Velikost textu: normální | zvětšit | zmenšitInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Heřman,Hermína,
zítra Ema.

Můžete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
Uživatel: nepřihlášen

Více informací o klubu a členství v něm se můžete dozvědět na stránkách našeho klubu.

Anketa
Návštěvníci stránek - věk návštěvníků. Děkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Společnost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Boršické hody

 

Původně se hody slavily na den patrona, kterému byl zasvěcen kostel. V Boršicích je kostel svatého Václava, tedy 28. září. Hody většinou všude trvaly dva až tři dny. Polní práce vázly, vrchnost měla ztráty.

Císař Josef II. při reformě státní správy sjednotil termín hodových slavností na třetí říjnovou neděli. Některé vesnice chytře využily situace a slavily hody dvakrát. Na svatého patrona i ty císařské.

 

Boršice poslechly nařízení císaře a od té doby se slaví v Boršicích hody císařské.

 

Před hody se sejde chasa a zvolí se stárky -chlapce. Jejich povinností bývalo poprosit rodiče vytipovaných stárek - děvčat, o svolení. K tomu bylo tradiční deklamování (v nářečí):

 

"Strejčku a tetičko, přišel sem Vás poprosit esli byste dovolili Vaší Mařence (Aničce, Lidušce...atp.), aby se mnou při letošních hodech stárkovala a po celej rok pak vedla děvčice při jejich konáních v kostele a aj dědině".

 

Rodiče děvčete se na oko zdráhali, všelijak vymlouvali, vykrucovali, až nakonec svolili se slovy:

 

"No, dyž ináč nedáš, tož ať ide. Mosejš ale slejbit, že ju budeš chránit tak, aby neutrpěla na cti".

 

Stárky - děvčata připraví, nastrojí, pro svoje stárky-chlapce,  PRÁVO, které stárci potom po celou dobu hodových slavností nosí a pečlivě hlídají, aby jim nebylo ukradeno. Když se tak stane, musí PRÁVO vykoupit a není to levné. Na nazdobeném PRÁVU je nejdůležitější jablko a věneček, jako symboly moci. Bez nich je PRÁVO bezcenné.

 

Hody probíhají tak, že krojovaná chasa chodí po vesnici, navštíví domy stárků, stárek, starostu jdou požádat o povolení hodů,  faráře.

U každého domu, kde bydlí stárci, stárky...se nabízejí koláčky a víno. I přihlížejícím lidem kolem.

 

Podstárci, stárci a stárky si pro hody připraví říkanky, deklamovánky, které při průvodu po dědině říkají. I když už se v Boršicích tak dnes nemluví, říkanky o hodech musí být v nářečí. 

 

Vlasta Vrlová

Například, tady je ukázka z hodů 2003

 

Milá Lidunko!

 

Zdravím Tě z UH. Psala mi Magdalena a přeposlala mi e-mail, který psala Tobě o fotkách z boršických hodů, co měla ode mne. Pokud chceš dát z toho něco do Seniortipu, posílám přílohu. Můžeš tam dát tu fotku krojovaného párku upravenou od Magdalenky nebo tu původní, jak budeš chtít. Jen škoda, že jsem nestihla tu pravou chasu, děvčata v rukávcích, vyfotit. Toto už bylo na druhý hodový den, když jenom část chasy bez PRÁVA a děvčata jen v kacabajkách, bez rukávců, chodila po vesnici.


Boršický kostel sv. Václava a krojovaný pár  - 
toto byla ta původní fotka, kterou Magdalenka upravila a poslala ji.