Velikost textu: normální | zvìt¹it | zmen¹itInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Klement,
zítra Emílie.

Mù¾ete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
U¾ivatel: nepøihlá¹en

Více informací o klubu a èlenství v nìm se mù¾ete dozvìdìt na stránkách na¹eho klubu.

Anketa
Náv¹tìvníci stránek - vìk náv¹tìvníkù. Dìkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Spoleènost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

PhotoFiltr

 

Vánoèní pozdrav – pojïte si hrát

 

Autor: Jana; Imrich

 

První èást


Pøedvánoèní èas je doba , kdy se jako obvykle vypravíme do knihkupectví, nakoupíme nìco vánoèních a novoroèních pøání, doplníme o nìkolik øádkù, nìkdy konvenèních, nìkdy nevšedních, nalepíme známku. Zkuste to jinak - vytvoøte si vlastní vánoèní èi novoroèní pøání. Vlo¾te i do tohoto tradièního obyèeje nìco sebe, nìco vlastní fantazie. Já vím, je jednodušší vzít hotový konvenèní výrobek, doplnit blahopøání, ale svùj vztah k pøíslušníkùm své rodiny nebo pøátelùm mù¾ete daleko lépe projevit, vyjádøit vlastními slovy, vlastním nenároèným dílkem.


Co budete ke ký¾enému výsledku potøebovat? Obrázek, který by mìl vystihovat vánoèní atmosféru, program pro úpravu fotografií, tzv. obrazový editor a potom u¾ jen nìco fantazie a zajímavého tvùrèího úsilí.


Obrazový editor


Ka¾dý aspoò trochu poèítaèovì gramotný èlovìk ví, ¾e textový editor je poèítaèový program, který umo¾òuje lidem pracovat s textem. Tedy, je to program, který mìní poèítaè v psací stroj, nìkdy a¾ nepøíjemnì chytrý psací stroj. Podobnì i obrazový editor mìní poèítaè na...

Na co vlastnì? Nás zajímají obrazové editory v souvislosti s fotografiemi: dovedou je zmenšovat a zvìtšovat, dìlat výøezy, mìnit barvy a jas - chovají se tak trochu jako zvìtšovák v temné komoøe. Mají ovšem spoustu dalších funkcí a o nich si budeme v dalším povídat. Mezi editory jsou pochopitelnì velké rozdíly. U¾ i program Malování, který patøí do pøíslušenství Windows je obrazový editor - velmi jednoduchý a pro naše potøeby fotografie nevhodný. Existují profesionální editory, které stojí od 15 tisíc nahoru. Naštìstí internet nabízí ke sta¾ení i docela výkonné obrazové editory ke sta¾ení zdarma. Jedním z nich - editorem PhotoFiltre se trochu seznámíme. Je to obrazový editor s mnoha funkcemi.


PhotoFiltre skrývá pod svou ovládací plochou øadu funkcí, které obvykle nacházíme jen v komerèních programech. Vedle standardních prostøedkù pro zmìny velikosti obrazu a pro výbìr urèitých oblastí nabízí software rùzné nástroje: mezi jinými pro nastavení jasu, kontrastu, vyvá¾ení barev, sytosti barev a gama-korekce – tedy funkce, které pou¾ívají fotografové pro úpravy svých snímkù. Efekt je v obrazu ihned viditelný, skuteènì se však pou¾ije a¾ po kliknutí na "OK". Díky funkci "undo" mù¾ete kdykoliv vzít zpìt poslední úpravy. Pomocí èetných efektových filtrù lze fotografie dodateènì pøikrášlit. K dispozici jsou samozøejmì také standardní nástroje, jako je napø. pipeta a štìtce.


