Velikost textu: normální | zvìt¹it | zmen¹itInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Albert,
zítra Cecílie.

Mù¾ete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
U¾ivatel: nepøihlá¹en

Více informací o klubu a èlenství v nìm se mù¾ete dozvìdìt na stránkách na¹eho klubu.

Anketa
Náv¹tìvníci stránek - vìk náv¹tìvníkù. Dìkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Spoleènost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

MALOVÁNÍ v operaèním systému Windows XP
Pojïte si hrát!
  
 
9. lekce
Trochu nudné teorie I. a nástroj elipsa
 
Celá tato první èást kurzu, která u¾ bì¾í od øíjna, má název KLIPART, ale ve skuteènosti jsem se o nìèem takovém ještì ani v jedné lekci nezmínila. Minulých osm lekcí bylo nìco jako zahøívací kolo. Nìco, jako lehké promasírování svalù pøed vlastním „vejšlapem“.
Tak¾e jdeme na to, co øíkáte? Vyšlápnem si, a poøádnì se do toho obujeme. Zahøátí jsme, kreslení a malování nás baví, je tedy ten pravý èas, zaèít se také uèit, nejen si hrát.
 
V této lekci a v následujících dalších, je drobná zmìna. Døíve, ne¾ se zaèneme bavit programem Malování, povíme si poka¾dé nìco malého z poèítaèové, nebo grafické, èi fotografické terminologie nebo teorie, která bude souviset s našimi potøebami v kurzu.
Sice se øíká, ¾e je teorie šedá a nudná, ale já si myslím, ¾e mù¾e být naopak velmi zajímavá.
Ze zaèátku èlánku najdete v¾dy trochu z té teorie o tom, jak to v poèítaèi funguje, a pak teprve bude následovat popisek nìkterého z nástrojù programu Malování, zadání úkolù a malování samotné.
 

 
Nejprve si postupnì povíme nìco o datových souborech, formátech obrazových dat a kompresi.
Pro mnohé z vás budou následující informace známé a samozøejmé, proto¾e patøíte mezi pokroèilé u¾ivatele poèítaèe. Ale uvìdomte si, ¾e v kurzu jsou i lidé, kteøí s poèítaèem právì zaèínají a mnozí z nich se uèí všechno sami doma, èasto systémem pokus-omyl.
 
 
Datové soubory:
Pomocí poèítaèových programù nìco tvoøíme, napøíklad píšeme text, malujeme obrázek.
Tomu, co vytváøíme (text, obrázek, tabulky) se øíká dokument. Pøesnìji se dokumentùm øíká datové soubory a programùm aplikace.
Programù je mnoho druhù. Jeden umí pracovat s textem, jiný postavit graf nebo vést úèetnictví, další kreslit obrázky, nebo zaznamenat hudbu.
 
Lze tedy øíci, ¾e:
V poèítaèi vytváøíme datové soubory pomocí rùzných programù.
 
My jsme v aplikaci (programu) Malování vytvoøili datový soubor (obrázek). Abychom obrázek pøi zavírání poèítaèe neztratili a pøípadnì abychom ho mohli prezentovat na Internetu, musíme ho ulo¾it do nìkterých z grafických formátù, které program Malování nabízí. O tìchto programech si budeme pøíštì povídat a vezmeme je pìknì popoøadì, jak se nám objevují na rozvinuté roletce Dialogového okna ulo¾ení.
 
 
Nástroj Elipsa:
Tento nástroj se nachází vlevo dole na Panelu nástrojù v programu Malování. Vykreslí kruh nebo ovál, podle toho jakým smìrem pohybujete kurzorem.
 
K dispozici jsou tøi volby: elipsa daná pouze obrysem, elipsa daná obrysem a vyplnìním a elipsa daná pouze výplní.
Volbu uskuteèní ty malé obdélníèky na Panelu nástrojù, nacházející se pod ikonou nástroje Elipsa, které jsou aktivní, jakmile nástroj uchopíte.
Pøi stisknutém levém tlaèítku myši má obrys barvu popøedí a výplò barvu pozadí. Pøi stisknutém pravém tlaèítku je tomu naopak.
Pøi stisknuté klávese Shift (na klávesnici najdete v druhé øadì nad Ctrl - je to ta klávesa, kterou pou¾íváte pøi psaní velkých písmen) se vykreslí naprosto pøesná kru¾nice.
 
