitím v klidu usnula.
Nu co¾, recept dobrý, zajisté i úèinný, avšak pro mne nepou¾itelný, jeliko¾ naše man¾elské lo¾e postrádalo d ø e v ì n é èelo, bez nìho¾ byl plán neuskuteènitelný.
Léta plynula, èerné kruhy pod mýma oèima se prohlubovaly, zatímco tóniny linoucí se z man¾elových úst dosahovaly podoby a intenzity naprosto neskuteèné. A tak posléze došlo k tomu, k èemu dojít muselo. Kapitulovala jsem a opustila bojištì. Syn se odstìhoval a tím se uvolnil dìtský pokoj. Hbitì jsem ho okupovala, nebo» kdybych zaváhala, mu¾ by si v nìm nepochybnì zøídil fines centrum, v nìm¾ by se v¾dy zdravì unavil a usnuv chrápal by ještì dynamiètìji.
Kdo by si však pomyslel, ¾e moje starosti s buzením chrápajícího chotì tímto okam¾ikem zmizely, byl by na hlubokém omylu.
Mùj mu¾ patøí k tìm jedincùm, pro nì¾ televize supluje chùvu zpívající ukolébavku. Pravidelnì uléhá pøed sedmou hodinou veèerní na kanape, aby z nìho sledoval televizní zprávy. Avšak v dùsledku toho mám po dvacáté hodinì vìtšinou mo¾nost sledovat jen „nìmý film“- zvuk zanikne v chrápání. Dlouholetá zkušenost mne u¾ pouèila, ¾e jediným øešením v té chvíli je sebrat se a jít sledovat ký¾ený poøad do vedlejší místnosti na menším televizoru. Jen¾e pak se blí¾í pùlnoc a chrápání neustává. Jistì, mohla bych spáèe ponechat osudu na gauèi v obýváku, kde by prospal celou noc, ale nedá mi to! Pøedstavím si, ¾e brzy ráno vstává do práce a ¾e kanape mu urèitì neposkytne to potøebné pohodlí k osvì¾ujícímu spánku, a rozhodnu se, ¾e ho pøimìji k dobrovolnému pøesunu do lo¾nice. Jen¾e k tomu je zapotøebí spáèe probudit. A tady vyvstal problém. Cho» je toti¾ v této fázi spánku neprobuditelný-nereaguje vùbec na nic. A a¾ koneènì zareaguje, je to reakce taková, ¾e jde o zdraví. Nejprve o jeho, pak i o moje. On se toti¾ náhle nìkterého budicího momentu lekne, vyletí a¾ ke stropu a naprosto vydìšenì a dezorientovanì zaèíná pátrat po pøíèinì svého souèasného stavu. A kdy¾ jako pøíèinu objeví mne, zahrne mne spoustou lichotek a z jeho výrazu je zøejmé, ¾e by mne v tom okam¾iku nejradìji zahrnul i nìèím jiným – napøíklad hlínou.
Sami jistì uznáte, ¾e takto tedy budit nelze . I zaèala jsem systematicky hledat zvuk, který by chotì probudil, ale nezpùsobil mu pøitom šok. Nìjaký èas se zdálo, ¾e tímto zvukem bude syèení, a to syèení pøerušované. Kdy¾ jsem vydr¾ela syèet dvì tøi minuty, hoch se probral. Jen¾e tato idyla netrvala dlouho. Po krátkém èase pøijal spáè i syèení za své a nereagoval. Moje fantazie u¾ pomalu rezignovala, kdy¾ mi pohled padl na televizní dálkový ovladaè, tzv. „tatranku“. Vzala jsem ho do ruky a zaèala jím rytmicky klepat o desku stolku. Nejprve tiše a postupnì jsem pøidávala na intenzitì zvuku. A ejhle, stal se zázrak! Nejprve utichlo chrápání, pak se mu¾ zavrtìl, otevøel oèi a bez výskoku ke stropu normálním hlasem pronesl: „Co je?“
Nechci to zakøiknout, ale budík typu „tatranka“ funguje dodnes.
A tak, milé dámy, jestli¾e rovnì¾ vlastníte chrápajícího a neprobuditelného mu¾e, nezapomeòte, ¾e dálkový ovladaè nemusí slou¾it jen k ovládání televizoru!
Míla Nová
Grafika:Václava Arnoštová