Program mù¾ete snadno stáhnout na adrese http://www.edownload.cz/sw/photofiltre/


Asi vás nepøíjemnì pøekvapí, ¾e text pøíkazù je v angliètinì, pomoc není pøíliš slo¾itá, na té¾e stránce najdete ke sta¾ení èeštinu i návod, jak program pøimìt, aby s vámi komunikoval èesky. Jeho pøíkazùm budete s nìkterými výjimkami dobøe rozumìt, nejlepším uèením je jejich úèinky vyzkoušet na praktickém pøíkladì a tím by mohl být náš èi váš vánoèní pozdrav.


Kompletní, podrobný, ilustrovaný interaktivní návod jak zacházet s tímto prostøedkem najdete na adrese http://www.cdmvt.zcu.cz/storage/navody/Photofiltre/uvod.html  , kde se v kapitolách „seznámení s programem - nástroje - výbìry - filtry - práce s obrázkem – závìr“ dovíte daleko více, ne¾ budete moci pøi prvních pokusech uplatnit.


Pøíštì se u¾ pustíme do pøípravy obrázku…

 


Druhý vstup


Pøíprava obrázku


Dejme se tedy do práce. Naší první úlohou bude vybrat obrázek, který by mohl tvoøit podklad našeho dílka. Abyste nemuseli dlouho hledat, vybrali jsme ze zásob, malou zimní scenérii.

 


Po aktivaci programu se nám na monitoru objeví nabídka mo¾ností PhF. Asi vám nebude dìlat problémy naèíst ho z adresáøe, do kterého jste ho ulo¾ili a to pøíkazem Soubor / Otevøít. Poznamenejme, ¾e program si pamatuje obrázky, s nimi¾ jste nedávno pracovali, mnohdy bude jednodušší najít ho v pøíkazu Soubor / Nedávno otevøené.

 

 

 

Na jeho pravé stranì ponìkud ruší kousek zahradního krbu, mìly bychom tuto èást odstranit. Èást obrázku, který budeme chtít zachovat, oznaèíme jednoduše. Myš navedeme do výchozího bodu, napøíklad do levého horního rohu, pøidr¾íme levé tlaèítko myši a pohybem do pravého dolního rohu oznaèíme plochu, která nás zajímá.


Obrátíme se k pøíkazu Úpravy/Optimalizované oøíznutí výbìru jejich¾ pou¾itím se nám objeví èást zvolené plochy. Z mo¾ností, které nový náhled nabízí, zvolíme Vytvoøit nový obrázek / OK a na monitoru se nám objeví obrázek nový, upravený. Je nutno dodat, ¾e ten se nachází dosud pouze na monitoru a upravený obrázek musíme ulo¾it. Mo¾ností je nìkolik, zvolíme napø. Soubor/Ulo¾it jako. Výsledkem je nový pomocný panel, na nìm¾ novému obrázku musíme pøidìlit jméno, napø. Pozdrav a co je dùle¾itìjší, zvolit adresáø do kterého a formát, v nìm¾ má být nový obrázek ulo¾en. V kolonce Ulo¾it jako typ pro další práci zvolíme formát jpeg.


Není vylouèeno, ¾e zvolený obrázek nebyl nejlépe naexponován, z pøíkazù zvolíme Korekce/ Automatické úrovnì a Automatický kontrast, v øadì pøípadù se kvalita obrázku zlepší.


Zmiòme se ještì o rozmìrech obrázku, který jsme napøíklad naèetli z fotoaparátu nebo pøevzali z internetu, zjistíme ho pomocí kliknutím na Obrázek/Velikost obrázku, zjistíme napøíklad, ¾e èiní 1600x1200 pixelù. Pro pou¾ití na internetu je to mnoho, stejným pøíkazem mù¾e rozmìry sní¾it. Staèí, kdy¾ na pomocném panelu zadáme jeden z rozmìrù, je-li zaškrtnuto Zachovat pomìr stran, druhý rozmìr se automaticky dopoèítá.


