Velikost textu: normální | zvìt¹it | zmen¹itInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Emílie,
zítra Kateøina.

Mù¾ete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
U¾ivatel: nepøihlá¹en

Více informací o klubu a èlenství v nìm se mù¾ete dozvìdìt na stránkách na¹eho klubu.

Anketa
Náv¹tìvníci stránek - vìk náv¹tìvníkù. Dìkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Spoleènost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Pamìtníci, vzpomínejte!


Vzpomínky, které nosíme v hlavì mají jednu nevýhodu, dokud je nenapíšeme na papír nebo nevyprávíme, nemù¾e do nich nikdo nahlédnout. Je velká škoda odcházejí-li do nekoneèna s námi, ani¾ by pouèení èi radost odevzdaly jiným. V této rubrice se budeme sna¾it zabránit jejich ztrátì. Spolu s vámi budeme popisovat dìjiny všedního dne obyèejných lidí od dìtství, pøes poznávání svìta a¾ po pøeká¾ky, které pøípadnì museli pøekonávat. Tìšíme se na pøíspìvky, které posílejte na info@seniortip.cz Nemáte-li autorské vlohy, nevadí, vaše pøíspìvky redakènì upravíme tak, aby byly ètivé.

Do jedné vzpomínky se teï s námi pøeneste.

 

Na Strahovì
(jenom symbol nebo i kus ¾ivota?)

 

Na Strahovì, na malém vršíèku, stojí pìkné stromoøadí…
Jo, tak to nevím! Nejsa Pra¾ák, ani hopsahejsa ze Brandejsa, jsa Bròák a Podkrkonoším (Mílo, pomoc (!) - neumím psaní velkých písmen (!), vím, co je v Nové Pace a na Špilasu.

 

Leè, jáøku, byl jsem na strahovském stadionu, a to tøikrát a zcela dobrovolnì, a byl jsem, jsem, a budu tomu rád. Poprvé to bylo u¾ ve vìku, kdy naší dcerce bylo šest let a škola jí u¾ klepala na rameno. Moje ¾ena pracovala ve školce, školka provádìla nácvik spartakiádní skladby rodièù s dìtmi a já byl tatínek. Aè se to nezdá dùle¾ité, tatínek byl raritní - jako medvìdi v Jeseníkách nebo èernoši v Antarktidì. A tak i díky tomu ta naše uèitelka - cvièitelka to s námi táhla výš a výš, a víš, ¾e to s námi dotáhla a¾ nejvýš?! Najednou jsme nacvièovali a¾ na Strahovì.

 

Pohazovali jsme našimi oran¾ovými dìtmi na písku té obrovské plochy, sami odìni do modrých laclových montérek, jako nìkde na pásu automobilky, jen s vyšší opatrností,nebo» to byla krev naší krve. (Urèitì bezpeènì, nebo» dnes jsme se spolu s krví naší krve koupali v Jizeøe a ta koupala u¾ krev svojí,naší krve ukrytou pod srdcem, jak èasto píše literární dílo. Vše dopadlo dobøe, tenkrát i dnes.)

 

Cesta autobusem byla tehdy krátká a všichni dospìlí spoleènì s dìtmi volali jéééééé pøi prùjezdu Strahovským tunelem, nebo» byl osvícen ¾lutými svìtly, co¾ vyvolávalo nadšení dìtí i mé. Zbytek dospìlých se postupnì pøidával a osobní automobily jedoucí v protismìru blikaly, osádky mávaly a nìkteøí, nehraví, si »ukali na èelo, co¾ ještì více vyvolávalo naše blbnutí. Pak jsme sedìli èekajíce na vyzvu k vystoupení z autobusu a jedna mladá paní, cvièenka, procházejíc kolem našeho autobusu se spolucvièenkou, nevydr¾ela sílu pøírody, pøièapla ke kanálu a ¾lutá stru¾ka mizela v mìstské kanalizaci. Paní se u toho øehtala jak vítìzný dostihový kùò, spolucvièenka té¾, vojenská jednotka v trenýrkách procházející kolem mìla náhle zrušený jednotný krok, jako kdyby pøecházela po mostì, a obì mladé ¾eny utíkaly z místa èinu, èervenajíce se a¾… Asi tušíte kde.

 

Strahov byl pøi našich obou vystoupeních plný, naše dìti se nám neztratily na ploše jako jiné a dokonce si ani nehrály s pískem a cvièily, jak mìly. Naposledy jsme si zakøièeli jéééé a byl všeho konec. Jedno z našich dìtí u¾ je dnes v nebi a my starší u¾ skoro èekáme ve frontì u oèistce, ale je¾í se nám chlupy, kdy¾ nìkdo vzpomíná ve spojitosti se spartakiádou na komunistickou zvùli. Jsou i dnes zvrhlejší èiny a èinnosti. Pak se èas naplnil, zacinkaly klíèe, všichni jsme mìli pocit, ¾e zaèíná ráj na zemi a hnuly se ledy.

