MALOVÁNÍ v operaèním systému Windows XP
Pojïte si hrát!
1. lekce
Zahájení druhého roèníku a opakování 1. a 2. lekce z roku 2008
Opakování matka moudrosti, se øíká. Zašla jsem tak daleko, ¾e jsem si tuto frázi dala do vyhledávaèe a oèekávala informaci, ze které¾e moudré hlavy tato vìta vypadla. Leè neuspìla jsem a tak nám nezbývá ne¾ vìøit, ¾e je to pravda a opakovat. A zaèneme pìknì zostra, a» nám ta práce odsýpá.
19.9.2008 byla lekce: Úvod do programu Malování.
Proto¾e z této lekce urèitì u¾ všichni perfektnì víte, co je pixel a co je rastrový obrázek, zopakujeme si pouze co se nachází na Panelu nástrojù. Zvláštì ti, co Malování za celé léto neotevøeli, si urèitì rádi o¾iví, co tam vlastnì mají:-)
3.10.2008 byla druhá lekce: Vytvoøení nového obrázku a jeho ulo¾ení.
Po této lekci pro vás není problém najít, kde se zadávají atributy obrázku a nastavuje výška a šíøka, tak¾e svoje první cvièení druhého roèníku nakreslete na tyto rozmìry ètvrtky:
šíøka 500 a výška 800 pixelù.
Proveïte tato cvièení a vlo¾te do poradny:
Namalujte nìco jako vzorník, rozmìry kreslící plošky jsou šíøka 500 x výška 800 pixekù. To znamená na jednu kreslící plochu namalujte rùzné malé obrázky nástroji, které jsme probírali loòského roku. Jeden obrázek – jeden nástroj, tìch obrázkù malovaných rùznými jednotlivými nástroji by mìlo být na té ploše nejménì pìt. Tu¾kou, štìtcem, sprejem, elipsou a tøeba mnohoúhelníkem. Berte to jen jako pøíklad, pokud si zvolíte nástroje jiné, je to na vás. Malé drobné obrázky (motivky) vùbec mezi sebou nemusí souviset. Prostì jen takový mix po ploše poházených jednoduchých drobností, podobnì, jako pro vaší lepší orientaci v zadání nakreslila Miluška, které tímto dìkuji.
Pøedstavte si, ¾e program Malování u¾ perfektnì ovládáte. Není to tak od vìci, na konci letošní roku tomu u¾ tak bude, tak¾e ta vaše pøedstavivost nemusí být a¾ tak velká.
Malování ovládáte a chcete ho vyu¾ít v praxi, ne si na nìm jen tak krátit dlouhou chvíli na Seniortipu. Zapøemýšlejte, jak lze obrázky vytvoøené na tomto programu pou¾ít. K èemu všemu jsou vhodné.
Pøipadá vám to tì¾ké? Není!
Jen v klidu uva¾ujte k èemu se hodí vámi vytvoøené obrázky, proto¾e mohou najít uplatnìní na webu nebo vytištìné na papíøe. Také je mo¾né dát to tiskárny speciální fotopapír, který se bì¾nì prodává a který je ve své podstatì jako za¾ehlovací obtisk. Prostì na nìj svojí kresbu vytisknete a pak za¾ehlíte tøeba vnouèeti na trièko. Ale to jsem vám u¾ napovìdìla a¾ dost. Pøemýšlejte, hledejte øešení, zadejte do vyhledávaèe heslo odpovídající vašim nápadùm nebo otázkám a procestujte Internetem, urèitì vás po takovém výletu hodnì vìcí napadne a inspiruje. Pak o tom všem napište svojí první písemnou úlohu a vlo¾te do poradny. Buïte kreativní a neøíkejte o svých nápadech „tohle je hloupost to tam psát nebudu“, proto¾e ka¾dý i na první pohled nerealizovatelný nápad, takové letmé na»uknutí myšlenky, kdy¾ se pak rozvede a uèeše, pøináší výsledky.
Toto cvièení je urèené pro modul Malování ve Windows. Tam ho prosím vlo¾te do odkazu - Pojïte si hrát!
Vzpomeòte si na druhou lekci loòského roku. To jste malovali pouze tu¾kou malé neumìlé pavuèinky a malým pavouèkem, èasto jen teèkou ve spleti nìkolika køivých èar. Od té doby jste ji¾ hodnì pokroèili, je na èase se pavouèkùm omluvit, udìlat pomyšlení a ten správný portrét.
Namalujte pavouèky a pavouky ve všech podobách co vás napadnou, nièím se neomezujte. Pro štìstí i horor, na louce i v kuchyni na záclonì, nebo zapadlého za výstøihem zdìšené dámy. Ale na rozdíl od pavouèkù, kterými jsme celý kurz zaèínali a byli malovaní jen tu¾kou, namalujte barevný plnohodnotný obrázek, co má dìj. U¾ na to máte dost znalostí i zkušeností tak jen do toho, tìším se na sklípkany, èerné vdovy, køi¾áky i sekáèe, na zlaté šperky s podobou pavouèkù, i na hraèky nebo roboty z fantastických filmù.
Magdalena Vlachová