Pøíštì si u¾ vyzkoušíme jednoduchý vánoèní pozdrav…

 

 

Tøetí vstup

 

Jednoduchý vánoèní pozdrav


Nejjednodušší vánoèní pozdrav získáme vepsáním vhodného textu do obrazového pole. Pou¾ití textu nám nabízí pøíkaz T na lištì symbolù, na jeho¾ kliknutí levou myší nám nabídne øadu mo¾ností, jak text vyrobit: zvolit pou¾itý Font (druh písma), zvolit Velikost písma, druh písma jako Tuèný, Kurzíva, Podškrtnutý a koneènì Barvu písma. Do Textového vstupu napíšeme naše vánoèní pøání, bude-li sestávat z nìkolika øádkù, ještì zvolíme zpùsob zarovnání textu (podobnì jako v textovém editoru a kliknutím na OK se zvolený text objeví uprostøed našeho obrázku. Dodejme, ¾e celé textové pole mù¾eme uchopit myší a pøesunout na takové místo, kde bude dobøe èitelné a pùsobit esteticky.


Neuspokojí-li nás pojetí výsledku, velikost nebo barva písma, nebo zarovnání textu, kliknutím na T se vracíme k pøedchozí fázi a mù¾eme zvolit jakékoliv další úpravy textu.


Ještì ne¾ vás seznámíme s výsledkem ještì jedna drobnost: obrázek mù¾eme nìkolika zpùsoby zarámovat. Jednoduchý rámec umo¾ní vlo¾it pøíkaz Obrázek/Vnìjší rámeèek. V pomocném panelu, který se objeví, zvolíme jeho šíøku a barvu, kliknutím na OK se zobrazí výsledek. Kdy¾ se nám nelíbí, obrátíme se k pøíkazùm Úpravy/Zpìt. Tímto zpùsobem mù¾eme laborovat jak hrdlo (oèi) ráèí, nebo zvolit slo¾itìjší postup, v pomocném panelu zaškrtnout Vzor pozadí a navazující nabídce vybrat ten nejzajímavìjší. Takto vznikl výsledný produkt (nezapomeneme ulo¾it, radìji pod novým názvem) který pøikládáme, v nìm¾ byly promítnuty všechny opravy, které jsme diskutovali.

 

 

 

Kdy¾ u¾ jsme zvládli jednoduchý pozdrav, tak pøíštì se pustíme do slo¾itìjšího pøání…


Ètvrtý vstup


Slo¾itìjší vánoèní pozdrav

 

Program obsahuje øadu tzv. filtrù, které dovolují obrázek transformovat na základì mnoha efektù nejrùznìjší povahy, jsou to efekty napø. optické, umìlecké, deformace, zmìny struktury; jejich podrobný výèet, vèetnì nìkolik navazujících podskupin najdete pod pøíkazovým sloupcem Filtry. Doporuèujeme, abyste si s nimi zaexperimentovali, je to nejlepší zpùsob, jak se s nimi seznámíte. Po ka¾dém experimentu se mù¾ete do nekoneèna vracet, jestli¾e vás nìco zaujme, výsledek si ulo¾te, radìji se stále novým názvem.


Pro tuto druhou variantu pozdravu jsme zvolili tzv. fotomasku, pøíkaz najdete na posledním øádku Filtrù. Kliknutí na PhotoMasque se vám opìt nabídne vìtší poèet voleb (zkoušejte!), já jsem zvolil pro tento pøípad masku Brush (kartáè). Zvolíte si barvu vhodnou pro váš pøípad (zvolil jsem velmi svìtlou modrou), aplikace vede k zajímavému nespojitému ohranièení snímku a snímek dostane barevný nádech (experimentovat mù¾ete s dalšími variantami funkce na pomocném panelu). Okraje obrazu se mi zdají pomìrnì fádní, volím ještì pøíkaz Filtry / Šum / Pøidat šum, pøidám rámeèek a potom jako poslednì u¾ vkládám svùj text.

