Velikost textu: normální | zvìt¹it | zmen¹itInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Albert,
zítra Cecílie.

Mù¾ete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
U¾ivatel: nepøihlá¹en

Více informací o klubu a èlenství v nìm se mù¾ete dozvìdìt na stránkách na¹eho klubu.

Anketa
Náv¹tìvníci stránek - vìk náv¹tìvníkù. Dìkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Spoleènost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Palladium
 
Palladium bylo nalezeno v roce  1803 a jeho objevitel W. H. Wollaston je pojmenoval podle asteroidu Pallas, který se ukázal na obloze o dva roky døíve.
Palladium je chemický prvek, znaèený symbolem Pd s atomovým èíslem 46. Støíbrobílý kov je podobný platinì a má shodné pou¾ití. U¾ívá se jako prùmyslový katalyzátor a pøi zhotovování klenotù.
Palladium, o nìm¾ bude øeè, je však obchodní centrum, otevøené za velké slávy ve ètvrtek 25. øíjna 2007 veèer v Praze na námìstí Republiky. Pro tuto pøíle¾itost byla dokonce omezena MHD, co¾ nìkteøí lidé pova¾ovali za nepøístojné. Po Bílé Labuti otevøené 19. bøezna 1939, a Kotvì z 10. února 1975, je to tøetí centrum obchodu v této lokalitì. Zaènìme ale od Adama, a podívejme se trochu do historie.
 
Místem šly dìjiny
Rozsáhlý archeologický prùzkum stavební parcely v letech 2003-6 prokázal, ¾e v tomto prostoru se v nìkolika desítkách døevohlinìných domù usídlili lidé ji¾ ve 12. století. Nejvíce archeology pøekvapil nález románské kamenné architektury, domù, které le¾ely a¾ za linií mìstského opevnìní. Tato skuteènost ale také zpùsobila, ¾e je mìsto v 30. letech 13. století dalo z bezpeènostních dùvodù zbourat.Tak vzniklo veøejné prostranství, základ dnešního námìstí Republiky.
Kdy¾ Karel IV. zalo¾il Nové Mìsto pra¾ské, na tomto území vznikla dnešní Truhláøská ulice a zakrátko tam byl zalo¾en špitál pro chudé. Husité špitál vyplenili,  èást jeho pozemkù divoce zprivatizovali mìš»ané, a nastalo období bouølivého rozvoje. Za Rudolfa II. se u¾ nìkteré domy promìnily ve skuteèné paláce, jejich¾ majitelé museli po bitvì na Bílé hoøe odejít do exilu.
V roce 1630 pøišli na místo kapucíni, èást domù zboøili a vznikla tam klášterní zahrada. 13. kvìtna 1636 byl zalo¾en kostel sv. Josefa, který je tu dodnes. Kapucíni zaèali stavìt klášterní dùm a jejich stavební èinnost pokraèovala a¾ do druhé poloviny 18. století. Josef II. klášter zrušil a jeho areál vìnoval armádì. Stavební aktivity navýšily pùvodní terén o dva metry, byly vybudovány rozsáhlé stáje, hlavní budova a jízdárna. Poslední dva objekty byly zakomponovány do nynìjšího Palladia. V kasárnách se vystøídala vojska C. K. armády, Èeskoslovenské armády, Wehrmachtu, ÈSLA a Armády Èeské republiky, která je opustila v roce 1993.
Budování nákupního centra, které má být nejen místem nákupù, ale i zábavy a administrativním sídlem mnoha firem, se neobešlo bez problémù. Jeho rùst si mù¾ete prohlédnout na zajímavém videu na adrese http://www.palladiumpraha.cz/video/webcam_duben-cervenec-2007.wmv
Z tohoto snímku je patrné, ¾e si obyvatelé okolí vytrpìli svoje. Jejich podpisová akce po¾adující sní¾ení hluènosti, ta se pohybovala okolo 70 dB, a prašnosti,  pøimìla radnici k tlaku na stavebníky, kteøí projevili urèitou snahu omezit prašnost alespoò èastým kropením pøíjezdových cest.
 
Co najdete v Palladiu
Objekt má  celkem 11 podla¾í, 6 nadzemních a 5 podzemních.Vnitøní prostor pro obchody s plochou 115 000 m ètvereèních má pìt podla¾í, dvì nadzemní, pøízemí a dvì podzemní.  J e v nìm více jak 170 obchodù, 30 restaurací, barù a kaváren. V podzemí je i velké parkovištì s navádìcím systémem na 900 míst, fungující nonstop, v nìm¾ za první hodinu parkování zaplatíte „jen“ 35 Kè. Kolik stojí další hodina propagaèní leták radìji neuvádí. Pøijet se dá Revoluèní ulicí nebo z ulice Na Poøíèí. Pøíchod do budovy je pøímo z námìstí Republiky i z metra linky B. Nákupní galerie má otevøeno od 9 do 22 hodin, Palladium od 7 do 3. hodiny ranní.
Nejvíce míst ve skladbì obchodù zastává móda, v ní¾ nechybí snad ¾ádná ze svìtoznámých firem. Takových obchodù je tu 45. Na druhém místì se Palladium stará o ¾aludky èi mlsné jazýèky, restaurací a kaváren je tu pìtadvacet. Jen o málo ménì jsou zastoupeny hodiny a klenoty, 19 prodejními místy, poèetnìji se ještì vyskytují multimedia (10), Zdraví a krása (12), obuv a ko¾ená móda (13). Ménì poèetné jsou sportovní prodejny (6), hraèky (7), potraviny (9),domácnost a doplòky (8). Samozøejmì  jsou tu zastoupeny i slu¾by, napø. smìnárna, balicí slu¾ba, cestovní kanceláø , èistírna apod., celkem 18 provozoven. Ve všech podla¾ích jsou osvìtlené informaèní panely s rastrovou mapou a seznamy provozoven, tak¾e se snadno dá najít, kde ten který obchod èi obchùdek sídlí.
Palladium usiluje o to, stát se i centrem zábavy, proèe¾ pøipravilo pravidelný program plný hudby, tance, módních pøehlídek, výstav umìní a zábavy pro dìti i dospìlé. Vydává mìsíèní tištìný program a dokonce nabízí i èlenství v klubu. Informace o tìchto aktivitách lze získat na www.palladiumpraha.cz.
 
