Velikost textu: normální | zvìt¹it | zmen¹itInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Albert,
zítra Cecílie.

Mù¾ete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
U¾ivatel: nepøihlá¹en

Více informací o klubu a èlenství v nìm se mù¾ete dozvìdìt na stránkách na¹eho klubu.

Anketa
Náv¹tìvníci stránek - vìk náv¹tìvníkù. Dìkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Spoleènost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

O kvìtinách jen tak (1)
 
Myslím, ¾e všichni máme rádi v bytì kvìtiny. Alespoò já ano. Nedovedu si pøedstavit, ¾e bych je nemìla. Jsou to mojí kamarádi a aè se to bude zdát nìkomu pøehnané, opravdu si s nimi i povídám, chválím je a také jim obèas vynadám a ony se mi za to odmìòují tím, ¾e krásnì kvetou. Samozøejmì, aby se jim dobøe daøilo, vy¾adují také pøimìøenou péèi. O té bych vám chtìla nìco povìdìt.
 
Èištìní a omývání rostlin
K povinnostem pìstitelky pokojových rostlin nepatøí jen zalévání, pøihnojování apod., ale té¾ péèe o jejich "kosmetický" vzhled, kvìtináèi ve kterém je pìstována èi misce na které je kvìtináè polo¾en. Pravidelnì odstraòujeme staré uvadající èi ¾loutnoucí listy a vèas odøízneme odkvetlé kvìty èi kvìtenství. Bìlavým skvrnám na listech se vyhneme, nepou¾íváme-li k zálivce tvrdou vodu! Listy zbavujeme prachu buï rosením nebo lehkým omytím, samozøejmì s výjimkou druhù, jim¾ škodí zvlhèení listù. Zvyšovat lesk listù jiným zpùsobem není ¾ádoucí: pokud tak u¾ chcete uèinit, pou¾ijte pøípravek Floran (nikoliv rùzné tuky jak jsme byly v minulosti zvyklé. Já sama jsem kdysi natírala tchynin jazyk sádlem.). Neopomeòte èastìji omýt i povrch kvìtináèe s rostlinou i podlo¾ní misku.
 
Otu¾ování rostlin
K vá¾né a èasto nenapravitelné pìstitelské chybì dochází nezøídka u¾ ve chvíli, kdy nová rostlina pøestoupí práh vašeho bytu nebo i pøi jejím pozdìjším pøemís»ování.  Pøedstavte si, ¾e by jeden den skonèilo horké léto a v následující den nastala mrazivá zima: pøíjemné by to pro nikoho z nás jistì nebylo. Ka¾dý ¾ivý organismus potøebuje urèitý èas na adaptaci k zmìnìným podmínkám prostøedí. Nemá-li ho, dostaví se šok. Nejinak se dìje i rostlinì, která prospívala ve skleníkovém prostøedí, pak byla na pár dní pøevezena do chladného poulièního stánku, aby posléze se ocitla ve vašem bytì. Pravidlo zní: mìníme-li stanovištì rostliny, dejme jí v¾dy dost èasu k pøizpùsobení se novým podmínkám, zejména teplotním zmìnám, a rozdílùm v relativní vzdušné vlhkosti. To platí nejen pro nákup nových rostlin, ale také pro pøechod rostliny do období vegetaèního klidu (tj. na zimní stanovištì) i pro její jarní návrat a pro postup pøi letnìní.
 
Prùvan
I kdy¾ dostatek èerstvého vzduchu a tedy èastìjší vìtrání pùsobí na pokojové rostliny blahodárnì, vìtšina z nich nesnáší prùvan. Tato skuteènost  je ale stále hodnì podceòována. Nezøídka se divíme, proè nám vlastnì kvìtina hyne, nebo se jí moc nedaøí. Nìkdy se prùvanu nelze vynout, zvláštì v našich starých panelových bytech, kdy v zimì na oknech vlají i záclony. Pak je potøeba rostliny postavit tøeba na zem tak, aby se vyhnuly pøímému prùvanu - svùj byt znáte a volte proto  pro rostliny co nejvíce chránìné umístìní. Opatrnost je nutná v¾dy pøi vìtrání v zimním období: je-li to nezbytné, vìtrejte postupnì a rostliny radìji po tu dobu pøeneste do jiné místnosti. Chraòte vaše rostliny pøed prùvanem i pøi jejich letnìní.
Pøíštì si povíme nìco o jejich aran¾ování.
Lenka Látalová