 

Náš nový prezident byl náš Václav Vykupitel, mìl smyslovì smyslné projevy nadané nadáním spisovatele a udìlal pro tenhle náš národ takovou presti¾ ve svìtì, ¾e si samotní Stouni pova¾ovali za èest vystoupit u nás mimo program a takøka zadarmo. Celý náš bigbítový, rockový, soulový a jinak tvrdý národ zajásal a poèal shánìt lístky. Tak i já! Stihl jsem to na poslední chvíli, osedlali jsme naši stopìtku a vyrazili do Prahy. Stouni byli symbol, byli vlastnì i sen našeho brzkého i hodnì, hodnì zpo¾dìného dospívání. Byli v repertoáru mého kytarového neumìní, byli hvìzdy na mém nebi vzdoru, svobody, nesvázanosti a mládí. Symbol naší pora¾ené generace. Byli náš vztek proti všem „musíš“ a pøetváøkám a byli symbolem našeho zesvobodnìní pøed tváøí svìta. Pro nás - u¾ vlastnì pora¾ené. Všechny autobusy a tramvaje jely na Strahov. Nebe se kabonilo v souhlasu s oèekáváním drsné hudební smrštì a mnì by snad ani nevadilo,kdyby u toho øádilo zemìtøesení, hurikány a záplavy. Zase jsme se jednou se ¾enou dr¾eli za ruce. Stoupali jsme po obrovském hledišti hledajíce volné místo. Kdy¾ jsme usedli, podium bylo daleko, pøedaleko.

 

Mišík zpíval blues, Václav Havel byl na cestì na Strahov, vypadla elektrika a zaèátek se posouval. Na hlavu nám padaly kapky, kytary se valily jako kameny a mnì se koulely slzy jako hrachy. Dr¾el jsem se kolem ramen s nìjakou Dánkou a se svojí ¾enou, malovali jsme to èernì, ¾ádali satisfakci, milovali divoké konì, lady Jane a hulákali do deštì všechny ty naše ztracené roky, lásky, vzteky a nadìje. Nad Prahou se valila energie našeho mládí, naší touhy po svobodì a pravdì. V¾dy» pravda a láska musí zvítìzit nad l¾í a nenávistí!

 

Pak byl konec, my se vyhrabali k autu, dojeli domù a nemohli usnout, podivuhodnì š»astní a unavení. Èas se valil dál, dìti nìjak vyrostly a do Prahy se chystali Floydi. V té dobì u¾ nám bylo celkem jasné, ¾e pravda a láska vítìzí jen opravdu nepatrnì a nenápadnì, vítìzí-li vùbec. Ale nìco jako svoboda u¾ byla, rozprostøela se národem zcela horizontálnì, zasáhla všechny jako epidemie a zaèala i škodit tìm nejslabším. Ale Pinkové Floydové, ten symbol dokonalosti, invence a hudby elektrické, by» takøka klasické, se chystali a my s nimi. Tentokrát u¾ lístkù bylo hodnì. Jela celá naše rodina a i nìkteøí známí. Jediné štìstí bylo, ¾e to nevìdìli všichni, ¾e jedeme, jinak by nám nestaèil autobus. Alespoò po akci nám všichni vyèítali, ¾e jsme jim to neøekli, jinak, ¾e by jeli s námi. Syn jel se svou dívkou u¾ o dvì hodiny døíve, abychom se pak v šílené tlaèenici pøed vstupní bránou takøka dotýkali. Staèilo jen splynout s davem a¾ jste doplynuli na písek Strahova. Stáli jsme pak vedle sebe v dešti a v kalu¾ích, nebo» v Praze na Strahovì v¾dy prší. Trochu jsme i vidìli na podium. Byla to „šou“ pro uši, oèi i duši. Ne, tentokrát jsme nezpívali. Jen trochu, nesmìle. Jako bychom mìli strach tu køehkou krásu vyrušovat. Ta hudba vypráví, ta nebourá. Byly to krásné dvì hodiny a my promoèení a zmrzlí vùbec nelitovali a vlastnì se nám ani nechtìlo moc domù, kdy¾ se svìtla míhala nad Prahou naposledy a osvítila na chvíli i Pra¾ský hrad. Nevidìli jsme stromoøadí, nevidìli jsme klášter. Vidìli jsme tak trochu sebe za mlada a mìli jsme z toho radost, ¾e se zbourala zeï, ale ne Strahov. A snad nás, doufám, i pøe¾ije. Aby se s tím nesmyslným zbouráním nezbouraly i vìci smyslné. Historie netvoøí, pouze komentuje naše chyby. Jsme obèas nepouèitelní.
Ani stromy se nemají kácet zbyteènì…

Jiøí Suchánek

 

Další èlánky autora:
V kopcích
V Ráji
Kdy¾ v Ráji pršelo
Nenapravitelná arogance èasu
Na Babì
Proè píšu
Na Príglu
Podobenství o vìtru
Svìtlo v oèích
Tenkrát o vánocích
Slabost a síla hradù
Vr¾ou mi boty
Povodeò
Jen tak si le¾ím v poli
Za poledního ¾áru
 
 
Toskánsko
Toskánsko - 1
Toskánsko - 2
Toskánsko - 3
Toskánsko - 4
Toskánsko - 5
Toskánsko - 6
Toskánsko - 7
Toskánsko - 8
 
Stvoøitelé èasu - 1
Stvoøitelé èasu - 2
Stvoøitelé èasu - 3