Velikost textu: normální | zvìt¹it | zmen¹itInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Xenie,
zítra René.

Mù¾ete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
U¾ivatel: nepøihlá¹en

Více informací o klubu a èlenství v nìm se mù¾ete dozvìdìt na stránkách na¹eho klubu.

Anketa
Náv¹tìvníci stránek - vìk náv¹tìvníkù. Dìkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Spoleènost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Tip na výlet - Velká Èantoryje
 
Zveme vás do Moravskoslezských Beskyd na vrchol Velké Èantoryje, která se nachází na èesko-polském hranièním høbetu a poskytne vám nevšední zá¾itek pøi pohledu na Beskydskou krajinu rozprostírající se do tøí státù EU.
 
Na vrchol se nedá dostat autem, ale to by stejnì nebylo nic pro turisty. Pìšky se dá jít po "Rytíøské" turisticky znaèené stezce z Nýdku, z námìstí. Na  tabulích nauèné stezky se dozvíte mnoho zajímavého o historii a pøírodì zdejšího  kraje.
 My zaèínáme výlet  na parkovišti u restaurace Nýdeèanka. Odtud pokraèujeme po èervené turistické znaèce pìšky cca 4,5 kilometrù stránìmi a lesy, kolem døevìnic a pastvin s kravkami a ovcemi a¾ k na rozcestí Pod chatou Na Èantoryji a odtud dále po modré znaèce a¾ na vrchol Velké Èantoryje. Zastavíme se pøed vrcholem na turistické chatì. Zde se mù¾eme po namáhavém výstupu obèerstvit nebo» bájná Èantoryje nabízí také obèerstvení v turistické chatì v sedle pod vrcholem. Chata je v souèasné dobì v rekonstrukci a tak funguje alespoò bufet.
 
Dozvídáme se, ¾e chatu prý vystavìl v roce 1904 Polský turistický svaz. Posléze, pøi pøesném zamìøování a vytyèování Èesko-slovenské státní hranice se ukázalo, ¾e se nachází mimo území Polska. Hranice skuteènì prochází asi 10 metrù pøed chatou, ale dnes ji¾ naštìstí pohybu turistù nijak nebrání. Kromì obèerstvení a venkovních grilovaných specialit je mo¾né degustovat i hoøké likéry z místních bylin a také se pouèit o legendì bájného vojska slezského kní¾ectví, které v Èantoryji bdí a je v¾dy pøipraveno ochránit  Slezany.
Povìst øíká, ¾e uvnitø hory Èantoryje  jsou v obrovské, zlacené komnatì ukrytí spící rytíøi, kteøí èekají, a¾ zazní trubka oznamující výpravu do boje, aby mohli bránit tento kraj. I proto se asi nauèná stezka vedoucí na horu jmenuje "Rytíøská".
 
Dále projdeme kolem chaty a pokraèujeme stále po modré na vrchol Velká Èantoryje ( 995 m.n.m.), kde byla postavena rozhledna. Stoupáme nahoru a máme štìstí, je pøekrásné poèasí a tak si z  vrcholu rozhledny vychutnáváme nádherné  rozhledy  do  krajiny.
 
Rozhledna na Velké Èantoryji  je vì¾ s vyhlídkovou plošinou ve výšce 21 metrù. Odtud se nabízí nádherný výhled na Slezské Beskydy, Javorníky, Malou Fatru, Tatry, vrcholy Beskyd a Jeseníkù. Jako poøádní turisté si sebou nosíme svaèinu, ale u rozhled-ny je i mo¾nost dobrého obèerstvení.
 
Výstavba rozhledny a srubu s obèerstvením na Velké Èantorii byla realizována v období èervence a¾ øíjna roku 2002. Samotné výstavbì rozhledny pøedcházela tvorba projektù od záøí 2001 a výroba této ocelové, pozinkované konstrukce skupinou Strojírenské výroby Tøineckých ¾elezáren ve spolupráci s projektantem této netradièní stavby v našem regionu. Slavnostní zahájení provedl kmotr této rozhledny, kapitán tøineckých hokejistù Richard Král dne 23.11.2002. Tohoto zahájení se zúèastnili všechny firmy, která se na této stavbì podílely.

Zámìrem investorù Jiøího a Jana Lubojackých bylo zatraktivnìní této malebné východní èásti Moravskoslezských Beskyd, nabídnout turistùm netradièní pohled do tøí státù.
Z vrcholku budeme sestupovat po modré podél hranice s Polskem pøes Beskydské sedlo, Velký Šošov ( 885 m.n.m), Malý Sto¾ek, Pod Velkým Sto¾kem se vydáme po zelené a¾ k øíèce Hluchová a pak u¾ po silnici do Nýdku
Taková místa u¾ v Èesku objevíme málokde. V tomhle pøekrásném beskydském pohoøí ještì narazíme na samoty obklopené loukami s pasoucími se kravami.  To jsou Slezské Beskydy. místo, které dýchá osobitým kouzlem.
Ludmila Holubová
 
Doprava:
Nejlepší je dojet vlakem do Bystøice nad Olší, odtud u¾ je to jen pár stanic autobusem do Nýdku, poslední obce, kam se dá dojet také autem. Dál u¾ pìšky po Rytíøské stezce na vrchol Èantoryje. Trasa je vhodná pro støednì  zdatné turisty. Pro ménì zdatné turisty platí jiný tip - z Èeského Tìšína autobusem do polského lázeòského mìsta Ustroò a odtud lanovkou a¾ témìø pod vrchol Velké Èantoryje. Polská cesta k vrcholu nenabízí sice tak malebnou cestu, zato však lanovku, kterou jistì ocení všichni, kterým se šlapat pøíliš nechce, pøesto však vrchol chtìjí zdolat. Hora Velká Èantoryje je tak skuteènì zajímavým cílem pro jednodenní výlet a snadno naláká svou mytologií, rozhlednou a vynikajícím obèerstvením v chatì pod vrcholem.
 
Vstup na rozhlednu : v letním období 9.00 - 13.30 a 14.00 - 17.30
 
Vstupné :
30,- Kè
20,- Kè - dùchodci, studenti, ZPS
10,- Kè - dìti do 12-ti let
70,- Kè - rodinné vstupné (2 dospìlí a 2 dìti do 12 let)
 
Místopis
Tìšínské Beskydy, resp. podle názvosloví správn ì Slezské Beskydy se rozprostírají na severní Moravì v tìsné blízkosti hranic s Polskem. Nejvyšším vrcholem této èásti Beskyd je Velká Èantoryje (995 m). Z dalších významných vrcholù si uveïme Girovou (840 m) (samostatný podcelek pøiøazovaný ke Slezským Beskydám zvaný Jablunkovská vrchovina), Velký Sošov (886 m) a Kyèera (990 m) a nìkteré další.
Z kulturnìhistorických pamìtihodností si èelní místo zaslou¾í døevìný kostel v Gutech, který pochází z roku 1563. V oblasti se ale nachází øada dalších pìkných døevìných kostelù, jako napøíklad v Nýdku èi v Hrádku ve Slezsku. Celé pohoøí odvodòuje øeka Olše (v Polsku zvaná Olza), která se u mìsta Bohumín vlévá do Odry. Tìšínské Beskydy jsou z velké èásti porostlé hustými lesy, které ovšem místy utrpìly exhalacemi ostravské aglomerace. Pøesto je tady øada krásných míst, která jsou vítaným únikem od civilizace. Na území Tìšínských (Slezských) Beskyd je i nìkolik pøírodních rezervací.
 
Další èlánky:
Profesionálka roku