Pamìtníci, vzpomínejte!
Vzpomínky, které nosíme v hlavì mají jednu nevýhodu, dokud je nenapíšeme na papír nebo nevyprávíme, nemù¾e do nich nikdo nahlédnout. Je velká škoda odcházejí-li do nekoneèna s námi, ani¾ by pouèení èi radost odevzdaly jiným. V této rubrice se budeme sna¾it zabránit jejich ztrátì. Spolu s vámi budeme popisovat dìjiny všedního dne obyèejných lidí od dìtství, pøes poznávání svìta a¾ po pøeká¾ky, které pøípadnì museli pøekonávat. Tìšíme se na pøíspìvky, které posílejte na info@seniortip.cz Nemáte-li autorské vlohy, nevadí, vaše pøíspìvky redakènì upravíme tak, aby byly ètivé.
Do jedné vzpomínky se teï s námi pøeneste.
Lepší almara tlaèit...
Jednoho mého strýce „z druhého kolena“ pøed mnoha lety zavála vojenská slu¾ba na ji¾ní Slovensko. Tam poznal krásnou Terezku. Terezka byla ohnivá Maïarka, a proto i její jméno dostalo maïarskou podobu. Pro své blízké byla Terèika, pro známé pak Terèi. Strýc se s Terèikou o¾enil a pøivezl si ji domù na Moravu.
Nutno øíci, ¾e teta Terèi (tak jsme ji jmenovaly my dìti z pøíbuzenstva) se èesky nikdy poøádnì nenauèila, a tak její silnì emotivnì zabarvené výrazy,nebo» emocemi teta pøi svém ji¾ním temperamentu nikdy nešetøila, se staly rodinnými skvosty vyvolávajícími veselí ještì po mnoha letech. Èasem v rodinì pøibyly dvì dìti-starší syn Ondøej, jeho¾ teta cituplnì nazývala Onoška (a my dìti pochopitelnì Pono¾ka), a mladší holèièka Libuška. Té teta ponechala jméno v nezmìnìné podobì. Obì své dìti teta horoucnì milovala a s malièkou Libuškou na sobì pøímo lpìly, co¾ nám teta sdìlovala slovy: „Kdy¾ ona, Libuška sladká, na mnì tak lepí!“
Roky ubíhaly, Libuška byla stále sladká, ale u¾ nebyla takový drobeèek jako v dìtství. Po mamince zdìdila pùvabné rysy tváøe, ale také kyprou postavu. Ne, nebyla mimoøádnì „prostorovì výrazná“, ale kvùli svým ¾enským tvarùm se dost trápila, proto¾e jí bylo sladkých sedmnáct, líbili se jí chlapci, ale co èert nechtìl – ve svìtì právì jako módní ikona frèela Twiggy. A do té mìla Libuška hodnì daleko.
Právì v této dobì zaèala Libuška chodit do taneèních. Ponìvad¾ ve škole, na ní¾ Libuška studovala, bylo chlapcù poskrovnu, chodili do taneèních „brigádníci“- studenti lékaøské fakulty. A jednomu z onìch medikù padla Libuška do oka – a to tak dùkladnì, ¾e si ji „okupoval“ jenom pro sebe. Na tom by nebylo nic špatného, jen¾e ani o Vojtovi (tak se Libušèin taneèník jmenoval) se nedalo øíct, ¾e je to hoch jak jedle. Spíš ho bylo mo¾no pøirovnat k dubu-nejménì stoletému! Vysoký málem dva metry, ramena, za nì¾ by se nemusel stydìt ani hráè ragby, váhovì ¾ádný „docent“… prostì správný medvìd, avšak s beránèí povahou. Nu a Libuška, jako správná sedmnáctka, víc koukala po tìch jedlích… Vojta však projevoval velkou vynalézavost, jak eventuální soky zneškodòovat, a tak Libuška, která i pøes svou kyprou postavièku byla ve srovnání s Vojtou spíš filigránskou ozdùbkou, se vracívala z taneèních stále zachmuøenìjší. To ovšem neuniklo bdìlému mateøskému oku tety Terèi a zahájila výslech. „Libuška sladká, proè vracíš z taneèních tak zamraèená?“zaèala sondovat, kdy¾ se blí¾ila první „prodlou¾ená“ , na ni¾ se jako správná garde chystala. V tu chvíli explodoval v Libušce všechen nashromá¾dìný ¾al a ona zaèala mamince líèit, jaké má v taneèních problémy s neodbytným nadmìrným taneèníkem. „V¾dy» já si pøipadám, jako kdybych tlaèila almaru!“skonèila své líèení zoufalým výkøikem a do oèí jí vhrkly slzy. Teta svou neš»astnou dcerku uklidnila, ale svùj ortel se rozhodla vynést, a¾ „almaru“ uvidí na vlastní oèi.
Pøišel den, kdy se prodlou¾ená konala. Teta, jako správná sudièka, zaujala výhodnou pozici blízko parketu, aby jí nic neuteklo.Hlavní pozornost bìhem veèera vìnovala pochopitelnì Libušce. Se zadostiuèinìním si všímala, ¾e aèkoli nìkolik dívek v¾dy zùstává „na ocet“ (nebo» mnozí taneèníci právì v okam¾iku, kdy hudba zaèala hrát, byli pøepadeni nepøekonatelným nutkáním a vybíhali na chodbu, aby nalézali útoèištì za dveømi oznaèenými panáèkem), její Libuška na hrudi nepøehlédnutelného taneèníka pluje parketem ka¾dý kousek. A proto¾e se o pøestávce navíc Vojta tetì Terèi pøišel pøedstavit, mìla teta Terèi u¾ jasno.
A tak kdy¾ se po návratu domù Libuška obrátila na svou maminku s otázkou, co tomu všemu øíká, zaznìla z tetiných úst památná vìta: „Lepší almara tlaèit ne¾ nic!“
Nevím, jestli bylo pøíèinou toto tetino rozhodnutí, nebo nìco úplnì jiného, ale faktem zùstává, ¾e Vojta v dalších letech neprovázel Libušku jen na parketu, ale všude, kam se vrtla, a ¾e Libuška pøestala protestovat. No a jakmile Vojta odpromoval a odkroutil si povinný rok vojny, doprovodil svou sladkou Libušku i k oltáøi. A vìøte, bylo to velmi š»astné man¾elství.
Dnes u¾ mezi námi teta Terèi není. Bohu¾el ji hodnì pøedèasnì pøed nìkolika lety následoval i Vojta… Ale Libuška je poøád sladká-tøeba¾e dnes ji¾ babièka.
Míla Nová