Velikost textu: normální | zvìt¹it | zmen¹itInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Albert,
zítra Cecílie.

Mù¾ete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
U¾ivatel: nepøihlá¹en

Více informací o klubu a èlenství v nìm se mù¾ete dozvìdìt na stránkách na¹eho klubu.

Anketa
Náv¹tìvníci stránek - vìk náv¹tìvníkù. Dìkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Spoleènost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Violy, violky, macešky a fialky jsou od dávných dob rostliny mytické a léèivé. Zvláštì pøíjemná vùnì violky vonné (fialky), vyvolává silné emoce a proto byla bylinou Venuše a Afrodité. Hojnì se pou¾ívala k pøípravì elixírù lásky. Øímané si oblíbili víno pøipravované z fialek a Øekové si ji zvolili za svùj symbol plodnosti. Homér líèí, jak Atéòané pou¾ívali violku ke zmíròování hnìvu, zatímco Plinius doporuèuje nosit vìnec z violek jako prevenci bolení hlavy a závrati.
 
Pro Napoleona byla emblémem Napoleonské spoleènosti. Patøila mezi nejznámìjší vùnì ve viktoriánské Anglii.  Staøí bylinkáøi i  proslulí autoøi od Homéra po Shakespeara, hovoøí s velkým zápalem o této pùvabné kvìtinì.
Drobnost tohoto kvítku je ušlechtile vyvá¾ena velkou mìrou lahodnosti a úèinku. Její základní schopností je chladit a konejšit.
Na macešky se díky lidové povìsti u nás dívalo v¾dy trochu spatra. Jejich zvláštní uspoøádání kvìtù a listù symbolizovalo macechu a její dcery. Macešky prý pøinášely do domu neštìstí a tak se po dlouhá léta vysazovaly jen na høbitovy. Ale dnes ji¾ tento pøedsudek neplatí, nebo» díky šikovnosti pìstitelù vykroèily do svìta kouzelné kvìty køí¾encù s nejemnìjšími barvami a nì¾nou vùní.
Zatímco maceška vsadila na pestrý make-up a svùj rozpustilý oblièejíèek nabízí k veselému popovídání, fialka vyvinula zcela jinou strategii. ®ádné uliènické tváøièky, ale sladká omamná vùnì. Ta byla pøíèinou fialkového boomu v devatenáctém století. Dokonalá dáma bez  kytièky fialek nemohla do spoleènosti stejnì dokonalých dam a kavalírù. Velké mno¾ství fialek bylo rychleno v paøeništích. Byly vyšlechtìny odrùdy rozkvétající na podzim a odrùdy s bílými, rù¾ovými a ¾lutými kvìty. Fialkový parfém se pou¾íval v dobì, kdy drobné kvìty nebyly na trhu. Jeho vùnì léèila dámám migrény a uklidòovala nervy. Kytice fialek stávala na noèním stolku poka¾dé, kdy¾ nìkdo trpìl nespavostí. Z kvìtù byl  s oblibou pøipravován sirup, který se pou¾íval na velkou øadu onemocnìní, ale hlavnì  proti kašli a zánìtu prùdušek. Ve tøicátých letech se na» fialky široce  pou¾ívala pøi rakovinì prsu a plic, a mù¾e dosud hrát roli v alternativních terapiích rakoviny. V Èínì pou¾ívají celou rostlinu pøevá¾nì pøi infekèních stavech kù¾e a na hadí uštknutí. Nálev z èerstvých nebo sušených kvìtù pùsobí jako  spolehlivé mírné projímadlo. Nepou¾ívejte však vysoké dávky bylin, obsahují toti¾ saponiny, které mohou vyvolávat nevolnost a zvracení.
 
A na závìr ještì jeden návod na uvolnìní a zklidnìní.Vyzkoušejte koupel pøed spaním:
Hrst kvìtù fialek a sedmikrás ( mohou být i sušené) spaøte a výluh spolu se l¾ící medu vlijte do teplé koupele. Chvilku relaxujte, pak vezmìte masá¾ní ¾ínku nebo kartáè a pod vodou pomalými krou¾ivými pohyby masírujte tìlo, postupnì od dolních konèetin smìrem k srdci. Nepou¾ívejte mýdlo! Nakonec se osprchujte vla¾nou vodou a po osušení vetøete do celého tìla ple»ové mléko nebo regeneraèní krém Pøeji dobrou noc…:-))
MagdalenaVlachová