 

 

 

V duchu hesla postupovat od jednoduchého ke slo¾itému se pøíštì pustíme do ještì nároènìjšího postupu…

 


Pátý vstup

 

Nároènìjší postupy

 

Pøedchozími nápady jsme mo¾nosti našeho obrazového editoru zdaleka nevyèerpali, další námìty, jak do toho, najdete na adrese http://photofiltre.suewebik.net/, kde najdete desítky nápadù na tipy a triky, které pou¾ití programu a jeho doplòky umo¾òují. Jeden z nich, vytvoøení pøání s perspektivou popíšeme.

 

 

 

Výsledkem je na stranì jedné jednoduché, na stranì druhé velmi pùsobivé pøání, pracující s perspektivou.


Vyjdeme opìt z výøezu obrázku, který jsme po¾ili na pøedchozí pøání a postupem, který u¾ znáte, ho upravíme na velikost 640x480 pixelù.


Vytvoøení levé èásti. Na fotku najedeme kurzorem a ta¾ením vybereme asi 1/4 šíøky a celou výšku - vybraná èást je nyní ohranièena èárkovanì. Klikneme na Filtry/Barvy/Pøechod a na tabulce, která se objeví, parametry pøechodu nastavíme na

 

1. barva - bílá - neprùhlednost 0%
2.barva - èerná - neprùhlednost 70%
Smìr : zleva do prava - dáme OK.


Pokraèujeme pøíkazy Výbìr/skrýt výbìr a pøejdeme k vytvoøení po¾adované perspektivy a to pomocí pomocného panelu, který se objeví po pøíkazech Filtry/Deformace/Perspektiva. Na panelu nastavíme parametry deformace:
horní lišta

 

pozadí : èerná svislá osa
deformace : vlevo 100%
vpravo 80% - dáme OK


Obrázek pro ka¾dý pøípad ulo¾íme, ale pro další pou¾ití ponecháme na pracovní ploše.


Vytvoøení pravé èásti. Nejprve vytvoøíme podklad pravé èásti, bude jím pøesnì stejný obrázek, který získáme posloupností pøíkazù Obrázek/vytvoøit kopii - Výbìr/ vybrat vše - Úpravy / vymazat - Výbìr/ skrýt výbìr. Na pracovním poli vznikne prázdná plocha, na kterou nyní napíšeme text našeho pøání; tuto proceduru zvládáme u¾ z pøedchozích krokù. Tuto plochu nejprve upravíme podobnì jako v pøedchozím pøípadì, to je zvolíme


Fitry/barvy/pøechod s následujícími parametry:
1. barva èerná-neprùsvitnost 70%
2.barva bílá - neprùsvitnost %
smìr : zleva do prava
Výbìr/skrýt výbìr


Následuje vtvoøení perspektivy stejnými pøíkazy, které jsme pou¾ili u levého obrázku, to je Filtry/deformace/perspektiva s èerným pozadím, tím rozdílem, ¾e deformaci vlevo nastavíme na 80 %, deformaci vpravo na 100 %.


V závìru oba obrázky navzájem propojíme, pøedpokládáme, ¾e oba obrázky jsou na pracovní ploše, kteroukoliv z nich aktivujeme tak, ¾e klikneme na horní lištu obrázku; uchopením této lišty myší mù¾e obrázek po pracovní ploše posouvat.


Nejprve aktivujeme levý obrázek, potom následuje Úpravy/vlo¾it jinak/ slepit / slepit vpravo, obrázky se navzájem propojí. Výsledné dílko ještì opatøíme èerným rámem šíøky 10 a výsledek ulo¾íme.

 

 

Nároènìjší postup - pohlednice

 

Mo¾ná jste si u¾ http://photofiltre.suewebik.net/  okopírovali a pohlednici s perspektivou nastudovali, nebo dokonce realizovali, jako Karla. Ale pro ty, kteøí to nestihli, postup struènì rekapitulujeme. A slíbili jsme malou obmìnu, není toti¾ nikde øeèeno, ¾e návodù, které najdeme, se musíme dr¾et. Myslím, ¾e mù¾eme být struèní, vaše znalosti a zruènost pokroèily.