Ovládat kru¾nici chce trochu cviku. Abyste pochopili, jak se kru¾nice vykreslí, zvolte si kreslící plochu ve tvaru ètverce a nasaïte kurzor do levého horního rohu. Táhnìte kru¾nici napøíè tohoto ètverce a skonèete v pravém dolním rohu. Poka¾dé, kdy¾ budete chtít mít dvì kru¾nice nad sebou tak, aby jejich støedové body byly v pomyslné svislé pøímce, musíte si takový ètverec se støedovým bodem nad støedem prvního kruhu pøedstavit a kurzor nasadit do jeho pomyslného levého horního rohu a skonèit v takté¾ pomyslném pravém dolním rohu. Jak øíkám, chce to cvik. Proto je druhé cvièení abstraktní kresba, tvoøená jen ze samých kruhù, abyste získali pøehled o nástroji.
 
 
Odpovìzte si na otázky
1.) Co je datový soubor?
2.) Co je aplikace?
3.) Co je dialogové okno pro ulo¾ení dokumentu?
 
 
Proveïte si tato cvièení:
cvièení vlo¾te do Radíme si - Naše první pokusy
První cvièení
Nakreslete nìjakou vìc (tøeba dìtskou hraèku) nebo pohádkovou bytost (Budulínka) èi zvíøátko, rostlinu - pouze s nástrojem Elipsa. Vedlejší èáry mù¾ete doplnit tu¾kou, ale opravdu tu¾ku pou¾ívejte jen minimálnì, jen jako doplòující nástroj, ten hlavní je Elipsa. Z celého obrázku musí být jasné, ¾e kruhy, krou¾ky, kola a ovály pøevládají a vy se jimi výtvarnì vyjadøujete.
Rozhlédnìte se po svém okolí a pøemýšlejte, co za objekt by se dalo namalovat zjednodušenì pouze kruhem nebo oválem rùzných šíøek a výplní.
Bavte se, hrajte si, cviète pøedstavivost i fantazii. Jen doufám, ¾e a¾ budete kreslit kulatou dìtskou hraèku, nebudeme tady mít tøicet míèù a nic jiného. A také vìøím, ¾e máte spoustu jiných skvìlých nápadù a obejdete se bez kopírování mého medvídka:-))
 
Druhé cvièení
Pro vaší inspiraci je v pøíloze nìkolik obrazù od svìtoznámých moderních malíøù, jako je napøíklad Klee, Kandinskij, Delaunay a jiní. Obrazy mají zajímavé názvy: Vzhùru!, Obloha, Nekoneèný rytmus, Simultánnì slunce i mìsíc,  Øada bodù, Vnitøní vesmír…
Vaším úkolem v tomto cvièení je zapomenout na pastelové rù¾ièky, lehce kýèovité a nostalgické vánoèní pohlednice i na nì¾nou pohádku o pastýøce a kominíèkovi. Tentokrát si nebudeme hrát na výtvarníky pohlednic nebo kni¾ní ilustrátory, ale na moderní malíøe. Ovšem vy ty vaše kompozice vytvoøíte jen pomocí nástroje Elipsa, pøípadnì pou¾ijete gumu a doplníte Tu¾kou. Inspiraci èerpejte od moderních umìlcù. Pøemýšlejte o barevné škále a o rozlo¾ení kruhù tak, aby dávaly nìjaký smysl. Zvolte nejdøív nìjakou myšlenku, pocit a ten pojmenujte, a pak se sna¾te pomocí kol, kruhù, elips, svojí pøedstavu realizovat. Tak tvoøí výtvarníci díla, které mají myšlenku. Ka¾dé dílo musí mít myšlenku, pokud nemá, není to nic. Tvoøte zcela uvolnìnì, dejte prùchod fantazii. Jediné pravidlo, kterého se dr¾te je váš pøirozený cit pro barvu a kompozici.
 
Tak¾e ve cvièení bedete mít dva typy obrázkù.
První: kruhy, koleèky a ovály, ve velmi jednoduché formì pøedstavený nìjaký pøedmìt, rostlinu nebo tvoreèka, který se nachází v našem okolí.
Druhý: Barevnou abstrakci, ve které by se mìly odrazit vaše pocity a pøedstavy nìjakého dìje, vyjádøené takté¾ pouze kruhy, koly, ovály.
Poøadí cvièení odvisí od vaší inspirace, ale obì cvièení by ka¾dý mìl na výstavce mít, aby se tam doplòovaly a nebyla tématická pøehlídka kruhù pøíliš jednostranná.
 
A pøíštì u¾ opravdu bude ten klipart:-)
Magdalena Vlachová
 
 
 
 
 
Inspirativní pøíloha k druhému cvièení
Práce kurzistù si prohlédnete ZDE
Komentáøe probíhající u èlánku v prùbìhu lekce