Co jsem vidìl já
Hned druhý den po návratu z chalupy jsem se jako správný pra¾ský zvìdavec do Palladia vypravil. Byl jsem vybuzen novinovým titulkem, ¾e je to nákupní centrum pro horních 10 000 a luxusní Volvo v pøedvstupní hale  dávalo názoru zapravdu. Mo¾ná vás udiví, ¾e jsem názor po prohlídce neakceptoval. Aèkoli jsem u¾ nìkolikrát byl v nákupním centru Andìl, v Metropolu Zlièín èi ve Floøe, co¾ jsou velmi moderní centra,  pøece jen mi pohled  dvì patra nahoru a dvì dolù vzal dech. Jak ve snu se lidé vznášeli na pohyblivých schodech nahoru i dolù, lesk barev  svìtel a odrazù ve sklech ohromoval. Je to dokonalý velechrám konzumu, vzbuzující ú¾as a touhu neodejít s prázdnou.
Procházka po ochozech a galeriích ukazuje modernost a luxus. Provozovnám svìtoznámých firem se dostalo dostatek prostoru k pøedvedení veškerého sortimentu  zbo¾í ve všech velikostech. Prostorné haly plné stojanù lákají k výbìru obleèení èi obutí, kavárny, cukrárny èi jídelny k pochutnání. Pøesto se mi zdálo, ¾e ceny , aè vysoké, nejsou nedostupné. Jako pøíjemce prùmìrného dùchodu bych zde pravidelnì nakupovat nemohl,  avšak kdybych mìl vybrat vkusný luxusní dárek k narozeninám, Vánocùm èi svatbì, jistì bych uspìl. A právì s tím provozovatelé urèitì poèítají, proto¾e jinak by se jim vlo¾ené náklady nemohly vrátit. A tak, aè dùchodce, mohu si kopeèek zmrzliny za 25 Kè nebo zmrzlinový shake v cenì okolo 70 Kè pøi návštìvì výjimeènì dovolit.
Za¾il jsem i zajímavá setkání. To kdy¾ jsem fotografoval voòavky firmy Lush a vybìhl na mne zavalitý bodyguard, ¾e je fotit nesmím (mìl smùlu, pøišel pozdì). Zanedlouho potom v jiném podla¾í mì zastavil jiný civilnì obleèený svalnatec s visaèkou, zda mám povolení fotografovat. Nevím, proè by se fotit nesmìlo, jde pøece o veøejný prostor, øekl jsem mu a novináøský prùkaz ho uspokojil. V tu chvíli jsem si pøedstavil centrálu s mnoha monitory, na nich¾ bdìlá ostraha sleduje cvrkot…
Aby prohlídka byla úplná, (co¾ urèitì nebyla), navštívil jsem i suterénní prodejnu potravin Albert. Tady nic pøekvapivého nebylo, myslím, ¾e se ceny výraznì nelišily od jiných prodejen firmy. Dokonce rohlíky za 0,90 Kè mì pøekvapily. Zøejmì tu získávají obyvatelé mìstského centra  další pøíle¾itost k nákupu, a ta nesmí pøíliš vyboèovat z obvyklých cen, jinak by samoobsluha zkrachovala, proto¾e by radìji nakoupili jinde a levnìji.
Jsou vìci, které by chtìly napravit. Tak napø.  jsem se nechal vyvézt pohyblivými schody na jednu z galerií, zastøešenou pùvodním trámovým stropem z koníren. Prohlédl si hadøíky, ale nemohl jsem nalézt cestu dolù, proto¾e schody jezdily jen nahoru. Teprve dotaz u prodavaèek mì navedl na schodištì dolù, schované za regálem. Jak jsem si všiml, nebyl jsem jediný. Tak¾e, v Palladiu se dá zabloudit.
Druhá nepøíjemná vìc mì potkala v nejni¾ším podla¾í, kde byly výraznì cítit zplodiny výfukù parkovištì. To je ale obvyklý jev, který se vyskytuje i jinde.
Potìšující byly zbytky zdí románských staveb uchované v podzemním podla¾í a zakomponované do prostøedí.
Prohlídka byla inspirativní, svìdèící o tom, ¾e naše spoleènost, pøes všechny výhrady k politikùm, je stále bohatší. Areál je toho dokladem, jinak by ho ziskuchtivé svìtové firmy neobsadily.
A já? Obèas tam zajdu pro pøíle¾itostný nákup dárku. Jinak ale zùstanu vìrný Vietnamcùm, Lidlu, Kauflandu a Tescu. Asi jako vìtšina nás, seniorù.
Text a foto: Ivo Krieshofer
Pozn.: Další fota jsou umístìna v galerii.