Vyjdeme z nového obrázku a postupem, který u¾ znáte, pøipravíme pøedlohu, napø. rozmìrù 640x480 pixelù. Jméno autora pøelo¾íme na pøíhodnìjší místo, popisovat mù¾eme i bílou barvou.

 

Vytvoøení levé èásti.

 

Zastínìní èásti fotky. Na fotku najedeme kurzorem a ta¾ením vybereme zprava asi 1/4 šíøky a celou výšku (postup uvádíme i na obrázku). Klikneme na Filtry/Barvy/Pøechod a na tabulce, která se objeví, parametry pøechodu nastavíme na

 

1. barva - bílá - neprùhlednost 0%
2.barva - èerná - neprùhlednost 70%
Smìr : zleva do prava - dáme OK.

 

Vytvoøení perspektivy.


Zvolíme pøíkaz Filtry/Deformace/Perspektiva. Na pomocném panelu nastavíme parametry deformace:
horní lišta
pozadí : èerná, svislá osa
deformace : vlevo 100%
vpravo 80% - dáme OK

 

Levá strana pohlednice je tak hotová, obrázek pro ka¾dý pøípad ulo¾íme, ale pro další pou¾ití ponecháme na pracovní ploše.

 

Vytvoøení pravé èásti.

 

Nejprve vytvoøíme podklad pravé èásti, bude jím prázdný obrázek pøesnì stejných rozmìrù, který získáme napøíklad posloupností pøíkazù Obrázek/vytvoøit kopii - Výbìr/ vybrat vše - Úpravy / vymazat.

 

(Obmìna: Je tu i jiná mo¾nost. Podíváme se na pøesné rozmìry obrázku levé strany a pøíkazem Soubor/Nový vytvoøíme prázdný obrázek libovolných rozmìrù, zorientujeme ho na výšku a zrušením Zachovat parametry stran nastavíme rozmìry obrázku levé strany.)

 

Na pracovním poli vznikne prázdná plocha, na kterou nyní napíšeme text našeho pøání; tuto proceduru zvládáme u¾ z pøedchozích krokù. Plochu mù¾eme samozøejmì decentnì vyplnit.

 

Další postup pùvodního návodu zmìníme. Vytvoøíme zrcadlovì obrácený pohled na popsanou plochu a to pøíkazem Obrázek/ pøeklopit podle svislé osy. Smyslem tohoto postupu je mo¾nost ponechat parametry úprav, které budou následovat v tvaru, který jsme pou¾ili v pøedchozím.

 

Podobnì jako v pøedchozím pøípadì vybereme ètvrtinu levé èásti, proceduru Pøechod a Deformace aplikujeme s pùvodnì nastavenými parametry. Vzápìtí výsledný obraz opìt pøetransformujeme podle svislé osy.

 

Výsledný obraz opìt ulo¾íme pod názvem Pravá strana.

 

Propojení obou stran.

 

Aktivujeme pravý obrázek a pøíkazem Úpravy/Kopírovat ho pøevezmeme do schránky. Potom aktivujeme levý obrázek a volíme Úpravy/vlo¾it jinak/ Slepit / Slepit vpravo, obrázky se navzájem propojí. Výsledné dílko ještì opatøíme èerným rámem šíøky 10 a výsledek ulo¾íme.

 

Závìrem


Tìm, kteøí ji¾ PhotoFiltre pou¾ívají, jsme asi neøekli mnoho nového, tìm, kteøí se teprve rozhodují pro tuto tvùrèí zábavu, snad pomù¾eme se trochu orientovat a pøinášíme malou inspiraci. Dnes ještì platí, jak se zpívá v jedné písni: Do Vánoc èasu dost, naè ten shon…tak se dejte do díla a s výsledkem se nám urèitì pochlubte. Vaši


Tak hodnì radosti z vlastnoruènì pøipraveného vánoèního pozdravu vám pøejí


Jana Trojanová, Imra Lencz

 

PS: obdobnì je mo¾né zpracovat jakékoliv pøání k rùzným událostem.